Granice możliwości są tam, gdzie je sami postawimy

Powiat10.10.2018, 09:15

Od początku września w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Pszczynie realizowany jest kolejny projekt finansowany ze środków unijnych pt. „Nowe cele, nowe szanse”. Tym razem na zagraniczną praktykę wyjedzie 56 uczniów. O tym, dlaczego warto walczyć o dofinansowania mówi  Piotr Cygan, dyrektor szkoły.

Możliwość składania wniosków i pozyskania dotacji ma każda placówka oświatowa. Trzeba jednak mieć przede wszystkim dobre chęci, trafiony pomysł i odrobinę szczęścia, żeby otrzymać dofinansowanie.

Z – jak Zmiana
Piotr Cygan, od 8 lat dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 (PZS 2), ma za sobą szereg zrealizowanych projektów unijnych. Od 2010 r. z możliwości wyjazdu za granicę skorzystało ponad 350 osób uczących się i pracujących w szkole. - Główną ideą skłaniającą nas do składania wniosków o dofinansowanie jest niesłabnąca potrzeba zmiany i doskonalenia oferowanego kształcenia obecnym i przyszłym uczniom – mówi szef PZS 2.

P – jak Praktyka
Kluczem do sukcesu w znalezieniu satysfakcjonującego zajęcia przez absolwentów jest nie tylko solidna edukacja, ale przede wszystkim praktyka zawodowa. Uczniowie technikum odbywają obowiązkowe praktyki w każdym roku nauki.  - Dzięki projektom unijnym w PZS2 realizujemy staże zagraniczne, podczas których młodzież może sprawdzić swoją wiedzę w międzynarodowych przedsiębiorstwach oraz zdobyć kwalifikacje rozpoznawalne na europejskich rynkach pracy – komentuje Piotr Cygan.

P – jak Projekt
„Nowe cele, nowe szanse”, to dwuletni projekt realizowany z programu Erasmus+. Jego wartość wynosi 149 254,00 EUR. Wsparciem zostanie objętych 56 uczniów z kierunków technik informatyk, technik hotelarstwa, technik obsługi turystycznej, technik budownictwa oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Młodzież wyjedzie na miesięczny staż do takich krajów jak Portugalia, Niemcy, czy Republika Czeska.

Obecnie zakończyła się rekrutacja grupy z technikum hotelarstwa i obsługi turystycznej oraz z technikum żywienia i usług gastronomicznych. Wyjazd planowany jest na marzec 2019. Organizacjami partnerskimi od lat współpracującymi z PZS 2 zagranicą są: WE ARE  Associação EUROMOB w Portugalii, VITALIS Betreuungsgesellschaft für Modellprojekte mbH w Niemczech oraz Gymnázium a Střední odborná škola, Podbořany, příspěvková organizace w Czechach.

W – jak Wyzwania
- Miesięczna praktyka zagranicą, to dla młodych osób z pewnością wyzwanie. Decyzja o wyjeździe obliguje do przełamywania własnych obaw i słabości. Jednak, jak przekonało się już wielu, przyjazne i otwarte otoczenie wśród pracodawców i pracowników organizacji partnerskich szybko przekuwa strach w wielką szansę na pogłębienie swoich zainteresowań i zwyczajne poznanie świata – podsumowuje dyrektor szkoły.

„Nowe cele, nowe szanse” nr 2018-1-PL01-KA102-049433 realizowany w ramach akcji 1. – Mobilność uczniów i kadry w ramach sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe w programie Erasmus+.

PZS nr 2

 

jack

T G+ F

Zobacz także

By lepiej zaplanować swoją przyszłość - uczennice PZS nr 2 na zagranicznym stażu
By lepiej zaplanować swoją przyszłość - uczennice PZS nr 2 na zagranicznym stażu
Kolejne pracownie i pokoje w internacie
Kolejne pracownie i pokoje w internacie
Zespół Mole zagra na Bankowej
Zespół Mole zagra na Bankowej
W pawłowickiej podstawówce powstanie patio
W pawłowickiej podstawówce powstanie patio
Nowy kontrakt dla pszczyńskiego hospicjum
Nowy kontrakt dla pszczyńskiego hospicjum
Wandale wyrwali młode drzewka
Wandale wyrwali młode drzewka
16. Finał Przeglądu Amatorskich Zespołów Muzycznych
16. Finał Przeglądu Amatorskich Zespołów Muzycznych

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18