By chleba nie zabrakło

14.09.2009, 11:05

Wisła Mała 13 września przyjęła w gościnę rolników, mieszkańców i władze ziemi pszczyńskiej z okazji dożynek gminnych. Tradycją ojców, dziadów i pradziadów dziękowano za tegoroczne zbiory.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. dożynkowej w kościele pw. św. Jakuba Starszego Apostoła. Po mszy barwny orszak dożynkowy - z pocztami sztandarowymi oraz ze scenkami przedstawiającymi trud rolniczej pracy - przemaszerował na plac przy Szkole Podstawowej nr 13. Tam starostwie dożynek, Krystyna Skupień i Jan Kurczyk przekazali burmistrzowi Pszczyny, Krystianowi Szostakowi upieczony z tegorocznych plonów bochen chleba.
Dożynkowe świętowanie było okazją do wręczenia nagród wyróżnionym rolnikom z gminy Pszczyna. I tak nagrody odebrali: Maria i Andrzej Waliczek z Łąki, Karolina i Michał Dzida z Wisły Wielkiej, Marta i Krzysztof Pająk z Wisły Wielkiej, Krzysztof Mańka ze Studzionki, Irena i Stanisław Goraus z Wisły Małej, Gertruda i Franciszek Mikołajec z Wisły Małej, Paulina i Józef Kuś z Wisły Małej, Mirosława Gruszczyk z Rudołtowic, Anna i Jerzy Sajdok z Ćwiklic, Danuta i Ryszard Tomala z Brzeźc, Sylwia i Stanisław Pitlok z Jankowic oraz Janusz Piłot z Pszczyny.

Z kolei prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Andrzej Krawczyk wręczył Ordery Serca Matkom Wsi. Order ten jest wyróżnieniem dla kobiet wielodzietnych, żyjących na wsi, które wychowywały dzieci, prowadząc jednocześnie gospodarstwa rolne. Te wyjątkowe wyróżnienia otrzymały: Anna Kuboszek, Wiktoria Pieczka, Maria Pustelnik, Julianna Hanusek i Stefania Skupień z Koła Gospodyń Wiejskich w Wiśle Małej, Łucja Waleczek z Koła Gospodyń Wiejskich w Wiśle Wielkiej, Helena Kremiec, Regina Małyjurek i Ebeltrauda Goliasz z Koła Gospodyń Wiejskich w Studzionce.

W części artystycznej dożynek przed mieszkańcami ziemi pszczyńskiej zaprezentowały się dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Wiśle Małej, zespoły folklorystyczne „Wiślanie” i „Studzieńczanie” oraz „Kapela Bawarska”. Poza tym na dożynkach można było oglądać wystawę okazałych płodów rolnych oraz sprzętu rolniczego. Swoje dzieła zaprezentowali też twórcy ludowi. Gminne święto plonów zakończyła zabawa taneczna z zespołem „Progres”.

jack

T G+ F

1

1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1

Zobacz także

Miodu wczoraj nie zabrakło
Miodu wczoraj nie zabrakło
Rąk do pracy nie zabrakło
Rąk do pracy nie zabrakło
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18