Zgaśnie ponad 100 lamp

07.04.2012, 11:04

Pszczyna

Gmina nie będzie płacić za oświetlenie ulic, których nie jest właścicielem. Lampy zgasną w każdym sołectwie i prawie na każdym osiedlu. - Zamiast iść do przodu, cofniemy się do średniowiecza – uważają mieszkańcy.


Końcem ubiegłego roku gmina Pszczyna zakończyła inwentaryzację lamp ulicznych. Miała ona na celu wskazanie oświetlenia dróg i terenów należących do prywatnych właścicieli. Okazało się, że ok. 300 lamp oświetla drogi prywatne. Gmina płaci za nie ok. 90 tys. zł rocznie (prąd i koszty utrzymania).
Mając świadomość gdzie i ile jest zamontowanych opraw oświetleniowych na terenach prywatnych musieliśmy podjąć jakieś działania, żeby zmniejszyć koszty z tym związane – mówi Katarzyna Huptys, naczelniczka Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Pszczynie. Właściciele prywatnych terenów, za których oświetlanie płaciła gmina otrzymali szczegółowe kalkulacje i mieli podjąć decyzję, czy chcą sami za nie płacić (270 zł rocznie za jeden punkt oświetleniowy). Takie wnioski złożyło 35 mieszkańców. Za ponad 100 lamp będzie płacić Pszczyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa, finansowaniem obciążono też PTBS i wspólnoty mieszkaniowe. Tam, gdzie mieszkańcy nie chcą ponosić tych kosztów, lampy zostaną zdemontowane. Część lamp już zostało wyłączonych, a reszta zostanie zdjętych w kwietniu. - Te oprawy, które są w dobrym stanie, zostaną wykorzystane w innych miejscach, jednak tylko na istniejących słupach energetycznych – mówi K. Huptys.

Jeszcze niedawno gmina za lampy na prywatnych drogach płaciła, a teraz nagle nie może? Urzędnicy tłumaczą to przepisami prawa i tym, że nie istnieje żaden przepis, który nakładałby na gminę obowiązek do realizowania jakichkolwiek inwestycji z wykorzystaniem środków publicznych na drogach wewnętrznych nienależących do gminy.

Sołtysi przyznają, że osoby, które mieszkają przy drogach, gdzie lampy znikną, są tym faktem oburzeni. - Rozumiem, żeby zlikwidować te lamy, które oświetlają prywatne podwórka. Ale są też plany likwidacji oświetlenia na ulicach, przy których mieszka po 10 rodzin. Jak oni będą docierać do swoich domów? Przepisy przepisami, ale jest jeszcze zdrowy rozsądek – mówił na zebraniu wiejskim w Studzienicach jeden z mieszkańców.

Z ulic na terenie gminy zniknie w sumie ponad 100 lamp. 10 w Czarkowie, 2 w Jankowicach, 12 w Studzienicach, 1 w Rudołtowicach, 8 w Piasku, 8 w Ćwiklicach, 2 w Studzionce, 14 w Wiśle Małej, 2 w Wiśle Wielkiej, 2 w Łące, 1 w Brzeźcach, 5 w Porębie, 9 na os. Stara Wieś, 4 na os. Piłsudskiego, 4 na Podstarzyńcu, 7 na osiedlu Daszyńskiego, 1 na Kolonii Jasnej, 8 na os. Piastów oraz 2 na os. Powstańców Ślaskich.

(źródło: „Gazeta Pszczyńska”)

jack

T G+ F

Zobacz także

Ponad 100 samorządowców wzięło udział w konwencie w Pszczynie
Ponad 100 samorządowców wzięło udział w konwencie w Pszczynie
Ponad 3 promile
Ponad 3 promile
Meetingi biegowe z "Aktywną Pszczyną"
Meetingi biegowe z "Aktywną Pszczyną"
E-learning dla najmłodszych mieszkańców wsi
E-learning dla najmłodszych mieszkańców wsi

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18