Granice możliwości są tam, gdzie je sami postawimy

Powiat10.10.2018, 09:15

Od początku września w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Pszczynie realizowany jest kolejny projekt finansowany ze środków unijnych pt. „Nowe cele, nowe szanse”. Tym razem na zagraniczną praktykę wyjedzie 56 uczniów. O tym, dlaczego warto walczyć o dofinansowania mówi  Piotr Cygan, dyrektor szkoły.

Możliwość składania wniosków i pozyskania dotacji ma każda placówka oświatowa. Trzeba jednak mieć przede wszystkim dobre chęci, trafiony pomysł i odrobinę szczęścia, żeby otrzymać dofinansowanie.

Z – jak Zmiana
Piotr Cygan, od 8 lat dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 (PZS 2), ma za sobą szereg zrealizowanych projektów unijnych. Od 2010 r. z możliwości wyjazdu za granicę skorzystało ponad 350 osób uczących się i pracujących w szkole. - Główną ideą skłaniającą nas do składania wniosków o dofinansowanie jest niesłabnąca potrzeba zmiany i doskonalenia oferowanego kształcenia obecnym i przyszłym uczniom – mówi szef PZS 2.

P – jak Praktyka
Kluczem do sukcesu w znalezieniu satysfakcjonującego zajęcia przez absolwentów jest nie tylko solidna edukacja, ale przede wszystkim praktyka zawodowa. Uczniowie technikum odbywają obowiązkowe praktyki w każdym roku nauki.  - Dzięki projektom unijnym w PZS2 realizujemy staże zagraniczne, podczas których młodzież może sprawdzić swoją wiedzę w międzynarodowych przedsiębiorstwach oraz zdobyć kwalifikacje rozpoznawalne na europejskich rynkach pracy – komentuje Piotr Cygan.

P – jak Projekt
„Nowe cele, nowe szanse”, to dwuletni projekt realizowany z programu Erasmus+. Jego wartość wynosi 149 254,00 EUR. Wsparciem zostanie objętych 56 uczniów z kierunków technik informatyk, technik hotelarstwa, technik obsługi turystycznej, technik budownictwa oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Młodzież wyjedzie na miesięczny staż do takich krajów jak Portugalia, Niemcy, czy Republika Czeska.

Obecnie zakończyła się rekrutacja grupy z technikum hotelarstwa i obsługi turystycznej oraz z technikum żywienia i usług gastronomicznych. Wyjazd planowany jest na marzec 2019. Organizacjami partnerskimi od lat współpracującymi z PZS 2 zagranicą są: WE ARE  Associação EUROMOB w Portugalii, VITALIS Betreuungsgesellschaft für Modellprojekte mbH w Niemczech oraz Gymnázium a Střední odborná škola, Podbořany, příspěvková organizace w Czechach.

W – jak Wyzwania
- Miesięczna praktyka zagranicą, to dla młodych osób z pewnością wyzwanie. Decyzja o wyjeździe obliguje do przełamywania własnych obaw i słabości. Jednak, jak przekonało się już wielu, przyjazne i otwarte otoczenie wśród pracodawców i pracowników organizacji partnerskich szybko przekuwa strach w wielką szansę na pogłębienie swoich zainteresowań i zwyczajne poznanie świata – podsumowuje dyrektor szkoły.

„Nowe cele, nowe szanse” nr 2018-1-PL01-KA102-049433 realizowany w ramach akcji 1. – Mobilność uczniów i kadry w ramach sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe w programie Erasmus+.

PZS nr 2

 

jack

T G+ F

Zobacz także

Improwizacje na talerzu - warsztaty kulinarne w PZS nr 2
Improwizacje na talerzu - warsztaty kulinarne w PZS nr 2
Scooby-doo pomógł w nauce pierwszej pomocy
Scooby-doo pomógł w nauce pierwszej pomocy
Uszkodził wyposażenie myjni. Wpadł dzięki monitoringowi
Uszkodził wyposażenie myjni. Wpadł dzięki monitoringowi
71 dni z alarmem smogowym
71 dni z alarmem smogowym
Śląskie morze zainspirowało najlepszych fotografików
Śląskie morze zainspirowało najlepszych fotografików
Pod Rudołtowicami i Ćwiklicami
Pod Rudołtowicami i Ćwiklicami

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18