Znamy już pierwszych artystów, którzy wystąpią podczas Festiwalu Teatralna Maszyna Pszczyna

20.05.2014, 13:19

Pszczyna

Pod adresem www.teatralnamaszyna.pl ruszyła strona internetowa festiwalu Teatralna Maszyna Pszczyna. Trzecia edycja imprezy odbędzie się w dniach 18 - 22 czerwca. Znamy już też pierwszych artystów, którzy wystąpią w Pszczynie oraz ciekawe miejsca, do których za ich sprawą zawita teatr.


Organizatorzy festiwalu stopniowo dozują informacje, a tym samym podsycają naszą ciekawość.

Wiemy już jednak, że na tegorocznym festiwalu wystąpią m.in. zespół Pustki, The Dumplings, Teatra A Part oraz Czysta ᴿᴱForma.

W prawdziwą scenę teatralną zamieni się m.in. budynek byłej pralni przy szpitalu w Pszczynie, skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej”, Zakład produkcyjny Bilfinger ELWO S.A. oraz siedziba firmy Patentus.

Na festiwalowej stronie na bieżąco pojawią się informacje o tegorocznej edycji imprezy. Zapraszamy na www.teatralnamaszyna.pl
Więcej o artystach, którzy wystąpią na tegorocznej edycji festiwalu Teatralna Maszyna Pszczyna: (źródło: www.teatralnamaszyna.pl)

Pustki

Album „Safari” miał swoją premierę 7 marca 2014 roku. Nowa płyta powstawała długo – na tle zmian życiowych i rodzinnych.


Od świetnie przyjętego utworu „Lugola”, który zaostrzył apetyt zespołu na stylistyczne wolty minęło trochę czasu. Muzycy się ustatkowali i po raz kolejny zmienili podejście do brzmienia. Najnowszy eksperyment polega na tym, że płyta została nagrana przy udziale trzech producentów, a właściwie artystów brzmienia: Bartosza Dziedzica (m.in. Brodka, Lech Janerka), Eddiego Stevensa (klawiszowca nieodżałowanego Moloko) oraz Adama Toczko, który od lat pracuje z zespołem. Ale i tak najważniejszą rolę odgrywają tu piosenki. Świetne melodie idą w parze z dobrymi tekstami. Pierwszym singlem zwiastującym album była piosenka „Tyle z życia”, do której teledysk wyreżyserował Krzysztof Ostrowski. Jako drugi do rozgłośni radiowych rozesłany został utwór „Się wydawało”, który zyskał wielu fanów wśród słuchaczy Trójki, gdzie utwór miał swoją premierę. Do tej piosenki powstał wyjątkowy teledysk nakręcony przy współpracy z Fundacją Dom Kultury.


The Dumplings - fenomen internetowy, który przerodził się w największą sensacją muzyczną 2013 roku w Polsce.

The Dumplings łączą w swej muzyce młodość z bezkompromisowością, pokoleniowe teksty z świeżym spojrzeniem na elektronikę, chwytliwe melodie z tanecznym smutkiem. Efekt ich poszukiwań muzycznych uwiódł ponad 28 tysięcy fanów zespołu na fecebooku, oraz przyniósł nagrody magazynu Hiro w kategorii: Przyszłość Roku i Odkrycie Roku przyznane przez portal muzyki klubowej i festiwalowej muno.pl

Justyna Święs (śpiew, muzyka 17 lat) i Kuba Karaś (muzyka, 18 lat) poznali się podczas konkursu piosenki i postanowili razem grać. Początkowo postawili na indie-rockowe akustyczne piosenki, ale zawładnęła nimi elektronika i podczas wspólnie spędzonych wakacji powstało kilka piosenek. Wysłali je do Łukasza Jakóbiaka, który zaprosił ich we wrześniu 2013 do swojego internetowego talk-show „20 m2 Łukasza”. W ciągu niecałego miesiąca fanpage The Dumplings zdobył ponad 13 tysięcy fanów, a od listopada zespół ruszył regularne trasy koncertowe zapełniając kluby w całej Polsce.

W styczniu 2014 The Dumplings weszli do domowego studia nagraniowego Bartosza Szczęsnego, producenta ich krążka, znanego jako połowa duetu Rebeka , gdzie zostało nagranych kilkanaście piosenek na debiutancki album. W lutym 2014 zespół podpisał kontrakt fonograficzny z Warner Music Poland. Premiera płyty przewidziana jest na maj 2014, wcześniej światło dzienne ujrzy pre-singiel, singiel oraz klip. The Dumplings zostali już ogłoszeni w line-upie Opener festiwalu i będzie można ich zobaczyć m.i.n. na trzech zagranicznych festiwalach: Liverpool Sound City, The Great Escape w Brighton i United Island w Pradze.


Teatr A Part

Teatr A Part jest niezależną organizacją teatralną, powstałą w 2004 roku w Katowicach, założoną i kierowaną przez reżysera Marcina Hericha. Teatr A Part jest teatrem ciała, ruchu, formy i narracji wizualnej.

