Dni Województwa Śląskiego

07.05.2011, 13:50

Region

W tym roku Dni Województwa Śląskiego odbędą się już po raz trzeci - od 3 do 9 maja.

Ustanowione przez Sejmik Województwa Śląskiego uchwałą z dnia 14 stycznia 2009 w swym założeniu Dni mają być przede wszystkim okazją do zaprezentowania walorów kulturalnych, turystycznych, inwestycyjnych i gospodarczych województwa, a także dorobku organizacji pozarządowych oraz możliwości pozyskiwania pieniędzy z UE. Ponadto Dni pozwolą na przybliżenie województwa mieszkańcom, inwestorom, przedsiębiorcom, turystom i opiniotwórcom.

Marszałek Adam Matusiewicz zapraszając mieszkańców regionu do uczestnictwa w Dniach powiedział: „Podobnie jak w latach ubiegłych, będzie to okazja do znakomitej zabawy, a zarazem do spojrzenia na województwo śląskie z nieco innej strony. Niech Dni Województwa Śląskiego staną się dla nas wszystkich prawdziwym świętem i zarazem okazją do jeszcze lepszego poznania naszej małej ojczyzny.”

Program Dni Województwa Śląskiego:

3 maja
Śląska Majówka w Skansenie

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” w Chorzowie, godz. 10.00
W części artystycznej „Majówki” wystąpią zespoły „Chorzowianie”, „Katowice”, „Whiskey River” oraz balet zespołu „Śląsk”. Zwiedzającym zostaną udostępnione punkty z potrawami regionalnymi, a także będą czynne zakłady rzemieślnicze i rękodzielnicze. Odbędzie się również kiermasz wyrobów tradycyjnego rzemiosła. Bardzo ważnym punktem „Majówki” będzie otwarcie dwóch wystaw czasowych: „Stroje śląskie” (32 przykłady strojów) oraz „Rzeźba Pawła Muchy”.

Bielska Majówka z Myslovitz
Miejsce: Mikuszowickie Błonia (Teren ATH), godz.17.00

Jeden z najciekawszych polskich zespołów wystąpi podczas pierwszego z tegorocznych plenerów na terenach ATH.
Historia zespołu sięga roku 1992. Formacja Artura Rojka nazywała się wtedy The Freshmans. Dwa lata później, już jako Myslovitz, muzycy rozpoczęli nagrywanie swojej debiutanckiej płyty. Jego producentem był Ian Harris, współpracujący wcześniej m.in. z Joy Division, New Order i The Exploited. Od tego czasu, z płyty na płytę grupa umacniała swoją pozycję. Każdy kolejny album był wydarzeniem. Kolejne single stawały się hitami – „Peggy Brown”, „Scenariusz dla moich sąsiadów”, „Długość dźwięku samotności”, „Dla Ciebie”, „Acidland”, „Sprzedawcy marzeń”, „Mieć czy być”. Ostatni album Myslovitz ukazał się w roku 2006. Trwają przygotowania do wydania kolejnej, długo oczekiwanej płyty. Jej premierę zaplanowano na wiosnę tego roku. Ma się ukazać 31 maja. Na bielskim koncercie zapewne będzie można usłyszeć kilka premierowych utworów z tej płyty.
Bilety: 20 zł (normalny), 10 zł (ulgowy)

Festiwal Rock Stars – Pozytywna energia (koncert inaugurujący)
Katowice – Spodek, godz. 18.00


Festiwal Rock Stars – Pozytywna Energia to festiwal otwierający młodym i zdolnym wykonawcom drzwi do kariery i statusu Gwiazdy Rocka! Jury złożone z przedstawicieli branży muzycznej i partnerów festiwalu wyłoni kandydatów zaproszonych do półfinałów i finału. Zwycięzca wystąpi na koncercie finałowym u boku gwiazd nie tylko polskich. Wygra również sesję nagraniową singla i jego promocję. Całość poprowadzi amerykański muzyk na co dzień mieszkający w Katowicach – Jeff Shiffman.
18.00 W części pierwszej koncertu wystąpią zespoły, którym nie udało się zakwalifikować do półfinałów Festiwalu Rock Stars.
19.00 Następnie zobaczymy wybranych finalistów i zespoły, które mogliśmy oglądać na antenie TVP 2 w programie „A normalnie o tej porze”, na które głosowali widzowie.
20.00 Kolejnym elementem jest już koncert inaugurujący Festiwal Rock Stars – Pozytywna Energia. Wystąpią na nim zarówno młodzi artyści, jak i uznane już na rynku muzycznym marki. Będą to m.in. Finsky, Ocean, Lipa li, Łzy i Myslovitz. Ten ostatni zespół otrzyma z rąk Marszałka Województwa Śląskiego statuetkę Rock Stars. Imprezę poprowadzi Kabaret Młodych Panów.

