Turniej wiedzy o regionie

10.06.2010, 12:03

Grzawa

8 czerwca odbył się X Turniej Wiedzy o Regionie Nasza mała ojczyzna”.


Propagowanie wiedzy o regionie i kultywowanie tradycji ludowych to główne cele turniej. Dziesiąta edycja przyniosła kilka zmian. Niezmienny został jedynie stopień przygotowania zawodników - ich wiedza i zaangażowanie. Pytania podzielono na sześć kategorii, m.in. herby, kultura ludowa, geografia, historia i współczesność gminy Miedźna. Każda drużyna musiała odpowiedzieć na jedno wylosowane pytanie z danej kategorii, które przeplatały się z zadaniami praktycznymi.

W sali Domu Socjalnego w Grzawie do rywalizacji stanęło pięć pięcioosobowych drużyn ze szkół podstawowych z Frydka, Góry, Miedźnej i Woli. Część drużyn przywiozła ze sobą kibiców.

Uczestnicy musieli wykazać się sprytem, spostrzegawczością i dobrą pamięcią, aby zaznaczyć na mapie konturowej gminy takie miejsca, jak Bugaj, Zielonkówka, Babudy, Jar Sielecznik i Piaski. Kolejna konkurencja, tylko z pozoru prosta, sprawdzała znajomość gwary uczestników. Musieli oni rozstrzygnąć np. czy „gysi pympek” to na pewno stokrotka, a może danie z gęsi albo część mięsa gęsiego. Kulinarna konkurencja tym razem polegała na odgadnięciu, jakie tradycyjne śląskie potrawy można przygotować z przedstawionych produktów – jaj, ziemniaków, mąki ziemniaczanej, mąki żytniej, czosnku, maku, smalcu itp. W odpowiedziach najczęściej pojawiały się kluski śląskie, czorne kluski, bożonarodzeniowe makówki.

Czwartą ostatnią konkurencję – prezentację scenek zwyczajowych – poprzedził kilkuminutowy wykład dr Danuty Kocurek. Prelekcja dotyczyła najnowszych ustaleń Ewy Ryguły dotyczących pieczęci gminy Miedźna. Ku zaskoczeniu jurorki turnieju część uczestników zapoznała się już z wynikami pracy pani Ryguły.

Scenki przygotowane przez uczestników dotyczyły: żniw, pieczenia chleba, zwyczajów pierwszomajowych i związanych z dniem św. Łucji, szkubania pierza i dawnych zabaw dziecięcych. Jury biorąc pod uwagę oryginalność scenek, grę aktorską, opanowanie tekstu i rekwizyty bezdyskusyjne przyznało wszystkim drużynom najwyższą ilość punktów.

W turniejowych zmaganiach pierwsze miejsce zajęła drużyna ze szkoły w Górze, drugie miejsce – szkoła nr 1 z Woli, a trzecie ex aequo zajęły Szkoła Podstawowa w Miedźnej i Szkoła Podstawowa nr 2 w Woli.

Tuniej Nasza mała ojczyzna” zorganizowany został przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Miedźnej z/s w Grzawie, Gminny Ośrodek Kultury w Miedźnej z/s w Woli oraz Zespół Oświaty i Wychowania w Miedźnej.

mok

T G+ F

Zobacz także

XI Turniej Wiedzy o Regionie „Nasza Mała Ojczyzna”
XI Turniej Wiedzy o Regionie „Nasza Mała Ojczyzna”
Turniej wiedzy o regionie
Turniej wiedzy o regionie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18