X Spotkania Artystyczne - walka z BURAKAMI

14.07.2010, 10:35

Pszczyna

W tym roku na X Spotkania Artystyczne zostali zaproszeni twórcy i pałający malarstwem Policjanci. Jedni i drudzy wyszli ze sztuką na ulicę, choć każdy w innym wymiarze. Policjanci zmierzyli się z pszczyńskimi pejzażami, czego efekty można było oglądać w Galerii 13 na wystawie roboczej.
Rezultaty dziesięciu dni intensywnej pracy pozostałych zaproszonych gości przez moment zaskoczyły nas swoja obecnością w przestrzeni miasta.




Niestety nie wszystkie realizacje oparły się burakom.

Zjawiskowa, radosna, pełna witalności kolekcja unikatowych obiektów „Oda ku naturze” autorstwa Izabeli Wyrwy przegrała walkę z wandalami. Z piątku na sobotę, 9-10 lipca 2010 nieznani sprawcy doszczętnie zniszczyli instalację na wyspie przy herbaciarni. Do dziś nie wiemy co stało się z największym eksponatem, być może znalazł się na dnie stawu.

W nocy 10 lipca został uszkodzony jeden z obiektów Janusza Kucharskiego. Najprawdopodobniej nietrzeźwy osobnik tracąc równowagę zahaczył o sztukę na skrzyżowaniu ulic Warownej i Tkackiej. Pozostałe obiekty można oglądać w Starostwie, Ratuszu i w niedawno odrestaurowanej kamienicy na rogu Piastowskiej i Tkackiej. Skrzydła są piękną metaforą, już wzbijają się do lotu…

Zniknęła jedna z grafik Teodora Durskiego. Najprawdopodobniej była to kradzież na zamówienie. Pozostałe prace artysty, mimo iż wzbudzały kontrowersje, można ciągle oglądać w bocznych uliczkach przy Rynku.

Między kościołem, a placem zabaw na osiedlu Piastów odnajdziemy biżuterię dla drzew, realizacje NESPOON. Te skromne, ale jakże piękne prace jeszcze nie uległy zniszczeniu. Spodziewamy się jednak, że buraczani amatorzy sztuki znajdą się i tutaj.

Dwie realizacje czekają w siedzibie Plessartu na zainstalowanie: ciesząca oczy, prawie czterometrowej wysokości mozaika z ceramiki i szkła weneckiego autorstwa Małgosi Szalkowskiej i Radka Boruszaka, oraz toksyczne obiekty rzeźbiarskie Sebastiana Rozpary „przerosty”.

XSA spointuje wydawnictwo i wystawa poplenerowa, na której otwarcie już dziś zapraszamy wszystkich entuzjastów sztuki, 20 sierpnia w Galerii 13. Na wystawie zaprezentujemy dokumentację działań w plenerze, pejzaże wykonane przez Policjantów, a także prace malowane na spotkaniach plenerowych organizowanych przez Plessart dla dzieci i młodzieży.

Przykro nam, że wysiłek artystów i organizatorów nie został uszanowany. Kiedy w ubiegłym roku zostało zamalowane graffiti Dariusza Paczkowskiego, można to było racjonalnie wytłumaczyć, to co zdarzyło się w tym roku to po prostu wandalizm.

A tak skomentował sytuację Z-ca Burmistrza Dariusz Skrobol:

Jestem zbulwersowany tym co stało się z niektórymi dziełami podczas streetartu. Niezrozumiałym dla mnie jest to, iż można niszczyć i demolować czyją pracę. Czytając wiele komentarzy na portalach internetowych zawsze zastanawiam się, co możemy zrobić więcej żeby mieszkańcy poczuli się częścią
naszego miasta, uczestniczyli w imprezach, akcjach kulturalnych organizowanych zarówno przez nas jak i inne organizacje, takie jak np. Plessart. Ciągle narzekanie i malkontenctwo wśród opinii internetowych daje fatalny obraz osobom, które chcąc przyjechać do naszej pięknej Pszczyny szukają informacji w Internecie - i co znajdują - zakłamany i fałszywy obraz rzeczywistości kreowany przez kilku sfrustrowanych internatów.
Apeluję do wszystkich, którym Pszczyna nie jest obojętna - bądźmy ambasadorami naszego miasta! Nie niszczymy pracy i zaangażowania innych osób, którzy często własnymi siłami i środkami realizując swoje pasje promują Pszczynę!”


