Turniej Szachowy w Pszczynie

22.07.2008, 12:02

Pszczyna

118 zawodników wzięło udział w rozgrywanym od 15 do 20 lipca w hali miejskiej Międzynarodowym Integracyjnym Turnieju Szachowym.

Oprócz zawodników z Polski wystartowali także Ukraińcy, Rosjanie i Słowacy.

Uczestnicy startowali w trzech grupach. Każdy z szachistów rozgrywał 9 partii, z których każda mogła trwać ponad 4 godziny.
W najsilniejszej grupie A triumfował reprezentant Ukrainy, mistrz międzynarodowy Oleg Kalinin. Drugie miejsce zajął Michał Motyka z Bielska-Białej, który w ostatniej, niezwykle dramatycznej partii wydarł zwycięstwo reprezentantowi Pszczyny Piotrowi Muletowi i zepchnął ubiegłorocznego zwycięzcę turnieju na odległe siódme miejsce. Na trzecim miejscu uplasował się Marek Kosiorek z Grudziądza. Bardzo dobre lokaty zajęli kolejni pszczyniacy Paweł Więcek (11 miejsce) oraz Eneasz Wiewióra (14 miejsce). Ten ostatni wynik szczególnie cieszy, gdyż Eneasz ma zaledwie 14 lat i należy się spodziewać, że z roku na rok będzie zdobywał wyższe miejsca.

W grupie B, gdzie grali zawodnicy o niższym rankingu i sile gry, triumfowała Elżbieta Motyka. Wytrzymała w ostatniej partii napór naszej najlepszej juniorki Marii Wiatr (4 miejsce) i zremisowała z nią, co dało jej zwycięstwo w turnieju. Drugie miejsce zajął Kamil Kubica (Hetman Szopienice Katowice), trzecie Piotr Karp (Diagonalia Imielin).

Warto podkreślić, że w obu grupach brali udział gracze o bardzo długiej karierze szachowej. Trzeba wymienić tu Ludwika Kamińskiego (83 lata), Lesława Frączka (73 lata), Jana Smolarka (71 lat) oraz Alojzego Szyndlera (78 lat). Mimo że były dni, kiedy rozgrywano dwie rundy dziennie, wytrzymywali o­ni kondycyjnie i nieraz wygrywali z dużo młodszymi przeciwnikami. Przykłady tych osób dowodzą, że szachy to sport długowiecznych.

W grupie C grały dzieci do lat 10. Najlepszy okazał się Oskar Starzykiewicz (Chrzanów), drugie miejsce zajął Witold Klepek (Pawłowice), trzecie miejsce Dominik Piela z Pszczyny. Najlepszą zawodniczką była Dagmara Laufer z Mysłowic.

Organizatorami zawodów był Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu oraz Pszczyńskie Stowarzyszenie Szachowe. Atrakcyjne usytuowanie turnieju oraz miła atmosfera sprawia, że z roku na rok liczba uczestników wzrasta. Szczegółowe wyniki są dostępne na stronie http://www.chessarbiter.to.pl/turnieje/k_2020
(źródło: pszczyna.pl)