fot. Nadleśnictwo Kobiór

Tysiąc drzew na minutę

Kobiór24.04.2018, 11:01

Uczniowie i nauczyciele kobiórskiej szkoły podstawowej wspólnie z leśnikami z Nadleśnictwa Kobiór wzięli udział w akcji „Sadzimy 1000 drzew na minutę”.

11 kwietnia przedstawiciele Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Kobiórze spotkali się z leśnikami, by dowiedzieć się, jak ważne jest dbanie o nasze lasy. Najpierw uczniowie kl. V wraz z opiekunami udali się do Gospodarstwa Szkółkarskiego Królówka, by prześledzić fazy produkcji i przygotowania sadzonek. Zobaczyli tam m.in. nowoczesną linię siewu, namioty foliowe oraz pola zraszania, które służą do produkcji sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym.

- Nasza szkółka jest w stanie wyprodukować rocznie ok. 2 mln sadzonek. Produkujemy głównie takie gatunki, jak sosna, świerk, buk, dąb oraz służące zwiększaniu różnorodności biologicznej w lesie, jak grusza czy jabłoń – mówił podleśniczy Bartłomiej Ryt.

Uczniowie bogaci w wiedzę o powstawaniu sadzonek udali się do leśnictwa Mościcka. Tam pod okiem leśniczego Sławomira Świerczka na wyznaczonym terenie posadzili sadzonki buku.

- Zanim posadzimy drzewa trzeba odpowiednio przygotować glebę w zależności od warunków wilgotnościowych oraz gatunków, które będą sadzone. Samo sadzenie także wymaga wiedzy i umiejętności. Jeżeli korzenie zostaną podwinięte - w przypadku sadzonki z gruntu - albo pozostanie przestrzeń pomiędzy bryłką korzeniową a glebą, to drzewo nie wyrośnie – mówił leśniczy. Jak podkreślał, pracowników Nadleśnictwa Kobiór czeka sporo pracy. - Tylko w tym roku na terenie Nadleśnictwa Kobiór do odnowienia przeznaczonych jest 200 ha powierzchni – dodał.

„Sadzimy 1000 drzew na minutę” to ogólnopolska akcja, której celem jest zwrócenie uwagi na to, jak ważne jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących, czyli odnawianie oraz tworzenie nowych, czyli zalesianie. Co roku leśnicy w Polsce sadzą ok. 500 mln nowych drzew, co daje prawie 1000 drzew na minutę, stąd nazwa akcji. Sadzą nie tylko leśnicy. Także uczniowie, na przykład z Kobióra.

Dlaczego tak ważne jest dbanie o lasy? Lasy uczestniczą w kształtowaniu klimatu, regulują obieg wody w przyrodzie, przeciwdziałają powodziom, chronią gleby przed erozją. Są też miejscem rekreacji, a także siedliskiem wielu gatunków zwierząt, dostarczają drewno, owoce czy grzyby.

 

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

pako

T G+ F

Zobacz także

Rusza budowa Domu Opieki Społecznej w Kobiórze
Rusza budowa Domu Opieki Społecznej w Kobiórze
Kobiór: były hotel zmieni wizerunek
Kobiór: były hotel zmieni wizerunek
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18