Głupota i bezmyślność hodowcy

13.02.2009, 10:37

Pszczyna

Makabryczne znalezisko przy Łąckiej Grobli. Któryś z hodowców wyrzucił do rowu padłą, ważącą około 300-kg maciorę.


Kierowcy, którzy przejeżdżają łącką Groblą przecierają oczy ze zdumienia. Przy samej drodze leży padła maciora. Wcześniej ktoś zrzucił ją do jaru. Jak długo tam leżała, nie wiadomo.

Jedna z przejeżdżających tamtędy osób zgłosiła sprawę do Urzędu Miejskiego. - Wezwaliśmy zakład utylizacji z Cieszyna, z którym mamy podpisaną umowę na utylizację padłych psów i kotów. Pracownicy z olbrzymimi kłopotami wyciągnęli tę sztukę z głębokiego na ok. 5 metrów jaru. Teraz czekamy na specjalną firmę, która zabierze maciorę do utylizacji - mówi Alojzy Cieszko, naczelnik Wydziału Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Pszczynie. Podkreśla też, że las to nie jest miejsce do utylizacji padłych zwierząt. - To bardzo niebezpieczne. Nie wiadomo jeszcze, czy ta sztuka jest zakażona jakąś chorobą. Na miejscu był lekarz weterynarii, który tę sprawę bada - dodaje.

Trwa dochodzenie, kto jest właścicielem padłej maciory. Sprawę utrudnia fakt, że odcięto jej ucho, na którym prawdopodobnie znajdował się kolczyk z numerem. Wszystkie osoby, które mają w tej sprawie jakieś informacje, proszone są o kontakt ze Strażą Miejską, policją lub Wydziałem Rolnictwa. - Apelujemy, żeby rolnicy wzięli sobie do serca to, że nie opłaca się wyrzucać padłych zwierząt do rowów czy lasów. Grożą za to olbrzymie kary. Jeżeli ktoś nie wie, co ma zrobić z padłą zwierzyną, niech do nas zadzwoni, my pomożemy sprawę załatwić - mówi. A. Cieszko.

Bezmyślność hodowcy, który wyrzucił padłą maciorę w lesie, jest ogromna. A wystarczyło zadzwonić do jednego z zakładów utylizujących padłą zwierzynę, z którymi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podpisała umowę. Agencja dofinansuje do 100% ponoszonych przez producenta rolnego kosztów zbioru i transportu padłego bydła, owiec, kóz, koni i świń, a także pokrywa od 75% do 100% kosztu unieszkodliwiania padłych zwierząt (w zależności od wieku). I tak w województwie śląskim producent rolny za utylizację 1 szt. trzody chlewnej kwota zapłaci jedynie 12,84 zł.

Do podmiotów, które na podstawie umowy z ARiMR świadczą usługi na obszarze województwa śląskiego należą:
„Struga” S.A. w Jezuickiej Strudze tel. 052/351 25 24,
„Saria Małopolska” Sp. z o.o. w Krakowie tel. 012/387 30 65,
P.W. „Amba” Sp. z o.o. w Radzanowie tel. 023/679 80 09,
ZR-P „Farmutil HS” S.A. w Śmiłowie tel. 067/281 42 61.

ram

T G+ F

1

1
1
1
1

Zobacz także

ARiMR: Dłuższy termin składania wniosków o płatność dobrostanową
ARiMR: Dłuższy termin składania wniosków o płatność dobrostanową
Nie ma rady na bezmyślność?
Nie ma rady na bezmyślność?
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18