Cesarskie urodziny i śmierć Chrobrego

20.10.2009, 10:54

Miedźna

Dokładnie 14 października, po długich miesiącach wczytywania się w zabytkowe rękopisy, znalezione na szkolnym strychu, gotowa kronika, ukazująca początki szkolnictwa w Miedźnej, wreszcie trafiła do rąk czytelników.


W pierwszej kolejności były to osoby związane z samorządem gminnym oraz ci, którzy dzisiaj należą do grona najstarszych osób związanych ze Szkołą Podstawową w Miedźnej. Nad „Kroniką z 1878” pracowali nauczyciele oraz Stanisław Gruszka - teść obecnej pani dyrektor, który kiedyś sam był uczniem tej podstawówki. - Trochę się tego bałem, kiedy dano mi ponad 100 stron do tłumaczenia, ale strona po stronie i dałem radę – śmieje się 83-letni absolwent.

Najstarszy wpis do księgi pochodzi z 1878 roku, ostatni - z 31 grudnia 1925 r. o odwołanym spisie ludności na Śląsku, z podpisem inspektora szkolnego z 24 lutego 1926 r. Znajdziemy tutaj liczne informacje o samej szkole, ale i o ludziach żyjących tutaj w XIX i I połowie XX wieku. Są nawet opisy rocznic cesarskich urodzin czy koronacji i śmierci Bolesława Chrobrego. Wszystko opatrzone zdjęciami.

Moment na oficjalne zaprezentowanie publikacji wybrano nieprzypadkowo. Szkoła zaprosiła na ten dzień ludzi, którzy związani byli ze szkołą, żyjących jeszcze absolwentów, nauczycieli, pracowników. 14 października ma stać się Świętem Szkoły i Szkolnictwa w gminie, a w samej podstawówce będzie to dzień „Odkurzania wspomnień”. - Obcowanie z „żywą historią” jest niezwykle ciekawym zajęciem i mamy nadzieję, że równe zainteresowanie tą historią rozbudzimy także wśród państwa i naszych dzieci – wychowanków. Tym dniem chcemy rozpocząć w naszej szkole cykl spotkań naszych byłych pracowników i absolwentów. W ten sposób chcielibyśmy trwać w historii i poprzez zacieśnianie więzi międzypokoleniowej przekazywać naszym wychowankom to co najważniejsze – wiarę w drugiego człowieka – mówiła podczas uroczystości Stanisława Nycz. Kronika jest do nabycia w sekretariacie szkoły.

agw

T G+ F

1

1
1
1
1
1
1
1

Zobacz także

Biolodzy z Chrobrego na obozie
Biolodzy z Chrobrego na obozie
Biolodzy z Chrobrego w Ojcowie
Biolodzy z Chrobrego w Ojcowie
Z centrum przesiadkowego do Niemiec, Anglii i Francji
Z centrum przesiadkowego do Niemiec, Anglii i Francji
Znamy program pierwszych pszczyńskich Eko Targów
Znamy program pierwszych pszczyńskich Eko Targów
"Wojciech Korfanty i jego związki z Pszczyną"
"Wojciech Korfanty i jego związki z Pszczyną"

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18