Dni Województwa Śląskiego w nowej formule

04.04.2012, 11:23

Region

Majowe wydarzenia zapowiadają się bardzo ciekawie. - Tegoroczna impreza będzie miała wysoki poziom artystyczny, ale niezależnie od niego będzie spełniać także drugą rolę – integracyjną, dla poszczególnych i bardzo zróżnicowanych ziem województwa - zapewnia Adam Matusiewicz, marszałek województwa śląskiego.


- Przed nami najbardziej okazała z dotychczasowych edycji Dni Województwa Śląskiego. Znajdzie to odzwierciedlenie nie tylko w budżecie imprezy, ale przede wszystkim we wspomnianym programie – tak marszałek Adam Matusiewicz promował cykl wydarzeń podczas specjalnej konferencji prasowej.

Głównym hasłem tegorocznych koncertów, spektakli, pokazów filmowych oraz wystaw, które będą miały miejsce od 9 do 13 maja br., jest „Śląskie Serce Europy. - Spoglądając na nocne zdjęcia satelitarne Śląskiego, widzimy pulsującą galaktykę miast, tajemniczą partyturę cieni i świateł, promieniujących aż do najdalszych zakątków kontynentu. Chcąc podkreślić pozytywną energię bijącą z tego miejsca i zaakcentować jego związki z całą Europą, zdecydowaliśmy tym razem, by Dni Województwa Śląskiego stały się okazją do prezentacji dokonań artystów, których twórczość łączy w sobie tradycję z nowoczesnością – wyjaśnia ideę Dni Województwa główny organizator, instytucja kultury Ars Cameralis.

Nowością będzie formuła organizacji wydarzeń. - Poszczególne wydarzenia podzieliliśmy na bloki tematyczne odbywające się w kilku miastach. To pozwala nie tylko zaplanować najciekawszy program i zaprosić wysokiej klasy artystów. Chcemy ponadto skłonić naszych mieszkańców do odwiedzin innych regionów województwa i zachęcić ich, by wyszli z domu i po prostu dobrze się bawili – powiedziała wicemarszałek Aleksandra Gajewska-Przydryga.

W Katowicach oraz Chorzowie głównym akcentem będzie plener, muzyka i obraz. Renata Przemyk, Emir Kosturica, Manu Chao, Festiwal Filmów o Sztuce – to niektóre atrakcje w bogatym programie w tych miastach. Sosnowiec będzie stolicą muzyki alternatywnej oraz hip-hopu. Miłośnicy tego gatunku mogą posłuchać m.in. Tricky, HiPiersonjiK oraz The Abstinent.

Rybnik opanują zespoły folkowe. Na scenach wystąpią m.in. Carrantouhil, Balkan-Celtic Power Project, Zawiało oraz Fanfare Ciocarlia.

Bielsko-Biała będzie rajem dla miłośników gry scenicznej. Wystąpią Teatr Bu… z Moskwy, Pantakin da Venezia, Theater in Kragujevac oraz Folkwang Tanzstudio Essen. Kulminacyjnym wydarzeniem będzie występ piosenkarki Jane Birkin.

Częstochowa to reggae oraz hip-hop. Konopians, Pablopavo, Ky Mani Marley – syn Boba Marleya, Reggae After Party zabrzmią na częstochowskich placach i w klubach.

Dodatkowo zaplanowano także imprezy towarzyszące. W ramach projektu Design Silesia do miast zawitają mobilne galerie dizajnu. W Katowicach będzie miał miejsce festiwal filmów o sztuce.

Święto województwa odbędzie się w tym roku między 9 a 13 maja.

(źródło: Biuro Prasowe Województwa Śląskiego)

jack

T G+ F

Zobacz także

Dni Województwa Śląskiego
Dni Województwa Śląskiego
Dni województwa śląskiego przełożone
Dni województwa śląskiego przełożone
Dni EKO Sąsiada
Dni EKO Sąsiada
Dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego. Nawet 18 tys. złotych
Dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego. Nawet 18 tys. złotych
Sześć pomp infuzyjnych trafiło na Oddział Neonatologiczny pszczyńskiego szpitala
Sześć pomp infuzyjnych trafiło na Oddział Neonatologiczny pszczyńskiego szpitala

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18