Artyści, Policjanci pałający malarstwem, organizatorzy XSA, PCKUL, Plessart i Władze Miasta poszukują buraków w celu unieszkodliwienia !!!
i ostrzegają:
proces chamienia, poprzez zanikanie potrzeby przeżycia estetycznego
może doprowadzić do całkowitego zdziczenia.




O pracach:

Nespoon
Między kościołem, a placem zabaw na osiedlu Piastów odnajdziemy biżuterię dla drzew, realizacje NESPOON. Te delikatne, nietypowe dla sztuki ulicy działania najlepiej określa sama artystka, zapraszając do swojego bloga pisze:
„ Moja przyjaciółka Ania nazwała to, co robię, biżuterią przestrzeni publicznych. Spodobało mi się. Tak jak z biżuterią, chyba właśnie o to w tym chodzi, o podkreślenie urody wybranych miejsc. Chciałabym, aby ci, którzy dostrzegą tu i tam moje drobiazgi, uśmiechnęli się, aby zrobiło im się przyjemniej.”
Nespoon zrealizowała też warsztaty street art dla dzieci. Plastyczna akcja, połączona z wykładem była świetną, edukacyjną zabawą.
Reportaż z pobytu w Pszczynie http://nespoonpark.blox.pl/html
Więcej o artystce i jej pracach na http://nespoon.blox.pl/html

Janusz Kucharski „SKRZYDŁA”
Skrzydła są piękną metaforą. Już wzbijają się do lotu, jakby podrywając trzymające je przy ziemi kamienie. ..
Kiedy wybieraliśmy miejsca na ekspozycję prac, Janusz szczególną uwagę zwracał na ich reprezentatywność względem miasta. Cztery obiekty można oglądać w Starostwie, Ratuszu i w niedawno odrestaurowanej kamienicy na rogu Piastowskiej i Tkackiej oraz na skrzyżowaniu ulic Warownej i Tkackiej w bramie, za którą stoi tylko pusty plac.
I chciałabym, żeby te skrzydła nabrały wiatru i uniosły kamienie.
I cieszy mnie, że tak wielu osobom nie jest obojętna przestrzeń kultury w naszym mieście.
Kiedy patrzę na tą realizację to czuję, że jeszcze chwila i kamienie staną się lekkie, a skrzydła będą szybować, piękne, dumne. Może już za chwilę...
Więcej o artyście:
http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://www.odaart.pl/files/Oddech%255B1%255D.jpg&imgrefurl=http://www.odaart.pl/%3Farchiwum-prac,74&usg=__ajQaktESrIT7QFzMBqNUszAADm4=&h=675&w=900&sz=32&hl=pl&start=19&um=1&itbs=1&tbnid=e6FImWy8VDoKvM:&tbnh=110&tbnw=146&prev=/images%3Fq%3DJanusz%2BKucharski%26um%3D1%26hl%3Dpl%26client%3Dfirefox-a%26sa%3DN%26rlz%3D1R1WZPB_pl___PL368%26tbs%3Disch:1


Izabela Wyrwa „Oda ku naturze”
Artystka za pracę „Coś w powietrzu” otrzymała Srebrny Medal na 13 Międzynarodowym Triennale Tkaniny Łódź 2010.
Instalacja jaką zrealizowała podczas XSA, zjawiskowa, radosna, pełna witalności kolekcja obiektów unikatowych, znalazła swoje miejsce na wyspie przy Herbaciarni. Inspirowane naturą kształty jakby budziły się do życia. Szkoda, że praca została zniszczona. Powstała ku naturze i na jej cześć.
Historia tej pracy wzbogaciła jej wymowę. To już nie tylko afirmacja życia, zachwyt nad naturą. Sytuacja pokazała pewną globalną zależność: ludzkość dzieli się na tych, którzy kochają i tych co bezmyślnie niszczą.
Więcej o artystce:
http://www.asp.lodz.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=321%3Awyrwa-izabela&catid=189%3Aw&Itemid=170〈=pl

