Dni Województwa Śląskiego w nowej formule

04.04.2012, 11:23

Region

Majowe wydarzenia zapowiadają się bardzo ciekawie. - Tegoroczna impreza będzie miała wysoki poziom artystyczny, ale niezależnie od niego będzie spełniać także drugą rolę – integracyjną, dla poszczególnych i bardzo zróżnicowanych ziem województwa - zapewnia Adam Matusiewicz, marszałek województwa śląskiego.


- Przed nami najbardziej okazała z dotychczasowych edycji Dni Województwa Śląskiego. Znajdzie to odzwierciedlenie nie tylko w budżecie imprezy, ale przede wszystkim we wspomnianym programie – tak marszałek Adam Matusiewicz promował cykl wydarzeń podczas specjalnej konferencji prasowej.

Głównym hasłem tegorocznych koncertów, spektakli, pokazów filmowych oraz wystaw, które będą miały miejsce od 9 do 13 maja br., jest „Śląskie Serce Europy. - Spoglądając na nocne zdjęcia satelitarne Śląskiego, widzimy pulsującą galaktykę miast, tajemniczą partyturę cieni i świateł, promieniujących aż do najdalszych zakątków kontynentu. Chcąc podkreślić pozytywną energię bijącą z tego miejsca i zaakcentować jego związki z całą Europą, zdecydowaliśmy tym razem, by Dni Województwa Śląskiego stały się okazją do prezentacji dokonań artystów, których twórczość łączy w sobie tradycję z nowoczesnością – wyjaśnia ideę Dni Województwa główny organizator, instytucja kultury Ars Cameralis.

Nowością będzie formuła organizacji wydarzeń. - Poszczególne wydarzenia podzieliliśmy na bloki tematyczne odbywające się w kilku miastach. To pozwala nie tylko zaplanować najciekawszy program i zaprosić wysokiej klasy artystów. Chcemy ponadto skłonić naszych mieszkańców do odwiedzin innych regionów województwa i zachęcić ich, by wyszli z domu i po prostu dobrze się bawili – powiedziała wicemarszałek Aleksandra Gajewska-Przydryga.

W Katowicach oraz Chorzowie głównym akcentem będzie plener, muzyka i obraz. Renata Przemyk, Emir Kosturica, Manu Chao, Festiwal Filmów o Sztuce – to niektóre atrakcje w bogatym programie w tych miastach. Sosnowiec będzie stolicą muzyki alternatywnej oraz hip-hopu. Miłośnicy tego gatunku mogą posłuchać m.in. Tricky, HiPiersonjiK oraz The Abstinent.

Rybnik opanują zespoły folkowe. Na scenach wystąpią m.in. Carrantouhil, Balkan-Celtic Power Project, Zawiało oraz Fanfare Ciocarlia.

Bielsko-Biała będzie rajem dla miłośników gry scenicznej. Wystąpią Teatr Bu… z Moskwy, Pantakin da Venezia, Theater in Kragujevac oraz Folkwang Tanzstudio Essen. Kulminacyjnym wydarzeniem będzie występ piosenkarki Jane Birkin.

Częstochowa to reggae oraz hip-hop. Konopians, Pablopavo, Ky Mani Marley – syn Boba Marleya, Reggae After Party zabrzmią na częstochowskich placach i w klubach.

Dodatkowo zaplanowano także imprezy towarzyszące. W ramach projektu Design Silesia do miast zawitają mobilne galerie dizajnu. W Katowicach będzie miał miejsce festiwal filmów o sztuce.

Święto województwa odbędzie się w tym roku między 9 a 13 maja.

(źródło: Biuro Prasowe Województwa Śląskiego)

jack

T G+ F

Zobacz także

Dni Województwa Śląskiego
Dni Województwa Śląskiego
Dni województwa śląskiego przełożone
Dni województwa śląskiego przełożone
Dokument "Tajemnica Ojca Pio" w Pawłowickim GOK-u
Dokument "Tajemnica Ojca Pio" w Pawłowickim GOK-u
Plebiscyt na Wolontariusza Roku Gminy Pszczyna
Plebiscyt na Wolontariusza Roku Gminy Pszczyna
Weekendowy rozkład jazdy
Weekendowy rozkład jazdy

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18