Nowa droga zbiorcza planowana przez gminę Goczałkowice znacznie ułatwi komunikację do i z Pszczyny

Zielone światło dla nowej drogi w Goczałkowicach

Goczałkowice-Zdrój27.11.2018, 13:52

Wojewoda wyraził zgodę na zamianę gruntów. Ta decyzja pozwoli na budowę drogi zbiorczej wzdłuż DK 1, od granicy z Pszczyną do ul. Głównej w Goczałkowicach.

- Długo czekaliśmy na tę decyzję. O zamianę gruntów staraliśmy się od lat – cieszy się wójt Goczałkowic-Zdroju, Gabriela Placha. 18 października wojewoda śląski wyraził zgodę staroście pszczyńskiemu na dokonanie zamiany nieruchomości Skarbu Państwa na nieruchomości będące własnością gminy Goczałkowice-Zdrój. W ramach zamiany gruntów gmina przejmie 24 działki o łącznej powierzchni 0,8168 ha. Jednocześnie przekaże na rzecz Skarbu Państwa dwie działki o łącznej powierzchni 0,8382 ha celem oddania w trwały zarząd Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Stosowna umowa zostanie podpisana ze starostą, który jest reprezentantem Skarbu Państwa w terenie. Zgodę na zawarcie umowy musi wydać jeszcze Rada Gminy Goczałkowice-Zdrój.

To ważny krok w kwestii budowy drogi zbiorczej wzdłuż DK 1 na odcinku od ronda w rejonie ul. Spokojnej (przy światłach na DK 1, na granicy Pszczyny i Goczałkowic) do ul. Głównej. Gmina chce wybudować odcinek o długości ponad 1 km wraz ze ścieżką rowerową. - Powstanie tej drogi jest bardzo ważne dla poprawy komunikacji w gminie. Będzie alternatywą dla przejazdu między Pszczyną a Goczałkowicami już mocno przeładowaną drogą krajową nr 1 – podkreśla G. Placha. Dodaje, że sytuację jeszcze bardziej poprawiłoby stworzenie podobnej drogi wzdłuż DK 1 w Pszczynie, od ul. Bielskiej do ronda na granicy gmin, a także prawoskrętu z ul. Bielskiej. O tym jednak mówi się od dłuższego czasu, i niestety póki co bez efektów.

Wójt gminy podkreśla, że za wcześnie na podanie daty budowy nowej drogi zbiorczej. Konieczne mogą okazać się kolejne przejęcia działek lub ich wydzielenie. Wcześniej jednak w Goczałkowicach ma powstać inny łącznik. Projektowana jest droga po drugiej stronie gminy, łącząca ul. Borowinową z ul. Zieloną. Jej powstanie spowoduje, że ruch samochodowy nie będzie kierował się na centrum uzdrowiska, łatwiej będzie też wyjechać z uzdrowiska. W budżecie na rok 2019 mają zostać zarezerwowane środki na wykonanie tego zadania.

pako

T G+ F

Zobacz także

Goczałkowicka biblioteka świętowała 70-lecie istnienia
Goczałkowicka biblioteka świętowała 70-lecie istnienia
Goczałkowice: oczyszczacze w przedszkolach
Goczałkowice: oczyszczacze w przedszkolach
Długi weekend sierpniowy - Święto Ziół i wspomnienie Powstania
Długi weekend sierpniowy - Święto Ziół i wspomnienie Powstania
Nowe lampy wzdłuż Piaskowej
Nowe lampy wzdłuż Piaskowej

Komentarze:

moje 2018-11-28 godz. 07:48
To już pewne, że nie powstanie S1. Mysłowice-Bielsko.
treść:
autor:

SQL: 18