W krainie Janosika

17.06.2014, 10:46

Powiat

Terchowa, kiedyś wieś obecnie miasto, w którym w 1688 r. urodził się jeden z najsłynniejszych zbójników, czyli Juraj Janosik, otwarła uczestnikom niedzielnej wycieczki wjazd w teren Małej Fatry.


15 czerwca br. Uczniowski Klub Sportowo-Turystyczny „Diablak” zorganizował wycieczkę na Velky Rozsutec, jeden z najbardziej atrakcyjnych szczytów Małej Fatry leżącej na Słowacji. Po uzyskaniu zgody z Parku Narodowego Małej Fatry (do 15 czerwca szlak na Rozsutec jest zamknięty) uczestnicy przeszli następującą trasę: Stefanova – sedlo Medziholkie (1185m n.p.m.) – Velky Rozsutec (1609,7m n.p.m.) – sedlo Medzirozsutce (1200m n.p.m.) i przez Tesna Rizna, Horne Diery uczestnicy dotarli do Stefanovej.
Trasa wycieczki, pomimo wprowadzonych pewnych modyfikacji, co do pierwotnego planu, pozwoliła uczestnikom na zapoznanie się z bogactwem, przede wszystkim flory Parku Narodowego Małej Fatry. Obecnie kwitnie tam bardzo duża ilość chronionych w tym rejonie roślin. Bardzo wiele czasu poświęcono na podziwianie widoków, które rozpościerały się zarówno z Velkiego Rozsutca, jak i przełęczy, przez które przechodziła grupa. Mała Fatra, nazywana czasami Tatrami w miniaturze pokazała wszystkim, że takie określenie jak najbardziej do niej pasuje. Liczne łańcuchy poprowadzone wśród wapiennych i dolomitowych skał przypominały czasami zabezpieczone szlaki w Tatrach. Pozwoliło to uczestnikom na poznanie podstawowych technik poruszania się w takim, miejscami w pewnym stopniu eksponowanym, terenie. Dla wielu klubowiczów był to pierwszy kontakt ze sztucznymi ułatwieniami. Jednak dzięki wszelkim dołożonym staraniom wszystko odbyło się bardzo bezpiecznie i bez jakiejkolwiek brawury.

Bardzo duże wrażenie na wszystkich zrobiło zejście przez Horne Diery wzdłuż potoku o nazwie Hlboky Potok, gdzie liczne drabiny, kładki, łańcuchy, klamry i stalowe liny po raz kolejny pozwoliły wszystkim uczestnikom na przećwiczenie technicznego poruszania się po górach i zadbania o zachowanie najwyższej ostrożności. Najważniejszym jednak był fakt, że wszyscy bezpiecznie wrócili do Stefanovej. A wrażenia zarówno z poruszania się w takim terenie i korzystania z całego szeregu ułatwień technicznych, a także wrażenie z podziwiania bogatego fatrzańskiego krajobrazu jeszcze na długo pozostaną w głowach wszystkich uczestników niedzielnego wyjazdu. Cała trasa choć licząca tylko niecałe 14 km i około 1120 m przewyższenia pozwoliła na bardzo aktywne spędzenie wolnego czasu.

Uczniowski Klub Sportowo-Turystyczny „Diablak” współpracuje przy organizacji wyjazdów z Powiatowym Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie, a także Urzędem Miejskim w Pszczynie oraz Starostwem Powiatowym w Pszczynie. Klub realizuje obecnie wspólnie z Zarządem Głównym PTTK projekt „Turystyka łączy pokolenia”, a w organizowanych przez nas wycieczkach biorą udział zarówno uczniowie szkół podstawowych wspólnie z rodzicami, młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna, studenci oraz osoby już pracujące. Cieszy fakt udziału w wycieczkach zarówno całych rodzin, jak i szeroko pojętej młodzieży.


Więcej informacji nt. działalności Klubu znaleźć można na www.skkt-diablak.pszczyna.edu.pl

Opiekunowie Klubu:
Agnieszka Szczypka-Wojciech i Artur Wojciech



jack

T G+ F

Zobacz także

W krainie Inków
W krainie Inków
W krainie Czardasza
W krainie Czardasza
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18