W Bielsku-Białej o pszczyńskim szpitalu

10.09.2010, 11:33

Powiat pszczyński chce wydzierżawić lwią część swego szpitala prywatnemu podmiotowi. Takie przekształcenie wymusza zapytanie o zdanie okolicznych samorządów. Opinia Bielska-Białej brzmi: nie!

Zadłużony na około 30 milionów złotych pszczyński szpital wymaga kolejnych ponad 30 milionów zł na dostosowanie go do obowiązujących standardów. Organu założycielskiego szpitala, którym jest powiat pszczyński, na takie wydatki nie stać, więc samorząd ten postanowił wydzierżawić szpital prywatnej spółce z Sosnowca.

W swoich rękach powiat pszczyński zamierza zostawić jedynie poradnię chorób płuc i gruźlicy, która ma pozyskiwać dochody z dzierżawy szpitala przez spółkę i spłacać z tych wpływów dotychczasowy dług. Innymi słowy, lwia część szpitala ma iść w prywatne ręce, a szpitalne długi pozostaną na podległej powiatowi małej poradni, która z wpływów z dzierżawy ma je spłacać.

Zgodnie z prawem, zmiany organizacyjne publicznych placówek medycznych mają opiniować te samorządy, których mieszkańcy mogą korzystać z usług danego podmiotu medycznego. Jednym z takich samorządów jest gmina Bielsko-Biała. Władze miasta zaproponowały, aby opinia była pozytywna. Ale Komisja Zdrowia, Polityki Społecznej i Sportu Rady Miejskiej Bielska-Białej miała na ten temat zdanie odmienne i zaleciła, aby opinia ta była negatywna. Podczas sesji, która odbyła się 31 sierpnia, zdanie zmieniły także bielskie władze i oświadczyły, że opinia miasta powinna być na nie. Dlaczego?

Prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult stwierdził, że w sprywatyzowanym pszczyńskim szpitalu mogą powstać oddziały onkologiczne, które będą drenować kadrę bielskiego szpitala onkologicznego. Zdanie radnych było podobne. Przemysławowi Drabkowi nie podobało się rozwiązanie, w którym wielomilionowe długi spadają na barki małego oddziału podległego powiatowi, a pozbawiony długów szpital przejmuje prywatny podmiot.

Z kolei Jerzy Balon argumentował, że na takie zmiany nie może być zgody, dopóki nierówno traktuje się prywatne i publiczne podmioty medyczne. Mówiąc wprost, prawo faworyzuje szpitale i kliniki prywatne kosztem placówek publicznych. Taki uprzywilejowany prywatny szpital pszczyński byłby dla publicznych szpitali bielskich groźną, bo nierówną konkurencją. Prócz tego - według Jerzego Balona - przeciwko takiej zmianie przemawia też doświadczenie z innych rejonów kraju. Tam, gdzie sprywatyzowano publiczne szpitale, z reguły z czasem zamykano nierentowne oddziały, zostawiając pacjentów na lodzie.

Podczas głosowania bielscy radni opowiedzieli się za negatywnym zaopiniowaniem planowanej prywatyzacji pszczyńskiego szpitala.

(źródło: Kronika Beskidzka/bielsko.biala.pl)

jack

T G+ F

Zobacz także

Wypadek w Bielsku - Białej
Wypadek w Bielsku - Białej
"Diana" w Bielsku Białej
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18