Biolodzy z Chrobrego na obozie

06.10.2009, 11:18

Pszczyna

W dniach 21 – 25.09.2009r. na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego odbył się już IX Obóz Naukowy Biologów Chrobrego.


Uczestniczyła w nim grupa entuzjastów z klasy IIe (biologicznej). Młodzi biolodzy pod opieka wychowawczyni p. Iwony Filipiuk uczestniczyli w zajęciach terenowych przygotowanych przez nauczycielki biologii Elżbietę Pokutę i Aleksandrę Gilowską.

Na łące uczestnicy obozu uczyli się rozpoznawać rodzaje i gatunki roślin, określali bioróżnorodność wykonując zdjęcia fitosocjologiczne, analizowali sposoby rozsiewania owoców i nasion. Dokonali zbioru bezkręgowców różnymi metodami oraz przeprowadzili kompleksową analizę pozyskanego materiału biologicznego. W dalszej części zajęć rozpoznawali rosnące w pobliżu łąki drzewa, określali ich wiek, a następnie stworzyli przy pomocy naturalnych barwników prace plastyczne. Ponadto dokonali pomiaru tworzenia się rosy na liściach i pędach roślin, próbowali pozyskać z nich wodę pitną, analizowali strukturę warstwową lasu, jak również sprawdzali co w ściółce piszczy przy pomocy aparatów Tulgrena.

Pierwszy wieczór obozowicze spędzili na dzieleniu się wiedzą o badanym terenie w parciu o przygotowane wcześniej prezentacje multimedialne. W czasie pobytu w KPN młodzi biolodzy uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez pracowników parku, zarówno terenowych jak i w pracowniach terenowej i plastycznej Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej. Zwiedzili tez wystawę „Wirtualne Karkonosze” oraz muzeum KPN.

Na jednym z piękniejszych karkonoskich szlaków uczestnicy obozu mogli podziwiać polodowcowe Śnieżne Kotły, jeziora, formy skalne, jak również obserwować zjawiska sukcesji ekologicznej i podziwiać niezwykle bogatą szatę porostową. Mogli zobaczyć chronione widłaki, paprocie oraz rośliny naczyniowe – szczególnie goryczkę trojeściową. Podczas krótszych wycieczek podziwiali piękne karkonoskie wodospady – Szklarki i Kamieńczyka.

Podczas obozu nie zabrakło też aspektów historyczno – kulturowych. Cenne wiadomości dostarczyło muzeum Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie oraz park wokół zamku w Musznej.

Uczestnicy bardzo wysoko ocenili zajęcia. Mimo napiętego harmonogramu znalazł się czas na ognisko, rozmowy, rekreację. (tekst i fot: LO im. Chrobrego)

ram

T G+ F

1

1
1
1

Zobacz także

Biolodzy z Chrobrego w Ojcowie
Biolodzy z Chrobrego w Ojcowie
Łączanie trenują na obozie
Łączanie trenują na obozie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18