(fot. UG Pawłowice)

Konwent samorządowców tym razem w Pawłowicach

Pawłowice11.12.2019, 13:32

W środę, 11 grudnia włodarze gmin powiatu pszczyńskiego, miasta Pszczyna i starostwa uczestniczyli w comiesięcznym konwencie, który w grudniu odbył się w Urzędzie Gminy Pawłowice.

Podczas spotkania samorządowcom został zaprezentowany pierwszy numer kwartalnika „Strony ziemi pszczyńskiej”, który będzie ukazywał się w powiecie pszczyńskim w nakładzie 500 sztuk i zawierał teksty dotyczące historii i ludzi powiatu. Czasopismo będzie sprzedawane w powiecie pszczyńskim, a samorządy włączą się w promocję przedsięwzięcia.

Gminy zostały również zaproszone do wzięcia udziału w projekcie Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej polegającym na przygotowaniu publikacji o powstańcach śląskich. Książka ma składać się z opowiadań dotyczących poszczególnych osób i ukaże się w 2022 r. W Pawłowicach tematem być może zajmą się uczestnicy koła historycznego działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej.

Samorządowcy dyskutowali również o problemie z odprowadzeniem wód opadowych. Na gminach spoczywa bowiem obowiązek zorganizowania efektywnego systemu melioracyjnego, który ma odbierać wodę deszczową nawet podczas intensywnych opadów. Melioracje oraz kanalizacja deszczowa wzdłuż dróg powinny być kompatybilne i działać jak jeden system.                   

Tematem spotkania był również projekt systemu zgłoszeń o lokalnych zagrożeniach ekologicznych. Przedstawiło go dwóch studentów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. System umożliwiałby mieszkańcom powiadamianie za pomocą drogi elektronicznej o zagrożeniu, np. spalaniu odpadów, dzięki czemu urzędnicy otrzymaliby mapę z punktami wymagającymi interwencji np. podczas kontroli palenisk domowych w związku z alertami smogowymi. Na kupno systemu zdecydowało się już miasto Pszczyna.   

W spotkaniu uczestniczyli: starosta powiatu pszczyńskiego, Barbara Bandoła, burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol, wójt Goczałkowic-Zdroju, Gabriela Plecha, wójt Suszca, Marian Pawlas, wójt Kobióra, Eugeniusz Lubański  oraz roli gospodarza wójt Pawłowic, Franciszek Dziendziel.   

(źródło: UG Pawłowice)

KK

T G+ F

Zobacz także

Spektakl na rzecz pszczyńskiego szpitala
Spektakl na rzecz pszczyńskiego szpitala "Bajka na niepogodę" w Pawłowicach już w niedzielę!
Eksploatacja górnicza i gospodarka odpadami głównymi tematami spotkania samorządowców
Eksploatacja górnicza i gospodarka odpadami głównymi tematami spotkania samorządowców
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18