Teatr kontynuuje i rozwija niektóre z wątków artystycznych i organizacyjnych istniejącego w latach 1981-2006 alternatywnego katowickiego Teatru Cogitatur, którego Herich był jednym z liderów. Przedstawienia Teatru A Part były prezentowane w blisko 30 krajach na 5 kontynentach. Teatr jest także producentem i organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych Apart.

Szkice o Ofelii

Szkice o Ofelii to kameralne, częściowo improwizowane przedstawienie solowe w wykonaniu aktorki i tancerki Moniki Wachowicz, zrealizowane w konwencji teatru ruchu, ciała i emocji. Spektakl ma charakter intymnego, wizualnego seansu teatralnego, w którym główną rolę odgrywają dźwięk, ruch sceniczny i intensywna obecność performera. W przedstawieniu – które powstało w dużej mierze metodą „pisania na scenie” – twórcy zgłębiają temat naiwności i niewinności w konfrontacji z realiami egzystencji, seksualnością i kontekstem śmierci. Zapożyczony z „Hamleta” motyw „Ofelii” staje się w przedstawieniu Teatru A Part tropem, z którego wysnuta zostaje osobna, autorska narracja sceniczna.


Czysta ᴿᴱForma

(…) bezpośrednia wizja wyłamuje się siłą swoją
poza wszelką teorię i programowość (…)
Witkacy


Wizja otwarta na bezpośrednie zderzenie ze współczesnością. Nie podlega klasyfikacji – to wolna forma ekspresji artystycznej związanych z nią twórców. Wizja stopniowo wcielana w życie i stopniowo kształtująca swoją formę, która nigdy nie będzie ukończona. Wizja która żyje, rozwija się, dorasta, popełnia błędy, płacze, śmieje się, krzyczy, rozmnaża się, starzeje, przeżywa drugą młodość, umiera i rodzi się na nowo. Wizja wypływająca (przynajmniej pozornie) na bezkresne morze eksperymentu. Wizja zmierzająca w nieznane z siłą opierającą się kamienieniu. Wizja nie będąca nędzną kroplą rzeczywistości, a jej transformacją czy reformizacją. Wizja teatru podziemia, wyrwana z korzeniami upolitycznionemu środowisku.

premiera 10. 11. 2013
Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta….


Na czas trwania akcji wygoń wszystko do czego przyzwyczaiłeś się na jawie…
 Gdzieś w dziwacznej samotni intelektualnej przestrzeni toczy się gra o Tajemnicę Bytu. Jeden z graczy w dzieciństwie chciał być rozbójnikiem morskim, drugi artystą. Każdy z nas ma coś z bydlęcia i z dekadenta, dlatego… przyjdź, może tego wieczoru to właśnie ty poderwiesz się do rozegrania kolejnej rundy gry o Tajemnicę.
Pierwszy gracz:
 W jego życiu, było już wszystko. Podczas pamiętnej wizyty w Sajgonie pił ciepłe soki Chińskiej Mumii przez słomkę z trawy Wu, co odbije mu się czkawką podczas rozgrywki. Obecnie zaszyty w dziwacznym mieszkaniu wraz z ukochaną Mamalią i służącym Kobietonem. W wolnych chwilach gra na gitarze elektrycznej.
 Drugi gracz: 
Od dzieciństwa nurza się w dzikim erotyzmie, szuka sztucznych rajów, stale ryzykuje życie inscenizując je na podobieństwo bajki, a raczej… kabaretu. Wszystko, by obudzić w sobie poczucie Tajemnicy. Właściciel firmy „Trucizna” z.o.o. Jak każdy potentat w branży narkotykowej lubi zwierzęta.
 Obydwaj boją się nicości – a Ty? 
To, że jesteś, wcale nie jest takie oczywiste. To, że cię nie ma, trudno zrozumieć. To tajemnica. Tajemnica istnienia. Bądź człowiekiem i pozwól sobie na to doznanie. Nie dopuść, byś kiedyś poczuł się zbędnym i przypadkowym. Czyżby Tajemnica nie miała już dla Ciebie tajemnic?
 Włącz się do gry. Pamiętaj, że stawka jest jedynie domysłem…

Adaptacja i reżyseria: Szymon Hieronim Budzyk,
Scenografia, kostiumy,
Projekcje: Lech Kolasiński, Szymon Hieronim Budzyk
Opracowanie muzyczne: Radosław Sołtys, Karolina Fortuna

Choreografia: Joanna Achinger
Charakteryzacja: Aleksandra Dąbrowska / FAM
Występują:
 Dominika Maria Malczyńska, 
Paulina Łabuda, 
Mamalia Mimęcka, Tomasz Poniży
, Radosław Sołtys
Spektakl wg. „Pragmatystów” Witkacego
Serdeczne podziękowania za pomoc dla Szkoły Charakteryzacji FAM

ram

T G+ F

Zobacz także

Maszyna w Żniwach! - zobacz zdjęcia
Maszyna w Żniwach! - zobacz zdjęcia
Zostań teatralnym maszynistą
Zostań teatralnym maszynistą
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18