4 maja
Gimnazjada 2011
Dąbrowa Górnicza – Hala Widowiskowo-Sportowa „Centrum”, godz. 10.00


W imprezie udział weźmie 780 dzieci w wieku 13-16 lat. Rywalizować będą w dyscyplinach: siatkówka, koszykówka, piłka ręczna, badminton, tenis stołowy, pływanie. Aby wystąpić w finale wojewódzkim Gimnazjady młodzi sportowcy musieli przejść kwalifikacje na szczeblach: szkolnym, gminnym, powiatowym i rejonowym.

Festiwal Rock Stars – Pozytywna energia (półfinał),
Czeladź, Dom Kultury Odeon, godz. 17.00


Na dwóch koncertach Jury z zakwalifikowanych do półfinału 20 zespołów i wykonawców wybierze finałową 10.

Let’s Play
Katowice, Mariacka, godz. 20.00


Cykl Koncertów w Oknie KATO. Baru to ekskluzywna i nietypowa forma przestawiania artystów za pomocą przewrotnego pomysłu. Artysta „zamknięty” w przestrzeni klubu gra dla widowni, która zbiera się na ulicy. Dzieli ich małe okno, przed którym wystawione są głośniki. Formuła koncertu wymusza zarówno na artyście, jak i na publiczności intymnego porozumienia i wymusza pewną kameralność sytuacji. Stąd też jest to kameralny koncert plenerowy. Brzmi to paradoksalnie, ale zdało już egzamin podczas występów KAMPA!, Much oraz Tres.b.

Ze względu na porę roku – koncert Czesława i grupy BIFF przenosimy przed klub, ale sytuacja wyjściowa zostaje zachowana. Kameralność sytuacji podkreśla stonowana scenografia w kolorze czarnym. Nie jest to kolejny festyn z kiełbaskami, tylko szczególne wydarzenie nagłośnione w mediach jako alternatywa do miejskich imprez o standardowym charakterze jarmarcznym.

Dlaczego Czesław Śpiewa? Jest to artysta duńskiego pochodzenia, urodzony w Zabrzu, reprezentujący muzykę miejską, która łączy w sobie współczesne teksty, folkowe brzmienia i popowe melodie. Jego płyta „Pop” stała się bestsellerem. Niejednokrotnie wspomina o swojej miłości do Śląska. Laureat wielu nagród m.in. Polskiej Nagrody Fonograficznej za Album Roku POP, Nową Twarz Fonografii i Piosenkę Roku w 2009 roku.

Biff to przyjaciele Czesława Mozila ze Śląska, to pigułki szaleństwa podane w rytmie rock’n’rolla. Ich piosenki w klimacie alternatywnego popu łączą w sobie big-bitowe tradycje z nowoczesnymi i zakręconymi aranżacjami. Ich największy przebój zatytułowany jest „Ślązak”. Zespół otrzymał dwa Fryderyki w kategoriach nowa twarz fonografii i klip roku w 2010 roku.

5 maja
Forum Organizacji Pozarządowych Województwa Śląskiego
Sala Sejmu Śląskiego, godz. 11.00


Festiwal Rock Stars – Pozytywna energia (półfinał)
Chorzów – Sztygarka, godz. 17.00

Na dwóch koncertach Jury z zakwalifikowanych do półfinału 20 zespołów i wykonawców wybierze finałową 10.

6 maja
Wspólna Sesja Sejmiku Województwa Opolskiego i Sejmiku Województwa Śląskiego „2011 Rokiem Pamięci Powstań Śląskich”
Sala Sejmu Śląskiego, godz. 14.00


Festiwal Rock Stars – Pozytywna energia (Finał)
Katowice, ul. Mariacka, 16.00

To zasadnicza część festiwalu. To właśnie ten koncert wyłoni Gwiazdę Rocka. Specjalnie na tę okazję przygotowane Jury spośród 10 finalistów wyłoni zwycięzcę. To właśnie on nagra singla promowanego przez Partnerów Festiwalu. Całość zakończy koncert zespołu Sztywny Pal Azji z okazji 25-lecia istnienia.