Teodor Durski
Artysta znany jest przede wszystkim ze swoich wielobarwnych grafik wykonanych w technice sitodruku. W Pszczynie zainstalował obrazy w wybranych wnękach okiennych w okolicy Rynku. Grafiki zostały przygotowane specjalnie pod te miejsca. Widzimy tu przekształcone w sposób charakterystyczny dla artysty ludzkie postacie, cytaty z obrazów mistrzów, z wcześniejszych prac autora. Pojawiają się też postacie pozbawione ciała, po których pozostaje coś na kształt opakowania.
Ciekawe wydaje mi się pewne odwrócenie dosłowne i symboliczne sytuacji obrazu. Dawniej obraz był w domu oknem na świat, symbolem pozycji rodziny. Dziś sztuka wychodzi z okna na ulicę, żeby zawalczyć o uwagę widza.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Teodor_Durski

Małgosia Szalkowska i Radek Boruszak
Od pewnego czasu ten duet realizuje się w technice mozaiki. To co przygotowali dla Pszczyny zaskoczyło mnie, wzruszyło i oczarowało. Technika mozaiki nie jest łatwa, wymaga dużego wyczucia plastycznego, umiejętności technicznych i mozolnej, długiej pracy. Mimo to artyści przygotowali dla nas prace 380 cm wysoką 280 cm szeroką. Prace nad nią rozpoczęli już w swojej pracowni w Warszawie. Tematyka i technologia nawiązuje do proekologicznego wymiaru tegorocznych spotkań. Mozaika została zrealizowana z uszkodzonych kafli, które nie nadawały się już do sprzedaży. Cieszyła ona oko każdego, kto obserwował jej układanie w siedzibie Plessartu. Mam nadzieję, że uda nam się szybko znaleźć dla niej miejsce i uzyskać odpowiednie zgody do montażu. Jak już się to stanie, Pszczyna zyska na stałe kolejną perełkę.
Wśród zdjęć znajdziemy propozycję autorów na umieszczenie jej przy ul. Piekarskiej. Kto wie może właśnie tam…

Marzena Turek-Gaś
Artystka podejmuje liczne próby wyjścia malarstwa w przestrzeń i czas, angażuje publiczność w proces tworzenia. Warto podejmować się takich eksperymentów, mimo iż artysta w bezpośredniej konfrontacji z widzem pozbawia się możliwości poprawienia, uzupełnienia dzieła. Nie zawsze da się przewidzieć konotacje z prozą rzeczywistości, nie zawsze bliskie skojarzenia działają na korzyść pracy, nie zawsze publiczność dopinguje.
Perfoakcja w parku zamkowym była przeniesieniem między drzewa działań wcześniej realizowanych na ulicy. Podziwiam determinację artystki, podjęła się bardzo trudnego zadania. Pojawiło się wiele ciekawych momentów, między innymi: zestawienie nasyconego oranżu z zielenią wczesnego lata, Młoda Para wśród rozciągniętych w alei wstążek, popis ExerCity Team wchodzący w interakcję z kompozycją.
http://www.turekgas.com/

