Do matury z matematyki już dojrzeli

04.05.2010, 10:01

Pszczyna

Do egzaminu dojrzałości przystąpiło 474 uczniów ze szkół prowadzonych przez powiat pszczyński.


Wczoraj uczniowie zdawali egzamin pisemny z języka polskiego, a dzisiaj rozwiązują zadania z matematyki, która po latach nieobecności wróciła do kanonu obowiązkowych przedmiotów maturalnych. Tomasz Smolarczyk, uczeń III klasy LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie specjalnie się tym nie przejmuje. - Od początku zamierzałem zdawać matematykę na poziomie rozszerzonym, więc nie robi mi to żadnej różnicy. Dobrze, że matematyka jest obowiązkowa, bo to podniesie poziom wykształcenia społeczeństwa – mówi tegoroczny maturzysta.

W LO im. Bolesława Chrobrego maturę będzie zdawać 180 uczniów dziennego liceum ogólnokształcącego. Matematykę na poziomie rozszerzonym wybrało 66 uczniów. - Uczniowie różnie reagują na matematykę. Dla tych, którzy dodatkowo zdają poziom rozszerzony, obowiązkowy poziom podstawowy nie stanowi problemu. Natomiast pozostali uczniowie czują lekki stres, ale są dobrze przygotowani w zakresie podstawowym. Pokazały to wyniki matur próbnych, które były na poziomie 80-90 proc. W szkole odbywało się mnóstwo zajęć dodatkowych z matematyki. Każdy kto chciał się przygotować, miał taką możliwość – mówi Renata Dyrda, dyrektorka LO im. Bolesława Chrobrego.

Perspektywa obowiązkowej matematyki nie przeraża też Justyny Kwiatoń, uczennicy klasy III o profilu medialnym. - Z matematyką nigdy nie miałam problemów. Skoro piszemy język polski obowiązkowo, to z matematyki też powinniśmy posiadać podstawową wiedzę. Ale z drugiej strony denerwują mnie trochę wypowiedzi kolegów z klas matematyczno-fizycznych, którzy mówią, że maturę z matematyki na poziomie podstawowym każdy może napisać. Jednak humanista musi się przyłożyć, żeby ją zdać.

Co zdaje się na egzaminie maturalnym od roku szkolnego 2009/2010? Część obowiązkowa, która decyduje o tym, czy matura jest zdana, czy nie, obejmuje trzy przedmioty zdawane na poziomie podstawowym: język polski (egzamin ustny i pisemny), język obcy (egzamin ustny i pisemny) oraz matematykę (egzamin pisemny). Przedmioty dodatkowe zdawane (do wyboru od jednego do trzech) są na poziomie podstawowym lub rozszerzonym (egzamin pisemny).

Przed niektórymi uczniami nawet dwa egzaminy dziennie. O godz. 9.00 zdawać będą przedmiot w zakresie podstawowym, a o godz. 14.00 przystąpią do pisania egzaminu na poziomie rozszerzonym. - W naszym liceum mamy do przeprowadzenia aż 553 egzaminy z przedmiotów dodatkowych, wybieranych przez uczniów ze względu na kierunek studiów. Największą popularnością cieszą się język angielski, chemia, biologia i geografia. Do 28 maja, kiedy odbędą się ostatnie ustne egzaminy, prawie codziennie maturzyści będą zdawać egzamin dojrzałości - mówi Renata Dyrda.

jack

T G+ F

Zobacz także

Za kilka dni niemal 400 uczniów z powiatowych szkół przystąpi do matury
Za kilka dni niemal 400 uczniów z powiatowych szkół przystąpi do matury
Dziś maturzyści pisali egzamin z matematyki. Jak im poszło?
Dziś maturzyści pisali egzamin z matematyki. Jak im poszło?
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18