Katarzyna Pławecka i dr Halina Nocoń podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej

Wyróżnione za promowanie edukacji regionalnej

Studzienice29.10.2016, 09:21

Dyrektorkę i nauczycielkę ze szkoły w Studzienicach docenił Związek Górnośląski.

Z okazji Dnia Nauczyciela Regionalisty Związek Górnośląski ustanowił wyróżnienie dla najaktywniejszych nauczycieli w edukacji regionalnej. 21 października w Domu Śląskim w Katowicach odbyła się z tej okazji uroczysta gala. Nagrody wręczył członek zarządu województwa śląskiego, Henryk Mercik.

Tytuł Lidera Edukacji Regionalnej 2016 zdobyło pięć nauczycielek, w tym Katarzyna Pławecka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Studzienicach. Tytuł Promotora Edukacji Regionalnej, który przyznawany jest osobom, które inspirują i wspierają działania nauczycieli regionalistów otrzymała m.in. dr Halina Nocoń, dyrektorka studzienickiej placówki.

W szkole w Studzienicach od wielu lat edukacja regionalna prowadzona jest w formie przedmiotów dodatkowych. Uczniowie klas I – III mają dodatkową godzinę i realizują program „Ziemia pszczyńska pieśnią i tańcem malowana”, a uczniowie klasy IV mają dodatkowy przedmiot o nazwie „Edukacja regionalna”, który prowadzą nauczyciele historii, przyrody, dziedzictwa kulturowego czy plastyki.

- Po co to robimy? Po to, żeby kształcić tak ważne umiejętności, jak postawy prospołeczne, postawy obywatelskie, żeby wychować kolejne pokolenia młodych ludzi, którzy być może kiedyś tutaj zasiądą w tych ławach i będą z troską i wielką wiedzą o tej ziemi podejmowali decyzje o tym, jak tą ziemię prowadzić i nią zarządzać – powiedziała podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej dr Halina Nocoń. Laureatki otrzymały bowiem także wyróżnienie od burmistrza.

- Udaje nam się skutecznie promować edukację regionalną. Edukacja regionalna to dziedzina wiedzy, która pozwala nam wszystkim poznać historię, tradycje i wszystko to, co wiąże się z miejscem urodzenia, co przybliża nam miejsce, w którym mieszkamy i pozwala nam niejako wrosnąć w tą ziemię. Bo tylko człowiek, który ma korzenie, wie skąd jest, zna swoje otoczenie, rodzinę uzyskuje taką pewność w życiu, która pozwala iść dalej i odkrywać świat – mówiła Barbara Sopot-Zembok, zastępca burmistrza Pszczyny.

Dyrektorka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego zaprosiła też na XIII Wieczór Regionalny, który odbędzie się w szkole 17 listopada. Promowana wtedy będzie też płyta nagrana przez zespół dziecięcy „Gryfne Bajtle”.

 

Reklama

Reklama

pako

T G+ F

Zobacz także

Mały Brzym: najmłodsi tańczyli i śpiewali w Skansenie
Mały Brzym: najmłodsi tańczyli i śpiewali w Skansenie
XVI Mały Brzym w Skansenie
XVI Mały Brzym w Skansenie
Wielki sukces GKS-u Pniówek
Wielki sukces GKS-u Pniówek
Samorządowcy pytają o czerwoną strefę
Samorządowcy pytają o czerwoną strefę
Nowa nawierzchnia na "Orliku" przy POSiRze
Nowa nawierzchnia na "Orliku" przy POSiRze
Chatka żubra przy Pokazowej Zagrodzie
Chatka żubra przy Pokazowej Zagrodzie
Komunikat Burmistrza Pszczyny
Komunikat Burmistrza Pszczyny
Złap wodę! I podaj dalej!
Złap wodę! I podaj dalej!

Komentarze:

Alojz 2016-10-30 godz. 20:41
Brawo Studzienice!
treść:
autor:

SQL: 20