Radni zgodzili się na przekazanie PTBS-owi działki w Łące

Pszczyna, Łąka28.01.2016, 18:24

PTBS chce z pomocą rządowego programu wybudować tam osiedle. Uchwałę w tej sprawie radni przyjęli podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej.

Przy ul. Cieszyńskiej Pszczyńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (spółka, której jedynym udziałowcem jest gmina Pszczyna) chce budować osiedle mieszkaniowe, składające się z siedmiu budynków, w których ma się znaleźć ok. 208 mieszkań. Działka o pow. 1,4011 ha należy do gminy Pszczyna. Wyceniono ją na 1 mln 215 zł. Prezes PTBS-u, Wojciech Studzieński chciał, żeby została wniesiona aportem do kierowanej przez niego spółki. Uchwałę w tej sprawie radni już dwa razy w ub. roku zdejmowali z porządku obrad sesji Rady Miejskiej w Pszczynie.

W porządku obrad dzisiejszej sesji takiej uchwały nie było, ale o jej wprowadzenie zawnioskował Jacek Kubis, przewodniczący Komisji Gospodarki Rady Miejskiej. Radni zagłosowali za, a potem wyrazili zgodę na wniesienie udziału w formie wkładu niepieniężnego (aportu) do PTBS-u tej działki ("za" głosowało 19 z 23 radnych).

Prezes PTBS-u o planach spółki mówił podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Rady Miejskiej w Pszczynie, 15 stycznia br.

- PTBS chce budować osiedle, bo są ku temu stworzone przez państwo instrumenty finansowe (czytaj poniżej - od red.). Chciałbym uzyskać zgodę na przekazanie działki przy ul. Cieszyńskiej. Dlaczego tam? Inwestując w budownictwo mieszkaniowe ważny jest nie tylko aspekt ekonomiczny. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę aspekt lokalizacyjny. Ludzie chcą mieć w miarę możliwości blisko do centrum, do publicznego transportu zbiorowego, którym rozjeżdżają się do pracy. Lokalizacja przy ul. Cieszyńskiej, czyli poszerzenie osiedla Sznelowiec, jest pod tym względem bardzo dobra - argumentował wtedy Wojciech Studzieński.

Radni dopytywali jednak, dlaczego PTBS nie może wybudować osiedla na działkach, które posiada w Porębie przy ul. Dworskiej. Przypomnijmy, że otrzymał je w 2001 r. od gminy Pszczyna z uwzględnieniem bonifikaty w wysokości 99%. To tam pierwotnie PTBS miał budować domy wielorodzinne. Ostatecznie nic z tego nie wyszło, na co złożyła się zła sytuacja finansowa PTBS-u (zaciągniecie kredytu we frankach szwajcarskich na budowę osiedla przy ul. Bednorza) oraz likwidacja w 2009 r. Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. W 2012 r. PTBS ogłosił pierwsze przetargi na sprzedaż tych działek, przeciwko czemu protestowała ówczesna Rada Miejska w Pszczynie.

- Jeśli ktoś chce mieć mieszkanie, to nie sądzę, żeby 5 km w tę czy tamtą stronę od centrum miało aż takie znacznie. Poręba też jest dobrą lokalizacją. Gmina przekaże PTBS-owi kolejną działkę w Łące, a potem przyjdzie moment, że będzie musiała budować mieszkania komunalne. Staniemy wtedy przed problemem braku działki na ten cel - mówiła radna Renata Dyrda. Zwróciła też uwagę na jeszcze jedno zagrożenie. - A co jeśli to gmina będzie musiała pokryć wkład własny do dofinansowana na budowę osiedla? Nie mamy na to pieniędzy - dodała.

Wojciech Studzieński obstawał przy swoim. - Poręba jest dobrą lokalizacją pod budownictwo jednorodzinne, ale nie wielorodzinne. Ja chcę wybudować przy ul. Cieszyńskiej 200 mieszkań i mieć pewność, że zostaną sprzedane - mówił.

 15 stycznia prezes PTBS-u, Wojciech Studzieński mówił radnym o planach spółki

Na koniec dyskusji z radnymi prezes PTBS-u przyznał, że widzi coraz więcej pozytywnie nastawionych osób do pomysłu przekazania działki przy u. Cieszyńskiej. - Albo PTBS będzie działać prężnie albo go usypiamy. Trzeba pomóc tej spółce. Są rządowe pieniądze na budowę mieszkań i trzeba je brać - mówił na przykład radny Andrzej Wojtanowicz.

Po dzisiejszej decyzji radnych czas na kolejne kroki. - Końcem stycznia chciałbym ogłosić konkurs na koncepcję nowego osiedla. Później nastąpiłaby procedura projektowania, która potrwa do 12 miesięcy. Wniosek o dofinansowanie budowy osiedla mógłbym złożyć najwcześniej we wrześniu 2017 r. Budowa mogłaby ruszyć w 2018 r. - mówił 15 stycznia prezes PTBS-u.

 

-----

Program Rządowy Popierania Budownictwa Mieszkaniowego zakłada preferencyjne finansowanie społecznego budownictwa czynszowego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Jego ocelem jest zwiększenie dostępności lokali mieszkalnych dla osób i rodzin o umiarkowanych dochodach. Przewidziano 10 rocznych edycji programu (2015-2024), które opiewaj na kwotę 4,5 mld zł (po 450 mln zł na edycję). Maksymalne dofinansowanie może wynieść 75% kosztów przedsięwzięcia. Wśród premiowanych kryteriów przy ubieganiu się o dofinansowanie z programu jest m.in. zapewnienie w realizowanej inwestycji mieszkań dla osób przeprowadzających się z zasobu gminnego.

-----

 

Reklama

Reklama

jack/pako

T G+ F

Zobacz także

PTBS złożył wnioski o kredyt na budowę osiedla
PTBS złożył wnioski o kredyt na budowę osiedla
Przy ul. Cieszyńskiej w Łące powstanie
Przy ul. Cieszyńskiej w Łące powstanie "Zielone Osiedle"
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
W czwartek i piątek utrudnienia na ul. Bielskiej w Pszczynie
W czwartek i piątek utrudnienia na ul. Bielskiej w Pszczynie
Pszczyna pozyskała 4 mln zł na fotowoltaikę
Pszczyna pozyskała 4 mln zł na fotowoltaikę

Komentarze:

gosc 2016-02-01 godz. 18:20
do: Janek Może zmądrzał? Rzadko, bo rzadko, ale takie cuda też się zdarzają.
Janek 2016-01-30 godz. 08:29
Kubis teraz ZA o przedtem był przeciw. To jak przewrócił marynarkę na drugą stronę???
treść:
autor:

SQL: 20