Burmistrz poprosił o uniewinnienie

17.12.2013, 09:45

Pszczyna

6 grudnia w Sądzie Rejonowym w Pszczynie zeznawał burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol.


Była to druga rozprawa. Na pierwszej (10 października) sędzia Rafał Górka otworzył przewód sądowy, a oskarżyciel Piotr Wieciek działający z upoważnienia naczelnika Urzędu Skarbowego w Pszczynie odczytał akt oskarżenia.
Dariusz Skrobol jest oskarżony o to, że pełniąc funkcję burmistrza Pszczyny dopuścił się nierzetelnego prowadzenie ksiąg rachunkowych Urzędu Miejskiego w Pszczynie. Chodzi o dwa okresy – w księgach rachunkowych w styczniu 2011 r. zostały ujęte zobowiązania niewymagalne dotyczące roku 2010 w wysokości ponad 537 tys. zł. Z kolei w styczniu 2012 r. ujęto zobowiązania dotyczące roku 2011 r. Została tym samym naruszona zasada memoriału. Chodzi w niej o to, że wszystkie przychody i koszty dotyczące danego roku, powinny zostać ujęte w księgach rachunkowych w tym właśnie roku. Naruszenie przepisów ustawy o rachunkowości wykazała kontrola Najwyższej Izby Kontroli, która przesłała dokumenty do Urzędu Skarbowego w Pszczynie. Skarbówka z kolei skierowała do sądu akt oskarżenia. Zdaniem Urzędu Skarbowego w Pszczynie za te nieprawidłowości odpowiada burmistrz, jako kierownik jednostki.

Nie przyznaję się

Dariusz Skrobol przyznał przed sądem, że zrozumiał treść zarzutów, nie przyznał się jednak do ich popełnienia. Składał też wyjaśnienia. Na początku przeprosił sąd za to, że nie był obecny na pierwszej rozprawie (przebywał wtedy na urlopie). Powiedział też, że w samorządzie pracuje od 15 lat, w związku z tym znane są mu zasady ustawy o rachunkowości oraz ustawy o finansach publicznych.

W poprzedniej kadencji był zastępcą burmistrza i już wtedy współpracował z Markiem Dutkowskim i Zofią Lubską, którzy w kontrolowanym przez NIK okresie pełnili funkcje odpowiednio – skarbnika gminy i naczelnika Wydziału Finansów Publicznych. – Do tych osób miałem pełne zaufanie w zakresie wiedzy, kompetencji i umiejętności w prowadzeniu finansów publicznych i realizacji budżetu gminy. Potwierdzone jest to stosownym wykształceniem obu osób oraz przyjęciem przez nich odpowiedzialności za prowadzenie ksiąg rachunkowych gminy Pszczyna. Są to dokumenty, które są dowodem w sprawie, czyli przyjęcie zakresu obowiązków i czynności powierzenia oraz uchwała Rady Miejskiej o powołaniu na stanowisko skarbnika – mówił Dariusz Skrobol, który przez niemal pół godziny składał wyjaśnienia.

Tłumaczył sądowi, że w okresie jego współpracy z M. Dutkowskim i Z. Lubską w Urzędzie Miejskim odbyły się dwie kontrole Regionalnej Izby Obrachunkowej (w 2008 i 2012 r.), która sprawdzała także księgi rachunkowe. W obu przypadkach nie wskazano w tym zakresie nieprawidłowości.

Rozbieżność w zapisach ustaw?

W dalszej części składanych wyjaśnień, burmistrz wskazywał na rozbieżność pomiędzy dwoma ustawami - o rachunkowości oraz o finansach publicznych.

- Rozbieżność ta dotyczy konieczności stosowania zasady memoriału w stosunku do zasady planu finansowego. Burmistrz Pszczyny jako organ wykonawczy zobowiązany jest realizować finanse JST w ramach przyjętego przez Radę Miejską planu finansowego, który potwierdzony jest przyjęciem uchwały budżetowej na dany rok. Uchwała budżetowa obowiązuje od 1 stycznia do 31 grudnia. W ramach realizowanego budżetu gminy burmistrz ma prawo i obowiązek realizować i zapisać wszystkie zdarzenia gospodarcze w wymienionym wyżej okresie. Nie zastosowanie do okresu od 1 stycznia do 31 grudnia powoduje – zgodnie z ustawą o finansach publicznych – naruszenie dyscypliny finansów publicznych - dodawał burmistrz.

Dariusz Skrobol zwrócił się też do Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, którego gmina Pszczyna jest członkiem, z zapytaniem, czy podobne problemy mają również inne jednostki? Związek poprosił niezależną kancelarię o ekspertyzę, która została dołączona jako wniosek dowodowy w sprawie. – W ekspertyzie tej biegli określili, że jeżeli wszystkie zdarzenia gospodarcze ujawnione są w księgach, nie można mówić o nierzetelności prowadzenia ksiąg – mówił D. Skrobol. – Po przeprowadzonej kontroli NIK, dzisiejszy skarbnik gminy Pszczyna podjął działania, które wyeliminują w przyszłości sytuację, którą nakreślił NIK. W związku z powyższym i ze złożonymi wyjaśnieniami proszę o uniewinnienie mnie z zarzucanych czynów – zakończył swoje wyjaśnienia burmistrz.

Kolejne wnioski dowodowe

Sędzia Rafał Górka pytał, jakie działania zostały podjęte mające na celu zmianę sposobu prowadzenia ksiąg? Burmistrz odpowiedział, że szczegóły może podać obecny skarbnik gminy, Artur Krawczyk. Mecenas Kwapień złożyła wniosek o dopuszczenie dowodu z jego zeznań.

Oskarżyciel Piotr Wieciek wniósł z kolei o przesłuchanie w charakterze świadka kontrolerki Najwyższej Izby Kontroli, na okoliczność ustaleń dokonanych w Urzędzie Miejskim oraz czy jakiejkolwiek osobie z tego urzędu powierzono na piśmie za jej zgodą obowiązki w zakresie ustawy o rachunkowości . – Istnieje bowiem rozbieżność – NIK stwierdziła, że nie było takiej zgody i pisemnego powierzenia, natomiast stanowisko burmistrza jest odmienne – tłumaczył Piotr Wieciek.

Sąd przychylił się do obu wniosków. Rozprawa, na której zostaną przesłuchani M. Dutkowski oraz Z. Lubska odbędzie się 17 grudnia, czyli dzisiaj. Z kolei A. Krawczyk oraz kontrolerka NIK-u będą zeznawać 31 stycznia 2014 r.

Więcej czytaj w najnowszym numerze Gazety Pszczyńskiej”. W sprzedaży od wtorku, 17 grudnia.

ram

T G+ F

Zobacz także

Ławeczka Księżnej Daisy w rękach Wiesława Maronia
Ławeczka Księżnej Daisy w rękach Wiesława Maronia
Skarga na działalność burmistrza zasadna
Skarga na działalność burmistrza zasadna
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18