Kontrole prowadzone są przez pracowników urzędu, który często towarzyszą policjanci (fot. UG Pawłowice)

Kontrole jakości opału w Pawłowicach

Pawłowice04.12.2018, 07:05

Rozpoczęły się kontrole jakości opału używanego w domowych paleniskach na terenie gminy Pawłowice.

Rodzaj używanego opału oraz sposób segregacji śmieci sprawdzają upoważnieni pracownicy Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Gminy Pawłowice. Często towarzyszą im także policjanci. W trakcie kontroli może być również pobrana do badania próbka popiołu z paleniska.

Kontrole są przeprowadzane zgodnie z miesięcznym harmonogramem ustalonym z policją. Oprócz tego, poza harmonogramem przeprowadzane będą kontrole wynikające z wprowadzenia II lub III poziomu ostrzegania Programu Ochrony Powietrza dla Województwa Śląskiego. W tym przypadku najpierw sprawdzane będą te posesje, co do których istnieje podejrzenie o spalanie śmieci lub niewłaściwego opału.

Kontrole na prywatnych posesjach pracownicy urzędu przeprowadzają już trzeci sezon. Urzędnicy proszą mieszkańców, którzy zauważą nieprawidłowości związane z ogrzewaniem domów, żeby zgłaszali ten fakt do Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa, dzwoniąc pod numer tel. 32 47 56 328.

Sprawdzanie rodzaju używanego opału wynika z uchwały antysmogowej, która obowiązuje na terenie całego województwa śląskiego od września 2017 r. Dokument zabrania stosowania węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 procent. Co istotne, uchwała nie zakazuje spalania węgla czy drewna, tylko złych jakościowo paliw.

 

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

pako

T G+ F

Zobacz także

Młodzi Logistycy z Pawłowic w złotej dziesiątce najlepszych logistyków w Polsce
Młodzi Logistycy z Pawłowic w złotej dziesiątce najlepszych logistyków w Polsce
Śląski miuzikal w Pawłowicach
Śląski miuzikal w Pawłowicach
W święta więcej policjantów na drogach
W święta więcej policjantów na drogach

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18