7 maja
Dzień Otwarty Stadionu Śląskiego


Zbiórka przed Hotelem „Stadion Śląski”, od godz. 10.00 do 17.00

W ramach „Dni Województwa Śląskiego” zapraszamy 7 maja na „Dzień Otwarty Stadionu Śląskiego”. Trasa do zwiedzania udostępniona będzie od godz. 10.00 do godz. 17.00. Wejścia będą możliwe co 10 minut. Na trasę zwiedzania będzie mogła wejść pod okiem przewodników jednorazowo grupa do 25 osób. Wcześniej każda ze zgłoszonych osób ze względów bezpieczeństwa będzie zobowiązana do przejścia szkolenia BHP.
Niezapomniane przeżycia z miejsca, gdzie powstaje jedna z największych aren sportowych w Polsce, z pewnością dla każdego zwiedzającego długo zapadną w pamięci. Takiej okazji nie można zmarnować. Dodatkowymi atrakcjami imprezy będą: dmuchańce, gry i zabawy dla dzieci, możliwość zdobycia karty rowerowej, a także konkurs z nagrodami.

Festiwal Rock Stars – Pozytywna energia (Koncert Laureatów)
WPKiW, Pola Marsowe, godz. 15.00

15.00 Wstęp do Koncertu Laureatów, występy zaproszonych uczestników Festiwalu.
18.00 Na zakończenie festiwalu odbędzie się Koncert Laureatów. W WPKiw zagra m.in. laureat programu TVP2 „Hit Generator” - zespół Ścigani. Statuetki Rock Stars otrzymają: zespół wybrany przez widzów TVP2 oraz laureat koncertu finałowego - wybrana przez Jury Gwiazda Rocka.
20.00 Po rozdaniu nagród usłyszymy gospodarzy festiwalu – zespół Finsky, Laureatów oraz zaproszonych gości: zespół IRA i Big Cyc.

Majówka papieska – „Szukałem Was…”
Sosnowiec, Plac Papieski, godz. 15.00


15.00-16.00 - Big band + orkiestra smyczkowa, chór gospel, soliści: Kasia Piasecka, Aleksandra Stano, Naira Ayvazyan , Bartosz Jaśkowski. Słowo wiążące i recytacje: ks. dr Paweł Sobierajski. Dyrygent: Joachim Krzyk

16.00-16.30 – NABOŻEŃSTWO MAJOWE
16.40-17.40 – MAGDA ANIOŁ Z ZESPOŁEM
17.50-19.00 – ARKA NOEGO
19.00-20.00 – 2Tm2,3
20.00-21.00 – DEUS MEUS
21.00 – 21.10 – APEL JASNOGÓRSKI
21.20 -22.00 – KATOLIKA FRONT

„A to Polska właśnie”
Specjalny koncert przygotowany przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”
Częstochowa – Klub Politechnik, godz. 18.00


8 maja
Finał Śląskiej Ligi Orlików Dziewcząt
WPKiW – na terenach WOKiS Stadion Śląski, godz. 10.00


Uroczyste otwarcie projektu świecącej „Ławki” - projektu realizowanego w ramach Design Silesia
Galeria Rondo Sztuki w Katowicach, godz. 16.00

Ławka posiada energooszczędny system oświetlenia led z wbudowaną, zabezpieczoną instalacją elektryczną i cyfrowym sterowaniem (zegar astronomiczny). Zasilanie wewnętrzne. Możliwość wyposażenia ławki w wifi hotspot.

Koncert „Wielkie obrazy – wielkie dźwięki”
Sala NOSPR w CKK, Plac Sejmu Śląskiego, godz. 18.00

Program koncertu:
Abel Korzeniowski – „Metropolis”, muzyka do filmu „Metropolis”, reż. Fritz Lang (1927 r.), Wojciech Kilar – „Dracula”, muzyka do filmu „Dracula”, reż. Francis Ford Coppola (1992 r.)
Wykonawcy: Orkiestra kameralna miasta Tychy AUKSO pod dyr. M. Mosia, Chór Akademii Muzycznej w Katowicach pod dyr. Aleksandry Trefon, solistka: Anna Witczak.
L. Możdżer – „Nosferatu”, muzyka do filmu „Nosferatu – symfonia grozy”, reż. Friedrich Wilhelm Murnau (1922 r.).

Uwaga: Program Dni Województwa Śląskiego może ulec modyfikacji

jack

T G+ F

Zobacz także

Dni Województwa Śląskiego w nowej formule
Dni Województwa Śląskiego w nowej formule
Dni województwa śląskiego przełożone
Dni województwa śląskiego przełożone
Z centrum przesiadkowego do Niemiec, Anglii i Francji
Z centrum przesiadkowego do Niemiec, Anglii i Francji
Znamy program pierwszych pszczyńskich Eko Targów
Znamy program pierwszych pszczyńskich Eko Targów
"Wojciech Korfanty i jego związki z Pszczyną"
"Wojciech Korfanty i jego związki z Pszczyną"

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18