(fot. UG Goczałkowice-Zdrój)

Wystawa z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II

Goczałkowice-Zdrój14.05.2020, 16:58

Od soboty, 16 maja na tarasie przed siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury będzie można obejrzeć wyjątkową wystawę przygotowaną z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II.

Z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły, która przypadnie 18 maja 2020 roku, warszawskie Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało wystawę poświęconą życiu papieża "Karol Wojtyła #narodziny".

Dla Gminnego Ośrodka Kultury w Goczałkowicach-Zdroju jubileusz jest tym bardziej wyjątkowy, ponieważ siedziba instytucji mieści się w dawnym budynku Szkoły Podstawowej nr 2.

Wystawa zabiera w podróż po przełomowych momentach życia Jana Pawła II. Widz uczestniczy w narodzinach małego Lolka, poznaje dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay, z bliska obserwuje powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody Milenium Chrztu Polski, wybiera się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakowe z młodzieżą. Śledząc kolejne segmenty wystawy, wita nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, przygląda się jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu towarzyszy mu w chorobie i ostatnich chwilach.

Ekspozycję będzie można oglądać na tarasie przed siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury i Gminnej Biblioteki Publicznej od 16 maja do odwołania.

Wystawa skierowana jest do szerokiej publiczności – tych z nas, którzy pamiętają Jana Pawła II, oraz tych, którzy urodzili się już po jego śmierci. Ekspozycja prezentuje najważniejsze momenty z życia Karola Wojtyły, jego kolejne „narodziny” rozumiane nie tylko jako przyjście na świat, ale również przygotowanie do pełnienia coraz to nowych ról życiowych i społecznych: studenta, robotnika, kapłana, duszpasterza, naukowca, a w końcu papieża. Pontyfikat Jana Pawła II przedstawiony jest zarówno z osobistej perspektywy, jak i w kontekście jego wpływu na rzeczywistość nie tylko Kościoła, ale również Polski i całego świata. Celem wystawy jest przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg historii, pokazanie korzeni Jana Pawła II oraz bogactwa jego życia, osobowości i myślenia.

Centrum Myśli Jana Pawła II w ramach realizacji misji upowszechniania intelektualnego i duchowego dziedzictwa Karola Wojtyły, już w maju br. udostępni portal JP2online.pl – największą internetową bazę papieską zawierającą m.in. zdjęcia, teksty, dokumenty oraz nagrania video. Korzystanie z niej będzie nieodpłatne, a większość materiałów będzie udostępniona na wolnej licencji.

(źródło: UG Goczałkowice-Zdrój / GOK)

KK

T G+ F

Zobacz także

229. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
229. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Ku pamięci ofiar zbrodni katyńskiej
Ku pamięci ofiar zbrodni katyńskiej
„Cała Polska czyta dzieciom”
„Cała Polska czyta dzieciom”
Ponad 12 mln zł już u lokalnych przedsiębiorców
Ponad 12 mln zł już u lokalnych przedsiębiorców
375 zakażeń w powiecie pszczyńskim
375 zakażeń w powiecie pszczyńskim
Plenerowe Kino Skansenowe
Plenerowe Kino Skansenowe
PCKul i MPBP zdobyły granty z Ministerstwa Kultury
PCKul i MPBP zdobyły granty z Ministerstwa Kultury

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18