(fot. UG Goczałkowice-Zdrój) Sejsmograf zainstalowany w budynku urzędu gminy

Wstrząsy w Goczałkowicach: przyczyną działalność górnicza

Goczałkowice-Zdrój13.08.2016, 12:14

W piątek, 12 sierpnia, w Urzędzie Gminy Goczałkowice-Zdrój odbyło się spotkanie z przedstawicielami PG „Silesia” w sprawie wstrząsów, które w ostatnim czasie zarejestrowano w Goczałkowicach.

Przypomnijmy, że potrzeba pomiaru wstrząsów w Goczałkowicach-Zdroju zrodziła się w maju tego roku, kiedy to 16 maja wielu mieszkańców odczuło silny wstrząs na powierzchni ziemi. Mieszkańcy podejrzewali, że przyczyną wstrząsu mogła być działalność czechowickiej kopalni „Silesia”, która wydobywa węgiel pod Goczałkowicami. Ale tamtego dnia żadne czujniki sejsmiczne – zlokalizowane w najbliższych kopalniach, ani Okręgowy Urząd Górniczy, Wyższy Urząd Górniczy, jak i Główny Instytut Górnictwa nie odnotowały wstrząsu pochodzenia górniczego. PG „Silesia” stwierdziło wtedy, że „zjawisko odczuwalne na terenie gminy w dniu 16 maja 2016 roku nie ma związku z prowadzoną eksploatacją górniczą …”.

O tamtego czasu zainstalowany 13 lipca w budynku Urzędu Gminy Goczałkowice-Zdrój sejsmograf odnotował już cztery wstrząsy na terenie tej miejscowości, potwierdzone raportami przekazywanymi gminie przez Zakład Geologii i Geofizyki GIG (sejsmograf jest jego własnością), w ramach Górnośląskiej Regionalnej Sieci Sejsmologicznej Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach. 

Odczuwalne wstrząsy miały miejsce w dniach: 24 lipca ok. godz. 13.56, 30 lipca ok. godz. 14.30, 5 sierpnia  ok. godz. 12.25 oraz 10 sierpnia ok. godz. 18.50. Z informacji przekazywanych przez Zakład Geologii i Geofizyki GIG w Katowicach wynika, że pierwsze trzy wstrząsy zostały zarejestrowane śladowo również na stacji „Czeczot”, odległej od Goczałkowic o ok. 13 km.

- Po każdym z wstrząsów gmina występuje do Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach oraz do przedsiębiorcy górniczego o przedłożenie w trybie pilnym pełnej informacji o zaistniałym zdarzeniu. Od tego ostatniego gmina oczekuje przedstawienia informacji o podjętych działaniach zmniejszających zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców oraz niwelujących ewentualne skutki wstrząsów – mówi Maria Ożarowska, sekretarz gminy Goczałkowice-Zdrój.

W piątek, 12 sierpnia, odbyło się spotkanie wójta gminy Goczałkowice-Zdrój, Gabrieli Plachy z przedstawicielami PG „Silesia” na temat ustalenia przyczyn powodujących wstrząsy odczuwalne na powierzchni.

- Dyrektor Gospodarki Złożem w PG „Silesia”, pan Adamecki  powołując się na rozmowy ze specjalistami w zakresie tąpnięć i sejsmologii podał, że wstrząsy są powodowane przez stare zroby i mają miejsce w pokładach eksploatowanych przed wieloma laty. Fakt występowania wstrząsów górotworu i nasilenia częstotliwości tego zjawiska jego zdaniem  jest wynikiem nałożenia się obecnego wydobycia w ścianie 101 na krawędź ścian dawniej wyeksploatowanych, w pokładzie 212, a usytuowanych powyżej, do których obecnie nie ma żadnego dostępu – informuje Maria Ożarowska. Pełną informację na ten temat Urząd Gminy otrzyma pisemnie. 

W kwestii zagrożeń i bezpieczeństwa Szymon Adamecki powołał się na raporty z pomiarów i stwierdził, że wstrząsy mają charakter lokalny i są zjawiskami o słabej intensywności. Zapewniał, iż nie są szkodliwe dla zabudowy powierzchniowej.

W ocenie wójt, Gabrieli Plachy, zgromadzony w ostatnim czasie materiał dokumentacyjny świadczy o występowaniu realnego zagrożenia.

 - Wprawdzie wstrząsy zostały zakwalifikowane przez specjalistów do stopnia 0 intensywności drgań według górniczej skali intensywności drgań, tym niemniej w związku z nasileniem zjawiska i wzmożoną aktywnością sejsmiczną w ostatnich dwóch tygodniach, a także brakiem stosownych urządzeń pomiarowych w zakładzie górniczym prowadzącym eksploatację pod gminą Goczałkowice-Zdrój, konieczne jest przeprowadzenie gruntownych badań i ekspertyz w tym zakresie. Jednak nie jest to możliwe bez zaangażowania organów nadzoru górniczego (Okręgowy Urząd Górniczy, Wyższy rząd Górniczy) sprawujących nadzór i kontrolę nad ruchem zakładów górniczych. Działania organu nadzoru górniczego w tym zakresie są dla gminy i jej mieszkańców niezwykle istotne ponieważ problem wstrząsów budzi zrozumiałe zaniepokojenie i strach – dodaje Maria Ożarowska.

Z uwagi na bezpieczeństwo mieszkańców i potencjalne skutki prawdopodobnych kolejnych wstrząsów gmina oczekuje podjęcia określonych działań przez organy nadzoru górniczego. Wnioski w tej sprawie zostały tam już przesłane.

(źródło: UG Goczałkowice-Zdrój)

 

jack

T G+ F

Zobacz także

W lutym w Goczałkowicach zarejestrowano 17 wstrząsów
W lutym w Goczałkowicach zarejestrowano 17 wstrząsów
W Goczałkowicach zainstalowano sejsmograf
W Goczałkowicach zainstalowano sejsmograf
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18