Nowe miejsca w przedszkolach pojawiły się dzięki uruchomieniu placówki przy ul. Skłodowskiej-Curie w Pszczynie (fot. UM Pszczyna)

Czy wystarczy miejsc w przedszkolach?

Pszczyna24.02.2019, 12:46

Coroczna rekrutacja do przedszkoli to problem dla rodziców, którzy często zastanawiają się nie tylko czy ich dziecko dostanie się do placówki, ale też w jakiej miejscowości znajdzie się dla niego miejsce?

Liczby są bowiem nieubłagane. Jak informuje Sławomir Kowalski, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Pszczynie, rzeczywista liczba wolnych miejsc w przedszkolach będzie znana po zakończeniu składania deklaracji o woli kontynuacji wychowania przedszkolnego (etap ten w gminie Pszczyna zakończy się 3 marca).

- Ze wstępnych szacunków wynika natomiast, że gmina będzie dysponowała 637 miejscami (tyle dzieci zakończy roczne obowiązkowe wychowanie przedszkolne) oraz 100 całkowicie nowymi miejscami – przyznaje Sławomir Kowalski. Do tego dochodzą miejsca w przedszkolach niepublicznych (póki co, nie wiadomo ile).

Czy wystarczy? Na terenie gminy urodzonych i zameldowanych dzieci w rocznikach 2013-2016 (im gmina musi zapewnić miejsca) jest 2 467. W tym jest 630 dzieci trzyletnich. Nie wiadomo jednak, rodzice ilu z nich zdecydują się na wysłanie dzieci do przedszkoli. Obecne do przedszkoli publicznych i niepublicznych uczęszcza 2 294 dzieci, w tym ok. 78% dzieci w wieku trzech lat.

- Zaznaczyć należy, że do przedszkoli zapisują się również, na podstawie oświadczenia rodziców, dzieci zamieszkałe (niezameldowane) na terenie gminy – zauważa S. Kowalski. Dochodzą do tego dzieci 4- i 5-letnie, których rodzice mogą, ale nie muszą zdecydować o wysłaniu po raz pierwszy swoich pociech do przedszkoli. A także im gmina musi zagwarantować miejsce. Tak więc, jak co roku, o tym, czy miejsc wystarczy, wiadomo będzie po podjęciu decyzji przez rodziców.

Pytanie jednak brzmi nie tylko „czy?”, ale także „gdzie?”. - Jak co roku wystąpią z pewnością problemy ze względu na wybory dokonywane przez rodziców. Są przedszkola, które cieszą się większą popularnością wśród rodziców od innych. W trakcie rekrutacji rodzice mają możliwość wskazania trzech wybranych placówek. W przypadku niezakwalifikowania się do żadnego z nich, burmistrz wskazuje inne miejsce realizacji wychowania przedszkolnego – informuje naczelnik Wydziału Oświaty.

Urzędnicy przewidują, że najłatwiej będzie dostać się do przedszkoli w Studzionce i na os. Stara Wieś. Natomiast największy problem z miejscami może być w Wiśle Wielkiej, Łące, Czarkowie, Porębie, Brzeźcach i Studzienicach. Jak przyznaje S. Kowalski, żeby poprawić sytuację rozbudowywane są placówki na os. Stara Wieś w Pszczynie oraz w Studzionce.

Od 25 lutego do 3 marca rodzice mogą składać deklaracje o kontynuowaniu przez dziecko wychowania przedszkolnego w kolejnym roku szkolnym. Składanie wniosków o przyjęcie będzie możliwe od 5 marca.

 

Harmonogram postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego na rok szkolny 2019/2020 do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych

25 lutego-3 marca: złożenie pisemnej deklaracji o kontynuowaniu przez dziecko wychowania przedszkolnego w kolejnym roku szkolnym

4 marca: udostępnienie w systemie rekrutacyjnym oferty przedszkoli i szkół podstawowych

5-18 marca: rejestracja w systemie wniosków o przyjęcie

5-19 marca: złożenie w przedszkolu/szkole pierwszego wyboru podpisanego wniosku o przyjęcie oraz dokumentów potwierdzających spełnianie kryteriów rekrutacyjnych

2 kwietnia: opublikowanie list dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych

2 -8 kwietnia: złożenie potwierdzenia woli zapisania dziecka w przedszkolu/szkole, do której dziecko zostało zakwalifikowane

12 kwietnia: opublikowanie list dzieci przyjętych i nieprzyjętych

od 12 kwietnia: w terminie 7 dni od dnia opublikowania list dzieci przyjętych i nieprzyjętych rodzic może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia. W terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia rodzic może wnieść do dyrektora przedszkola/szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej.

Postępowanie uzupełniające do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych rozpocznie się 6 czerwca.

Reklama

pako

T G+ F

Zobacz także

Wybudują nowe przedszkole, bo stare nie spełnia norm
Wybudują nowe przedszkole, bo stare nie spełnia norm
Otwarcie przedszkola dopiero w przyszłym roku
Otwarcie przedszkola dopiero w przyszłym roku
Wójt wręczył nagrody najlepszym sportowcom
Wójt wręczył nagrody najlepszym sportowcom
Uczennice "Samochodówki" na ogólnopolskim konkursie fryzjerskim
Uczennice "Samochodówki" na ogólnopolskim konkursie fryzjerskim
Uwaga! Przegląd i konserwacja Mostu Bronisław
Uwaga! Przegląd i konserwacja Mostu Bronisław
Uczniowie z Góry wzięli udział w konkursie "Do hymnu"
Uczniowie z Góry wzięli udział w konkursie "Do hymnu"
Niemal 50 zawodników wyciskało sztangę
Niemal 50 zawodników wyciskało sztangę
Ministerstwo Infrastruktury konsultuje z samorządami wariant węzła na DK1
Ministerstwo Infrastruktury konsultuje z samorządami wariant węzła na DK1

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 19