Czas na grzyby

21.08.2006, 15:11

Pszczyna, powiat

W lasach pojawiły się już pierwsze grzyby. Warto wybrać się więc z koszykiem w ich poszukiwaniu. Nawet jeśli grzybobranie zakończy się fiaskiem z pewnością wrócimy zrelaksowani.


Masowy wysyp grzybów rozpoczyna się pod koniec sierpnia. Obecna pogoda sprzyja ich rozwojowi. Po dość obfitych opadach nastały nie za ciepłe, letnie dni. Dlatego w lasach pojawili się już pierwsi amatorzy tego przysmaku. Wybierając się na grzybobranie warto pamiętać o kilku rzeczach. Ważne jest miejsce, w które się udamy. Wiele gatunków występuje wyłącznie w określonych typach lasów i na konkretnych rodzajach podłoża. Na przykład podgrzybki, koźlarze i borowiki najchętniej wyrastają w gęstej ściółce leśnej, na poboczach dróg leśnych oraz w pasach przeciwpożarowych. Z kolei w gęstych lasach sosnowych najłatwiej spotkać maślaki. Wybierając się na taką wycieczkę warto także zaopatrzyć się w atlas grzybów. Niektóre gatunki grzybów jadalnych podobne są do trujących a nawet śmiertelnych, lepiej więc zbierać jedynie znane nam grzyby.

W naszych okolicach najbardziej popularnym miejscem zbierania grzybów są Lasy Kobiórskie. Można w nich znaleźć podgrzybki złotawe i brunatne, zajączki, maślaki a czasem nawet kozaki i borowiki. Warto także przejechać się do lasów znajdujących się w pobliżu Kobielic, Suszca i Ćwiklic, gdyż również tam znajdziemy wiele okazów grzybów.

ez

T G+ F

Zobacz także

Na grzyby marsz!
Na grzyby marsz!
Uwaga na grzyby!
Uwaga na grzyby!
Śladami pszczyńskich Żydów... miniprzewodnik po mieście
Śladami pszczyńskich Żydów... miniprzewodnik po mieście
Tradycje i kulinaria ziemi pszczyńskiej
Tradycje i kulinaria ziemi pszczyńskiej

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18