Żubry zamieszkają przy pszczyńskim rynku

26.03.2007, 11:07

Pszczyna

Jak podaje Gazeta Wyborcza, już w przyszłym roku w pobliżu pszczyńskiego rynku turyści zobaczą żubry na wybiegu. Będzie to druga tego rodzaju atrakcja turystyczna w powieciePomysł wybudowania zagrody pojawił się dziesięć lat temu. Pszczynę jednak ubiegli leśnicy, którzy wybudowali zagrodę w pobliżu słynnego rezerwatu w Jankowicach, znajdującego się zaledwie kilka kilometrów od miasta. Pszczyna jednak nie zrezygnowała z planów, dostała pieniądze z funduszu unijnego i ogłosiła przetarg na budowę zagrody za 6 mln zł. - Powstanie obiekt turystyczny o powierzchni 10 ha, będą wybieg, restauracje, część dydaktyczna z salą multimedialną, ścieżka edukacyjna i podest, z którego będzie można oglądać żubry - wylicza Dariusz Skrobol, zastępca burmistrza w Pszczynie.

Zagroda dla czterech żubrów zostanie wybudowana w parku Zwierzyniec, w pobliżu pół golfowych, zaledwie 800 m od zamku książąt pszczyńskich oraz rynku. Skrobol tłumaczy, że będzie gotowa już w przyszłym roku. - Zwierzęta oprócz wybiegu będą miały do dyspozycji również łąki, żeby mogły odpocząć od turystów - mówi.

Skrobol ma nadzieję, że dzięki żubrom Pszczynę będzie odwiedzać więcej turystów niż do tej pory. - Zamek sprzedaje rocznie 180 tys. biletów, liczymy na podwojenie tej liczby - dodaje.

Jacek Patyk, prezes Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej, twierdzi, że nie będą musieli konkurować z jankowicką zagrodą. - Leśnicy stawiają na edukację uczniów, my na turystów - mówi Patyk. Faktem jest jednak, że wybieg w Jankowicach cieszy się dużym powodzeniem. Od listopada, czyli po sezonie turystycznym, zajrzało tam już 5 tys. osób.

- Wraz z restauratorami, właścicielami hoteli tworzymy grupę, która opracowuje plan kilkudniowego pobytu w Pszczynie. W mieście jest 700 miejsc noclegowych, w tym dwa nowe hotele oraz wiele atrakcji turystycznych, jak Promnice i browar. Na początek chcemy zainteresować turystów dwudniowym pobytem weekendowym - mówi Patyk. (źródło: gazeta.pl)

pin

T G+ F

Zobacz także

Moda na rynku pszczyńskim
Moda na rynku pszczyńskim
Mikołaj na pszczyńskim rynku
Mikołaj na pszczyńskim rynku
Pawłowickie placówki oświatowe w dobie pandemii
Pawłowickie placówki oświatowe w dobie pandemii
Szybka kolej: o trasach ze śląskimi samorządowcami
Szybka kolej: o trasach ze śląskimi samorządowcami
Pomaganie przez bieganie
Pomaganie przez bieganie

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18