(fot. archiwum)

Komunikat burmistrza Pszczyny dot. odrzucenia uchwały ws. stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Pszczyna22.05.2020, 17:26

Publikujemy komunikat burmistrza Dariusza Skrobola.

Drodzy Mieszkańcy,

moim zadaniem jako burmistrza jest utrzymanie ciągłości w zapewnieniu mieszkańcom gminy Pszczyna niezawodnego i efektywnego sposobu odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych. W grupie obowiązków z tym związanych, mało wdzięczną rolą - z punktu widzenia opinii społecznej - jest przedstawienie Radzie Miejskiej projektu uchwały w sprawie stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Przedstawiane w projekcie uchwały kwoty nie są wymysłem pracowników instytucji na szczeblu samorządowym, lecz wynikają ze zmian legislacyjnych na szczeblu centralnym, a następnie z kwoty przetargu zaproponowanej przez prywatne przedsiębiorstwa, a na koniec szczegółowych kalkulacji. Kwota ostateczna powstaje dopiero na podstawie tych danych.

Niestety, niezależnie od działań samorządów z roku na rok opłaty za gospodarowanie i wywóz śmieci rosną w całym kraju. Ten problem dotyka również nas - mieszkańców Pszczyny. Ponurą wizją jest też to, iż po raz kolejny propozycję świadczenia usługi odbioru śmieci w naszej gminie złożył tylko jeden oferent. Taka sytuacja nie jest komfortowa, ale nie pozostawia burmistrzowi - w celu zapewnienia usługi odbioru śmieci od mieszkańców - innej możliwości niż oparcie się w kalkulacjach wyłącznie na jednej ofercie.

 Tak było również w tym roku i taki projekt uchwały wraz z kalkulacją został przedstawiony Radzie Miejskiej w Pszczynie. Ze swojej strony dopełniłem wszystkich starań, aby przedstawić radnym i Państwu wszelkie wyliczenia oraz podstawy prawne. Zarówno sam, jak i w osobach pracowników Urzędu Miejskiego, byłem do ciągłej dyspozycji, otwarty na pytania i dyskusje.

 Pomimo tego, dziś podczas sesji głosami „przeciwko” 10 radnych projekt tak ważnej uchwały został odrzucony. Co jednak gorsze, radni nie przedstawili żadnej alternatywy, dopuszczając z dużym prawdopodobieństwem do sytuacji, że śmieci z Państwa gospodarstw od 1 lipca nie będą w ogóle odbierane. Śmiem twierdzić, że takie działanie nie było podyktowane dobrem Mieszkańców, ale próbą uniknięcia bardzo trudnych i niepopularnych decyzji, a w efekcie chęcią zbicia politycznego kapitału i ulotnego poklasku.

Jako burmistrz czuję powierzone mi zaufanie i mandat za wiążące, by do takiej sytuacji nie dopuścić. Czuję się za gminę Pszczyna odpowiedzialny. Krótko po sesji zwróciłem się z prośbą do radców prawnych - pracowników Urzędu Miejskiego w Pszczynie o analizę tej sytuacji, pokłosie decyzji bez precedensu i znalezienia takiego rozwiązania, które zabezpieczy interesy mieszkańców w zakresie odbioru odpadów i dbałości o środowisko. O wynikach tych rozmów będę Państwa informował na bieżąco.

Burmistrz Pszczyny

Dariusz Skrobol

(źródło: UM)

KK

T G+ F

Zobacz także

Ile zapłacimy za wywóz śmieci w gminie Pszczyna od stycznia 2020 roku?
Ile zapłacimy za wywóz śmieci w gminie Pszczyna od stycznia 2020 roku?
Mieszkańcy: na jakiej podstawie ta podwyżka? A radni kalkulację otrzymują dopiero dwa dni przed sesją
Mieszkańcy: na jakiej podstawie ta podwyżka? A radni kalkulację otrzymują dopiero dwa dni przed sesją
„Cała Polska czyta dzieciom”
„Cała Polska czyta dzieciom”
Ponad 12 mln zł już u lokalnych przedsiębiorców
Ponad 12 mln zł już u lokalnych przedsiębiorców
375 zakażeń w powiecie pszczyńskim
375 zakażeń w powiecie pszczyńskim
Plenerowe Kino Skansenowe
Plenerowe Kino Skansenowe
PCKul i MPBP zdobyły granty z Ministerstwa Kultury
PCKul i MPBP zdobyły granty z Ministerstwa Kultury
400 nowych sadzonek krzewów i pnączy
400 nowych sadzonek krzewów i pnączy

Komentarze:

Plesek.pl 2020-05-25 godz. 19:04
Dobry Gospodarz coś wymyśli - będzie tanio i sprawnie. Jak nie wymyśli to trza będzie poszukać innego Dobrego Gospodarza ...
Pan nikt 2020-05-24 godz. 21:36
Jak łysy nie wie co zrobić to niech zmieni robotę. Nic nie robi i jeszcze pretensje że ludzie się buntują. Najgorszy burmistrz jakiego pamiętam. Jak można być tak nieroztropny. Przyczyną i skutek to potem mamy jak mamy.
Anty pszczyna 2020-05-24 godz. 21:03
Skrobol idz ponurkowac w swoim baseniku oby tlenu bra..o
Mieszkanka 2020-05-24 godz. 13:03
To może ktoś ma pomysł jak rozwiązać problem?Przecież ile osób,tyle pomysłów...ale najłatwiej rzucać mięsem i nie zrobić nic.
85 2020-05-24 godz. 09:22
Moim zdaniem burmistrz swoją strategię oparł na wywoływaniu strachu, obywatelskim donosicielstwie i wszędobylskich zakazach. Co do śmieci to najpierw wprowadzili segregację, potem po jednym kuble na posesję, następnie na coraz rzadszym odbiorze by w końcu ludność sama woziła sporą część odpadów na pszok. Remondis być może łaskawie je przyjmie być może nie, ale odstać w kolejce do wagi trzeba. A śmieci cały czas drożeją. Za to mamy puste autobusy tzw. komunikacji miejskiej, płatne parkingi, centrum przesiadkowe i baseny. Mi to wygląda na jakiś pozorowany konflikt a w rzeczywistości lukratywny interes i być może dobrze byłoby to zgłosić do mediów. Może by tak zamiast tej komunikacji i basenów dopłacać do śmieci. Tak czy siak dziękuję tym radnym którzy się sprzeciwili. Zapamietajmy również nazwiska tych, którzy byli "za".
gosc 2020-05-23 godz. 13:23
niech burmistrz dopłaca mnie nie stać
Mieszkaniec 2020-05-22 godz. 23:12
Darek podaj się do dymisji
treść:
autor:

SQL: 18