Czas na grzyby

21.08.2006, 15:11

Pszczyna, powiat

W lasach pojawiły się już pierwsze grzyby. Warto wybrać się więc z koszykiem w ich poszukiwaniu. Nawet jeśli grzybobranie zakończy się fiaskiem z pewnością wrócimy zrelaksowani.


Masowy wysyp grzybów rozpoczyna się pod koniec sierpnia. Obecna pogoda sprzyja ich rozwojowi. Po dość obfitych opadach nastały nie za ciepłe, letnie dni. Dlatego w lasach pojawili się już pierwsi amatorzy tego przysmaku. Wybierając się na grzybobranie warto pamiętać o kilku rzeczach. Ważne jest miejsce, w które się udamy. Wiele gatunków występuje wyłącznie w określonych typach lasów i na konkretnych rodzajach podłoża. Na przykład podgrzybki, koźlarze i borowiki najchętniej wyrastają w gęstej ściółce leśnej, na poboczach dróg leśnych oraz w pasach przeciwpożarowych. Z kolei w gęstych lasach sosnowych najłatwiej spotkać maślaki. Wybierając się na taką wycieczkę warto także zaopatrzyć się w atlas grzybów. Niektóre gatunki grzybów jadalnych podobne są do trujących a nawet śmiertelnych, lepiej więc zbierać jedynie znane nam grzyby.

W naszych okolicach najbardziej popularnym miejscem zbierania grzybów są Lasy Kobiórskie. Można w nich znaleźć podgrzybki złotawe i brunatne, zajączki, maślaki a czasem nawet kozaki i borowiki. Warto także przejechać się do lasów znajdujących się w pobliżu Kobielic, Suszca i Ćwiklic, gdyż również tam znajdziemy wiele okazów grzybów.

ez

T G+ F

Zobacz także

Na grzyby marsz!
Na grzyby marsz!
Uwaga na grzyby!
Uwaga na grzyby!
Alarm przeciwpowodziowy odwołany
Alarm przeciwpowodziowy odwołany
Nie będzie dofinansowań do odnawialnych źródeł energii
Nie będzie dofinansowań do odnawialnych źródeł energii
Nielegalni imigranci schwytani na stacji w Warszowicach
Nielegalni imigranci schwytani na stacji w Warszowicach

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18