KGW z Kobióra ze świąteczną wizytą u Kulejących Aniołów

19.04.2014, 14:52

Pszczyna, Kobiór

Gospodynie z Kobióra opowiadały podopiecznym dziennego ośrodka przy ul. Antesa o wielkanocnych zwyczajach.


O śląskich zwyczajach związanych z palmą wielkanocną mówiła podopiecznym Dziennego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Pszczynie Katarzyna Myszor, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Kobiórze.
– Nasza tradycyjna palma wielkanocna nie powinna mieć sztucznych kwiatów ani innych dekoracji. Potrzebne do niej gałązki można zebrać podczas spaceru do lasu oraz we własnym ogrodzie. Powinno być ich pięć – jak pięć ran Chrystusa na krzyżu albo siedem, bo siedem mieczów boleści miało symbolicznie przeszyć serce Matki Bożej stojącej pod krzyżem. Przynajmniej jeden element palmy musi mieć kolce, a nim jest jałowiec, w nawiązaniu do korony cierniowej. No i bazie (kotki abo kocanki), przyniesione wcześniej, co by mogły zakwitnąć. Do kotków trzeba dobrać jeszcze gałązek leszczyny (lyski), jałowca, bukszpanu (merta), trzciny, ewentualnie jemioły (imioły) i owinąć sibą – co symbolizuje krew Jezusa. Po przyniesieniu palmy ze święcenia ,,pikom wszystkich domowników, żeby byli zdrowi. W Wielką Sobotę odcina się tę czerwoną część palmy, nabija na kijek i okadza w poświęconym tego dnia ogniu. W Niedzielę Wielkanocną z Palmy robimy krzyżyki, które wkładamy w cztery rogi pola, kropimy wodą święconą, by uchronić gospodarstwo przed wszelakimi klęskami i nieurodzajem, krzyżyki umieszczamy też w domu przy drzwiach zanosimy do obory i stodoły, dobrze wozić też krzyżyk w samochodzie. Palma powinna by w domu przez cały następny rok, a tydzień przed następną Niedzielą Palmową trzeba ją spalić, a popiół rozsypać po polu – mówiła.

Od dwóch lat gospodynie z Kobióra odwiedzają podopiecznych ośrodka przed świętami wielkanocnymi i przekazują im tradycje, które wciąż kultywują w swoich domach.

Gospodynie z Kobióra nie tylko przekazały świąteczne tradycje, ale też przygotowały z podopiecznymi ośrodka wielkanocne ozdoby. Do każdego trafiła palemka i wielkanocny baranek.

ram

T G+ F

Zobacz także

Mikołaje – Aniołom. Biegacze zebrali 20 tys. zł!
Mikołaje – Aniołom. Biegacze zebrali 20 tys. zł!
II Pierogowy Festyn Kulejących Aniołów za nami. Krystyna Fuławka ze srebrną Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego  [ZDJĘCIA]
II Pierogowy Festyn Kulejących Aniołów za nami. Krystyna Fuławka ze srebrną Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego [ZDJĘCIA]
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18