Zaduma w drewnianym kościele

Pszczyna13.02.2015, 11:13

Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej poleca poprawione i poszerzone II wydanie książki pt. „Madonny drewnianych kościołów na ziemi pszczyńskiej".

Autorami publikacji są: Jan Gałaszek, Natalia M. Ruman i Aleksander Spyra. Pierwsze wydanie książki ukazało się w 2000 r., a nakład w liczbie 500 egzemplarzy szybko się wyczerpał.

- W wydaniu drugim doszła jeszcze jedna autorka, dr Natalia M. Ruman, która wzbogaciła treść książki od strony teologicznej. Poza tym katastrofa kościoła św. Marcina w Ćwiklicach spowodowała, że wszystkie zabytki stamtąd trafiły do Muzeum Zamkowego w Pszczynie, gdzie zajął się nimi Jan Gałaszek. Dzięki temu w książce znalazły się zdjęcia laboratoryjne zabytków - wyjaśnia Aleksander Spyra.

Drewniane kościoły są skarbami architektury. W swoich wnętrzach skrywają kolejne skarby. O tym jest ta książka. „Nic nie potrafi zastąpić zadumy i medytacji w starym drewnianym kościółku, uważnych spojrzeń drewnianych świętych, rzezanych przez ludowego snycerza i półmroku, delikatnie rozświetlonego przez światło, padające z okienek w południowej ścianie świątyni" - czytamy na kartach publikacji.

W XVI wieku na historycznej ziemi pszczyńskiej znajdowało 18 drewnianych kościołów. Do dziś zachowało się dziewięć takich świątyń (św. Katarzyny w Pielgrzymowicach, św. Jakuba Starszego w Wiśle Małej, św. Mikołaja w Łące, św. Marcina w Ćwiklicach, Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Grzawie, św. Klemensa w Miedźnej, św. Barbary w Górze, św. Walentego w Bieruniu Starym, Piotra i Pawła w Paniowach). Autorzy książki przybliżają nam historię tych zachowanych i nieistniejących już kościołów, ich niuanse architektoniczne, wystrój, znajdujące się w nich najstarsze zabytki i oczywiście wizerunki Madonn. Wśród nich na przykład pochodzący z XVI wieku obraz Madonny z Dzieciątkiem z kościoła w Krzyżowicach, niedawno odrestaurowany przez Jana Gałaszka czy cenny, XVII-wieczny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w drewnianej pozłacanej sukience z kościoła św. Klemensa w Miedźnej.

Fotografie do książki wykonali: Jan Gałaszek, Bogusław Weber, Tomasz Trzos, Alojzy Cieszko, Aleksander Spyra, Zdzisław Spyra i Michał Święch. Za projekt graficzny odpowiada Anna Góra-Wojtyła. Książkę w nakładzie 1000 egzemplarzy wydrukowała Śląska Oficyna Drukarska Zdzisława Spyry. Można ją nabyć w cenie 60 zł w Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie.

jack

T G+ F

Zobacz także

Dni seniora w Muzeum Prasy Śląskiej
Dni seniora w Muzeum Prasy Śląskiej
W sierpniu Muzeum Prasy Śląskiej będzie nieczynne
W sierpniu Muzeum Prasy Śląskiej będzie nieczynne
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18