Tej nocy nie będziesz się nudzić! W sobotę Noc Muzeów!

Pszczyna, Goczałkowice-Zdrój19.05.2017, 13:00

20 maja w całej Polsce odbędzie się Noc Muzeów. W Pszczynie i Goczałkowicach-Zdroju zwiedzić będzie można osiem obiektów. Sprawdź, co przygotowały dla Ciebie muzea!

W Muzeum Zamkowym w Pszczynie można będzie zwiedzić XIX i XX-wieczne wnętrza oraz zbrojownię, znajdującą się w podziemiach zamkowych. Stajnie Książęce zaprezentują wystawy „Na łów, na łów, towarzyszu mój!”, a także „W purpurze i złocie. Karety paradne Jana III Sobieskiego”. Wszystko to będzie urozmaicone obecnością postaci historycznych dawnych mieszkańców dworu oraz ich gości, w których wcielą się członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu „Krynolina”. Całość zostanie ubogacona muzyką Zespół Muzyki Dawnej „Telemann Collegium Pless” w składzie: Paweł Miczka – skrzypce barokowe, Stanisław Smołka – wiola basowa, Mateusz Smołka – wiolonczela barokowa, Maurycy Raczyński – klawesyn. Kasy biletowe w Zamku i Stajniach będą czynne od godz. 19.45 do godz. 24.00. Zwiedzanie od godz. 20.00 do godz. 1.00. Bilet do każdego z obiektów w cenie 1 zł.

Nocą otwarte dla zwiedzających będzie także Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie (ul. Piastowska 26). Tam podczas zwiedzania będzie można spróbować samodzielnego tłoczenia druków na zabytkowych prasach: boston z XIX wieku, kalander z drukarni „Polonia” Wojciecha Korfantego oraz złociarka z XIX wieku (drukowany będzie herb Pszczyny w ślepym tłoku). Dodatkowo, co 50. uczestnik wydarzenia otrzyma pamiątkowy album. Muzeum Prasy Śląskiej czynne będzie od godz. 20.00 do 24.00. Wstęp 1 zł.

Nocne zwiedzanie Skansenu „Zagroda Wsi Pszczyńskiej” będzie możliwe od 19.00 do 24.00. W programie o każdej pełnej godzinie pokaz działania młynu wodnego, a także widowisko teatralne pt. „Z Leśmianem w mrok” w wykonaniu grupy teatralnej kÓrtyna z Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej (godz. 20.45 i 21.30). Ponadto atrakcje dla dzieci: malowanie twarzy i ozdabianie kubeczków ceramicznych z instruktorem rękodzieła. Wstęp 2 zł.

Wiele atrakcji dla odwiedzających przygotowało także Muzeum Militarnych Dziejów Śląska (park zamkowy od strony ul. Katowickiej). W programie: strzelanie z trebusza, używanie telefonu polowego w bunkrach, prezentacja niemieckiego motocyklu bojowego, a także barobalistycznej machiny miotającej, prezentacja dokumentów związanych z Majorem Henrykiem „Hubalem” Dobrzyńskim, mundury wojskowe oraz konkurs historyczny dla dzieci. Muzeum otwarte będzie od godziny 18.00 do 24.00. Wstęp wolny.

W Muzeum Regionalnym Goczałkowic-Zdroju (pawilon sanatoryjny „Wrzos”, ul. Uzdrowiskowa 52) będzie można zobaczyć kilkaset eksponatów z przełomu XIX i XX w., nawiązujących do historii i tradycji miejscowości uzdrowiskowej oraz pracy dawnego sanatorium. W atrakcjach wieczoru znajdą się również przejażdżki bryczką, występy artystyczne, wystawa zabytkowych pojazdów oraz parada Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich. Zwiedzanie muzeum rozpocznie się o godzinie 16.00, a zakończy o 23.00. Wstęp wolny.

W podziemiach Urzędu Miejskiego w Pszczynie zwiedzić będzie można stary schron przeciwlotniczy. W ratuszu przygotowano też wystawę starych fotografii (ze zbiorów Zamku Książ), wykonanych w Pszczynie przez Louisa Hardouina, nadwornego kucharza Hochbergów w latach 1909-1926. Zwiedzanie w sobotę w godz. 10.00–24.00 oraz w niedzielę w godz. 17.00-24.00. Wstęp wolny.

Kościół Ewangelicki w Pszczynie będzie otwarty dla turystów w godz. 19.00-23.30. W programie: 19.00 - koncert muzyki blues zespołu z USA (wstęp wolny), wystawa „Wolfgang von Anhalt - książę i wyznawca wiary”, „Ewangelicyzm w pigułce” - mini wykład o każdej godzinie. W tle musica sacra na organach. Wstęp wolny.

Pałac Bażantarnia (Poręba, ul. Barbórki 47) otworzy drzwi dla gości w godz. 20.00-24.00. W programie: zwiedzanie z przewodnikiem, muzyka romantyczna na zabytkowym fortepianie, pokaz prac konserwatorskich. Restauracja pałacowa serwować będzie dania z książęcego menu. Wstęp wolny.

pk/jack

T G+ F

Zobacz także

Jedyna taka noc w roku! Tłumy w pszczyńskich muzeach
Jedyna taka noc w roku! Tłumy w pszczyńskich muzeach
Tłumy na nocy muzeów. Ponad 5,5 tys. osób w zamku i stajniach
Tłumy na nocy muzeów. Ponad 5,5 tys. osób w zamku i stajniach
Gmina Miedźna dostała nieruchomości za 3 mln zł
Gmina Miedźna dostała nieruchomości za 3 mln zł
Nowe drzewa przy powiatowych drogach
Nowe drzewa przy powiatowych drogach
Ekrany zasłoniły krzyż
Ekrany zasłoniły krzyż

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18