Do końca stycznia trwają polowania. Wtedy lepiej omijać las

19.12.2012, 09:00

Powiat

Systemy powiadamiania działają coraz sprawniej. O tym, że może wiać albo sypnie gradem, dowiadujemy się już nawet smsem wysyłanym przez urzędy. Czy spadnie, to już niewiadoma do ostatniego momentu, ale żeby nie było, że nikt nie ostrzegał. Roczne terminarze polowań znane są z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, a dopiero w tym roku, po raz pierwszy, informacja z prośbą o zachowanie bezpieczeństwa znalazła się na urzędowych stronach internetowych.


- Opublikowaliśmy informację na prośbę Nadleśnictwa Kobiór – mówi Alojzy Cieszko, naczelnik wydziału rolnictwa pszczyńskiego magistratu. Trafiają tutaj wszystkie plany roczne kół łowieckich.
Polowanie to szereg wydanych wcześniej opinii na różnych szczeblach, od ministra po starostów. Terminarz znany jest urzędnikom i policji. Zostaje jednak jeszcze pan Edzio grzybiarz, Janek rowerzysta czy Marysia, która pasjonuje się fotografowaniem lasu bladym świtem. A polowania zbiorowe trwają od sierpnia do stycznia. W najlepszym przypadku można oberwać śrutem. Lepiej więc wiedzieć, że za uchem może świsnąć kula. To nie jest tak, że polowań nikt nie zabezpiecza. - Rewiry są odpowiednio oznakowane, osoby pomagające przy polowaniu noszą jaskrawe kolory, łowczy mają specjalne uprawnienia, jest osoba, która prowadzi polowanie – dodaje naczelnik Cieszko. Członkowie kół łowieckich wymieniają szereg warunków, które muszą zostać dopełnione, by w ogóle wziąć „flintę” do ręki. Szkolenia, testy, opinie z psychiatryczną i psychologiczną włącznie, pozwolenia. - Wystrzelonego naboju nie da się zatrzymać. Dlatego z naszej strony dotrzymane są wszystkie reżimy. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości grożą nam niebywałe konsekwencje – Jerzy Hławiczka z KŁ „Bażant” podkreśla tu istotną rzecz, bardzo stereotypowego pokazania członków kół, którzy biegają z dwururkami po lesie i polują na trofea myśliwskie.

Tymczasem pozysk to ostatni punkt na liście zadań, po dokarmianiu, introdukcji i odszkodowaniach dla rolników za to, co zniszczyła leśna zwierzyna oraz ochronie przed szkodnikami i drapieżnikami. - Prowadzimy racjonalną gospodarkę, która polega też na polowaniu. A to bywa bardzo niebezpieczne. Sam byłem świadkiem wypadków, również między myśliwymi – Hławiczka dodaje, że to jeszcze bardziej dyscyplinuje myśliwego. Opowiada, jak kiedyś już miał oddać strzał, kiedy na linii znalazł się rowerzysta. Gdyby jechał na poczciwym jubilacie, byłby słyszalny z daleka. Rower górski jest szybki i cichy.

Prawda jest taka, że przez lekkomyślność czy nieostrożną jazdę kierowców ginie dużo więcej zwierząt, a wystarczy respektować znaki. Dlatego kołom łowieckim jeszcze bardziej zależy, żeby ostrzeżenia trafiały do ludzi, którzy z lasu zrobili sobie właściwie park. - Terminy polowań to żadna tajemnica. Dopilnujemy, by od przyszłego roku informacje trafiały z wyprzedzeniem – zapewnia Jerzy Hławiczka, któremu towarzyszymy podczas wizyty u trzecioklasistów we frydeckiej podstawówce. Wraz z myśliwym Alojzym Mamokiem przyjechali podziękować dzieciom za żołędzie dla dzików na zimę. Dzieci nazbierały ich tonę, za co najaktywniejsi dostali od KŁ „Bażant” 500 zł na klasową wycieczkę, a do najaktywniejszych trafiły książki. - To robimy na co dzień, dbamy o lasy, promujemy mądre postawy i walczymy z pojmowaniem myśliwego, jako tego, który jedynie poluje – Hławiczka dodaje, że będą jeszcze bardziej dmuchać na zimne.

Kto i kiedy będzie polował? W tych dniach nie wchodź do lasu albo uważaj na terenie otwartym:

KŁ „Cyranka” (polowania od 8.00 do 14.00): 22.12.12, cały obwód; 29, 12.12, Brzeźce, Kobielice, Radostowice; 12.01.13, Poręba, Brzeźce; 19.01.13, Czarków Radostowice, Stara Wieś; 26.01.13, Goczałkowice, Łąka, Wisła Wielka; 9 i 23.02.13, cały obwód.
KŁ „Żubr” (od godz. 7.30): 22.12.12, las Ćwiklice; 29.12.12, las Żorek; 6.i 19.01.13, cały obwód.
KŁ „Leśnik”: 22.12.12, 29.12.12, 5.01.13 i 12.01.13, obwód łowiecki nr 155 i 156 (lasy w Kobielicach i Radostowicach).
KŁ „Bażant”: Miedźna Zielonkówka, od 9.00 do 14.00, w 2012 r. – 23 .12 i 30.12, w 2013 r. – 5.01, 13.01, 19.01, 27.01, 2.02, 10.02, 16.02, 24.04.

agw

T G+ F

Zobacz także

Gilusy pływają coraz lepiej
Gilusy pływają coraz lepiej
Coraz lepiej...
Coraz lepiej...
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18