Tej nocy nie będziesz się nudzić! W sobotę Noc Muzeów!

Pszczyna, Goczałkowice-Zdrój19.05.2017, 13:00

20 maja w całej Polsce odbędzie się Noc Muzeów. W Pszczynie i Goczałkowicach-Zdroju zwiedzić będzie można osiem obiektów. Sprawdź, co przygotowały dla Ciebie muzea!

W Muzeum Zamkowym w Pszczynie można będzie zwiedzić XIX i XX-wieczne wnętrza oraz zbrojownię, znajdującą się w podziemiach zamkowych. Stajnie Książęce zaprezentują wystawy „Na łów, na łów, towarzyszu mój!”, a także „W purpurze i złocie. Karety paradne Jana III Sobieskiego”. Wszystko to będzie urozmaicone obecnością postaci historycznych dawnych mieszkańców dworu oraz ich gości, w których wcielą się członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu „Krynolina”. Całość zostanie ubogacona muzyką Zespół Muzyki Dawnej „Telemann Collegium Pless” w składzie: Paweł Miczka – skrzypce barokowe, Stanisław Smołka – wiola basowa, Mateusz Smołka – wiolonczela barokowa, Maurycy Raczyński – klawesyn. Kasy biletowe w Zamku i Stajniach będą czynne od godz. 19.45 do godz. 24.00. Zwiedzanie od godz. 20.00 do godz. 1.00. Bilet do każdego z obiektów w cenie 1 zł.

Nocą otwarte dla zwiedzających będzie także Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie (ul. Piastowska 26). Tam podczas zwiedzania będzie można spróbować samodzielnego tłoczenia druków na zabytkowych prasach: boston z XIX wieku, kalander z drukarni „Polonia” Wojciecha Korfantego oraz złociarka z XIX wieku (drukowany będzie herb Pszczyny w ślepym tłoku). Dodatkowo, co 50. uczestnik wydarzenia otrzyma pamiątkowy album. Muzeum Prasy Śląskiej czynne będzie od godz. 20.00 do 24.00. Wstęp 1 zł.

Nocne zwiedzanie Skansenu „Zagroda Wsi Pszczyńskiej” będzie możliwe od 19.00 do 24.00. W programie o każdej pełnej godzinie pokaz działania młynu wodnego, a także widowisko teatralne pt. „Z Leśmianem w mrok” w wykonaniu grupy teatralnej kÓrtyna z Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej (godz. 20.45 i 21.30). Ponadto atrakcje dla dzieci: malowanie twarzy i ozdabianie kubeczków ceramicznych z instruktorem rękodzieła. Wstęp 2 zł.

Wiele atrakcji dla odwiedzających przygotowało także Muzeum Militarnych Dziejów Śląska (park zamkowy od strony ul. Katowickiej). W programie: strzelanie z trebusza, używanie telefonu polowego w bunkrach, prezentacja niemieckiego motocyklu bojowego, a także barobalistycznej machiny miotającej, prezentacja dokumentów związanych z Majorem Henrykiem „Hubalem” Dobrzyńskim, mundury wojskowe oraz konkurs historyczny dla dzieci. Muzeum otwarte będzie od godziny 18.00 do 24.00. Wstęp wolny.

W Muzeum Regionalnym Goczałkowic-Zdroju (pawilon sanatoryjny „Wrzos”, ul. Uzdrowiskowa 52) będzie można zobaczyć kilkaset eksponatów z przełomu XIX i XX w., nawiązujących do historii i tradycji miejscowości uzdrowiskowej oraz pracy dawnego sanatorium. W atrakcjach wieczoru znajdą się również przejażdżki bryczką, występy artystyczne, wystawa zabytkowych pojazdów oraz parada Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich. Zwiedzanie muzeum rozpocznie się o godzinie 16.00, a zakończy o 23.00. Wstęp wolny.

W podziemiach Urzędu Miejskiego w Pszczynie zwiedzić będzie można stary schron przeciwlotniczy. W ratuszu przygotowano też wystawę starych fotografii (ze zbiorów Zamku Książ), wykonanych w Pszczynie przez Louisa Hardouina, nadwornego kucharza Hochbergów w latach 1909-1926. Zwiedzanie w sobotę w godz. 10.00–24.00 oraz w niedzielę w godz. 17.00-24.00. Wstęp wolny.

Kościół Ewangelicki w Pszczynie będzie otwarty dla turystów w godz. 19.00-23.30. W programie: 19.00 - koncert muzyki blues zespołu z USA (wstęp wolny), wystawa „Wolfgang von Anhalt - książę i wyznawca wiary”, „Ewangelicyzm w pigułce” - mini wykład o każdej godzinie. W tle musica sacra na organach. Wstęp wolny.

Pałac Bażantarnia (Poręba, ul. Barbórki 47) otworzy drzwi dla gości w godz. 20.00-24.00. W programie: zwiedzanie z przewodnikiem, muzyka romantyczna na zabytkowym fortepianie, pokaz prac konserwatorskich. Restauracja pałacowa serwować będzie dania z książęcego menu. Wstęp wolny.

pk/jack

T G+ F

Zobacz także

Noc Muzeów
Noc Muzeów
Jedyna taka noc w roku! Tłumy w pszczyńskich muzeach
Jedyna taka noc w roku! Tłumy w pszczyńskich muzeach
Czas na emeryturę
Czas na emeryturę
Ucieszą plażowiczów, zwalczą sinice?
Ucieszą plażowiczów, zwalczą sinice?
Protesty nic nie dają
Protesty nic nie dają
Zapisz się na Bieg Pawłowicki
Zapisz się na Bieg Pawłowicki

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18