Sebastian Rozpara
„Przerosty” to tytuł tryptyku, zrealizowanego przez młodego artystę w formie obiektów rzeźbiarskich. Punktem wyjścia pracy jest studium ciała ludzkiego w oparciu o naturę i refleksję na temat wpływu działalności człowieka na środowisko, ekosystem, którego jesteśmy integralną częścią. Praca jest przejmująca, poważna.
Sebastian o swojej twórczości pisze: „Człowiek w moich pracach jest przedmiotem spostrzeżeń nad fizycznością, reakcjami fizjologicznymi i psychicznymi. Poprzez nadanie mu cech obiektu badań staram się uwidocznić jego drugą stronę – duchowość. Traktowanie ciała jako mięsa, preparatu medycznego pozwala mi na głębsze ukazanie jego emocji.”
http://www.pl.touchofart.eu/Sebastian-Rozpara/

MiastoMojeAwNim
Bardzo ciekawym zdarzeniem X Spotkań Artystycznych był wykład REKLAMA W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ – problemy i możliwości rozwiązania, prowadzony przez Marcina Rutkiewicza i Elżbietę Dymną ze Stowarzyszenie Miasto Moje A w Nim. Poruszony został problem inwazji reklamy w polskich miastach. Reklamy, która odbiera miastom tożsamość, degradując przestrzeń publiczną, unifikując je. Prowadzący poświęcili część wykładu problemom Pszczyny. Przedstawili w skrócie cele i profil działania stowarzyszenia MiastoMojeAwNim. Lobbują oni na rzecz uchwalenia przez sejm RP jednolitej Ustawy o estetyce przestrzeni publicznej, na podobieństwo rozwiązań prawnych funkcjonujących w krajach Unii Europejskiej. Mam nadzieję na powtórkę tego wykładu w Pszczynie. Chciałabym żeby wszyscy, którym nie jest obojętna uroda naszego miasta uczestniczyli w tym spotkaniu.
Zapraszam na stronę http://miastomojeawnim.pl/index.php/informacje/

Policjanci pałają malarstwem
Tytuł pleneru ukrywa pewną idee. W Polsce ciągle funkcjonuje stereotyp z dowcipów o Policjantach. Tymczasem zaproszeni goście udowodnili, że żywo interesują się sztuką, kulturą, są wrażliwi, uzdolnieni, pracowici, skromni. Ich obecność na plenerze pokazuje ludzką twarz służb mundurowych. Jeszcze odniesienie do pracy pt. „Twój artysta czuwa!”, jaką zrealizował w ubiegłym roku na IX Spotkaniach Jiří Surůvka. Poruszył on fakt, że Polska podobnie jak Czechy, ciągle jest krajem, gdzie wydaje się więcej pieniędzy na służby mundurowe, niż na rozwój kultury. To jakieś przewartościowanie nie pasujące do kraju Europy w XXI wieku, gdzie priorytetem powinno być budowanie wrażliwego, świadomego społeczeństwa.
Dziękuję Jiří za inspirację.


Raduje nas myśl, że jeszcze są ludzie doceniający prace artystów.

Dziękujemy pięknie sponsorom X Spotkań Artystycznych:
REMONDIS Sp. z o.o.
Grant Klub
Z.H.P.U. KOBIELANKA sp. z o. o.
GORKE Electronic Sp. z o.o.
PLATER sp.
Stajnia STANDURA

a także:
Burmistrzowi za patronat
Wiceburmistrzowi za zaangażowanie
Staroście za entuzjazm
Zakładowi Zieleni Miejskiej w Pszczynie za życzliwą pomoc
wszystkim, którzy zgodzili się na umieszczenie prac w budynkach, na elewacjach,
a nawet pomagali przy ich instalowaniu
Bugsy’s Jazz Club za wsparcie przy StreetArcie dla najmłodszych
Sąsiadom Plessartu z 3-go Maja 11, którzy cierpliwie znosili często uciążliwe prace przy realizacjach
Sąsiadowi Pawła za pożyczenie spawarki
Zaangażowanym Plessartowcom:) i przyjaciołom
Dziękujemy wszystkim, którzy pomagali.

Twój artysta czuwa!




Kurator XSA
Iza Cieszko

akm

T G+ F

Zobacz także

XI Spotkania Artystyczne
XI Spotkania Artystyczne
Artystyczne spotkania 50+
Artystyczne spotkania 50+
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18