(fot. archiwum)

Jubileusz hospicjum i Dzień Otwarty na budowie Domu Ojca Pio

Pszczyna03.09.2019, 08:08

Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie obchodzi jubileusz 20-lecia. Uroczystość zaplanowano na 23 września. Natomiast w najbliższą niedzielę, 8 września hospicjum zaprasza na Dzień Otwarty budowy Domu Ojca Pio oraz na festyn parafialny, z którego część dochodu zostanie przeznaczona na hospicjum.

Podczas Dnia Otwartego Budowy będzie można poznać rozplanowanie i funkcje poszczególnych pomieszczeń i ocenić stan prac budowlanych, ponieważ od kilkunastu miesięcy większość z nich prowadzona jest wewnątrz.

Godziny otwarcia budowy w niedzielę, 8 września: 9.00−14.00. Na miejscu obecni będą pracownicy i wolontariusze z hospicjum, z którymi będzie można porozmawiać.

Budowa kompleksu hospicyjno-opiekuńczego „Dom Ojca Pio” rozpoczęła się w 2015 r. na terenie przekazanym przez Radę Miejską w Pszczynie. Ogromnym nakładem finansowym hospicjum teren został przygotowany pod budowę (wykopano i usunięto pozostałości po węźle ciepłowniczym, założono uzbrojenie i wszystkie media).

Od początku hospicjum prowadziło budowę, nie umniejszając w żaden sposób swojej codziennej działalności − organizacji i sprawowania opieki nad osobami w terminalnym okresie choroby nowotworowej, których z roku na rok jest coraz więcej. W 2015 roku było to ok. 30 osób miesięcznie, w 2019 roku jest to już 50 pacjentów na miesiąc. Jednocześnie (od 2017 r.) hospicjum prowadzi także działalność opiekuńczą nad osobami niesamodzielnymi, rozwijając kompleksową opiekę nad seniorami w ich miejscach zamieszkania. Obecnie jest to ponad 20 osób na miesiąc.

Wizualizacja Domu Ojca Pio

Ze względu na bardzo wysokie koszty budowy, a jednocześnie rosnące potrzeby społeczne pierwszą budowaną częścią kompleksu jest budynek przeznaczony na: Ośrodek Dziennego Pobytu Osób Niesamodzielnych dla 40 pacjentów, Poradnię Paliatywną i kuchnię. Po uruchomieniu tej części oraz zgromadzeniu potrzebnych środków rozpocznie się budowa hospicjum stacjonarnego (na 32 miejsca) wraz z kaplicą.

 

 

KK

T G+ F

Zobacz także

Pobiegnij nocą dla Hospicjum św. Ojca Pio!
Pobiegnij nocą dla Hospicjum św. Ojca Pio!
Z Fundacji Babci Aliny do pszczyńskiego hospicjum
Z Fundacji Babci Aliny do pszczyńskiego hospicjum
„Powstaniec Śląski”  przypomina o historii podczas podróży
„Powstaniec Śląski” przypomina o historii podczas podróży
Tacy jesteśmy. Popołudnie dla dzieci z piosenką i wierszem w Pszczyńskim Centrum Kultury
Tacy jesteśmy. Popołudnie dla dzieci z piosenką i wierszem w Pszczyńskim Centrum Kultury
Europejskie Dni Dziedzictwa w Skansenie i Zamku już w ten weekend! Zobacz program
Europejskie Dni Dziedzictwa w Skansenie i Zamku już w ten weekend! Zobacz program

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18