fot. archiwum

Budżet obywatelski pod lupą ekspertów

Pszczyna27.01.2016, 11:30

Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides przygotowało raport, który sprawdza funkcjonowanie Pszczyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

Raport ten jest podsumowaniem prowadzonych badań, które trwały od początku czerwca do końca listopada 2015 roku. W jego ramach sprawdzano nie tylko funkcjonowanie samego budżetu, lecz również sposób jego wdrażania.

W raporcie Stowarzyszenie Bona Fides chwali działania, których celem było zaangażowanie mieszkańców gminy w procedurę opracowywania zasad. Pozytywnie zostało ocenione powstawanie regulaminu, który był tworzony na otwartych spotkaniach. Wspomniane zostały również działania promocyjne, a za dobrą praktykę uznano możliwość odwoływania się od decyzji, w przypadku propozycji, które zostały odrzucone. Ta praktyka pozwoliła pozytywnie rozpatrzeć dodatkowe trzy projekty.

Pozytywnie oceniono zmiany w sposobie oddawania głosów. Wprowadzony przez Urząd Miejski w Pszczynie dodatkowy system zabezpieczeń pomógł wyeliminować możliwość nieuczciwego oddawania głosów. Jak dodaje Bona Fides: „Dzięki temu frekwencja spadła z nienotowanych nigdzie w Polsce 70% w 2014 roku do 8,5%”. Pozytywnie oceniono również możliwość głosowania na projekty poza urzędem miejskim -  w filiach biblioteki publicznej czy szkołach podstawowych. Tutaj jednak podniesiony został głos, by w kolejnych latach pomyśleć o dodatkowych lokalizacjach, dzięki którym będzie można dotrzeć do jeszcze większego grona mieszkańców.

Elementem do poprawy jest termin prac nad samym regulaminem, który odbywał się w okresie wakacyjnym (od końca czerwca do lipca). Podkreślono również, że czas od zarządzenia burmistrza w sprawie ustalenia szczegółowych zasad i trybu prowadzenia konsultacji związanych z przygotowaniem Pszczyńskiego Budżetu Obywatelskiego do dnia zgłaszania projektów był zbyt krótki (trwał tylko trzy tygodnie), a to mogło bezpośrednio wpłynąć na mniejsze zaangażowanie mieszkańców. W tak krótkim czasie trudno jest dotrzeć do szerszego grona odbiorców, a w szczególności do tych, którzy wcześniej nie interesowali się budżetem obywatelskim.

W swoim podsumowaniu Stowarzyszenie Bona Fides podkreśla, że funkcjonowanie Pszczyńskiego Budżetu Obywatelskiego zmieniło się o 180 stopni, ale mimo pozytywnych zmian, cały czas pozostaje wiele do zrobienia. „Potrzebne wydaje się m.in. wydłużenie całego procesu i stworzenie warunków do interakcji mieszkańców podczas etapu przygotowania wniosków. (…) Pierwszy, ważny krok został już zrobiony. Teraz trzeba jedynie iść obraną drogą, poprawiając jednocześnie popełniane błędy czy niedociągnięcia”. 

3 lutego odbędzie się w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Pszczynie debata pod tytułem "Skontroluj jak działa budżet obywatelski w twojej gminie”. Poprowadzi ją Grzegorz Wójkowski ze Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides. Początek o godzinie 17.00.

Reklama

Reklama

az

T G+ F

Zobacz także

Budżet Gminy Pszczyna uchwalony. Jakie inwestycje zostaną zrealizowane w 2020 roku?
Budżet Gminy Pszczyna uchwalony. Jakie inwestycje zostaną zrealizowane w 2020 roku?
Pszczyński Budżet Obywatelski 2020. Zagłosuj na najlepszy projekt!
Pszczyński Budżet Obywatelski 2020. Zagłosuj na najlepszy projekt!
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 20