W te święta postaw na lokalnych twórców

02.04.2012, 11:38

Powiat, Wisła Wielka

Jak podać wielkanocne specjały, żeby było jeszcze uroczyściej? Istota tkwi w szczegółach. Tajniki carvingu zdradza nam Urszula Czech z Wisły Wielkiej.


Sztuka zdobienia z warzyw i owoców pochodzi z Azji, ale zyskuje u nas coraz więcej zwolenników. W powiecie pszczyńskim do grupy mistrzów należy pani Urszula, która od kilku lat „czaruje”, zamieniając buraczki w róże, dynie w słoneczniki, marchewkę w tulipany. Podstawa to, oprócz umiejętności i fantazji, zestaw nożyków. Najważniejszy, nóż tajski, pozwala wycinać nawet najdrobniejsze elementy. Do tego nożyki w kształcie liter Vi U. Jeszcze warzywa i owoce. Tak naprawdę wycinać można ze wszystkiego.Nasza propozycja to jedno warzywo, z którego powstanie dodatek do obiadu i ozdoba na stół. Potrzebna jest jedna kapusta pekińska. Liście odcinamy, zostawiając od 8 do 10 cm tych najtwardszych. Potem nożykiem wycinamy warstwę po warstwie, usuwając wycięte resztki. Tak wycięty kwiat wsadzamy do wody, dodatkowo wsypując do niej lód. Im zimniej, tym szybciej „kwiatek” się rozwinie. I tak z niepotrzebnej części kapusty powstanie okazała dalia, którą można udekorować wielkanocny stół.

A to tylko próbka tego, co potrafi Urszula Czech. Jej prace można znaleźć na stronie www.lgdkreatywni.pl , gdzie czeka was zatrzęsienie nie tylko wielkanocnych pomysłów na przystrojenie własnego domu, ale i na niesztampowe prezenty. Wszystko zrobione przez lokalnych twórców, działających w Lokalnej Grupie Działania Ziemia Pszczyńska.

Czym jest projekt KREATOR?

Działające we współpracy trzy Stowarzyszenia: LGD „Ziemia Pszczyńska”, LYSKOR, LGD „Morawskie Wrota”, w maju 2011 roku rozpoczęły realizację projektu KREATOR (Kreatywnie Razem Eksponujemy Ambitnie Tworzone Oryginalne Rękodzieła) skierowanego do rękodzielników działających na terenie powiatu pszczyńskiego, wodzisławskiego, rybnickiego oraz raciborskiego. Projekt realizowany będzie do końca maja 2012 r. przy wparciu środków unijnych w ramach działania 4.21, osi 4 LEADER PROW na lata 2007-2013.

O tym, co aktulanie dzieje się w ramach projketu, informuje Anna Harazin: - Uczestnicy projektu KREATOR już na długo przed Świętami Wielkanocnymi odkrywali tajniki wykonywania świątecznych pisanek. W trakcie warsztatów z ceramiki, które odbywały się Gminnym Ośrodku Kultury w Goczałkowicach –Zdroju w dniach 28.01 oraz 11.02 uczestnicy mieli także okazję poznać różne techniki świątecznego zdobienia jajek. Warto podkreślić, iż jedna z uczestniczek projektu została wyróżniona w ostatnim czasie za nadesłaną na konkurs wielkanocną pisankę w Konkursie Górnośląskie Kroszonki 2012, którego organizatorem było Muzeum w Gliwicach. Tego typu działania, podejmowane przez uczestników projektu KREATOR, prócz aktywizacji mieszkańców, zapoznania ich z nowymi technikami rękodzieła, mają także za zadanie utrwalanie w społeczeństwie tego co tradycyjne i zakorzenione od lat w naszych lokalnych środowiskach. Podtrzymywanie tradycji, chociażby związanych z wykonywaniem wielkanocnych motywów ma niezwykle istotny dla naszej kultury i lokalnego dziedzictwa wymiar, w tym także edukacyjny. W obecnym skomercjalizowanym świecie cenna jest umiejętność „przemycenia” odrobiny tego co tradycyjne a zarazem tak piękne, przedstawione bez zbędnej reklamowej otoczki. Wszystkich zatem, którzy pielęgnują polskie zwyczaje, lokalne tradycje, rodzinne pasje i umiejętności życzymy niezłomnej ochoty do twórczej pracy i odkrywania bądź powielania swoich talentów. Koordynatorzy oraz uczestnicy projektu KREATOR pragną Państwa bardzo serdecznie zaprosić na stronę www.lgdkreatywni.pl gdzie znajdą Państwo wiele ciekawych rękodzielniczych wyrobów, a w tym także związanych ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi. Prócz tradycyjnych kroszonek, wydmuszek i stroików, można tam znaleźć motywy świąteczne w nieco nowocześniejszej odsłonie. Pisanki wykonane metodą rytowniczą, decoupage, haftowane baranki, kurczaki i jajka, kartki wykonane metodą scrapbooking to wszystko czeka na Państwa na naszym „kreatywnym” portalu.

agw

T G+ F

Zobacz także

Postaw na rodzinę - impreza plenerowa
Postaw na rodzinę - impreza plenerowa
Wystawa Rękodzieła Twórców Ziemi Pszczyńskiej
Wystawa Rękodzieła Twórców Ziemi Pszczyńskiej
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18