Spotkanie z autorem "Słownika górnoślonskij godki"

21.09.2007, 12:20

Pszczyna, region

To ma być głos w dyskusji o śląskiej mowie. „Słownik górnoślonskij godki” autorstwa Bogdana Kallusa został wydany tylko w 300 egzemplarzach, ale jak mówi jego wydawca Andrzej Złoty, prezes Związku Górnośląskiego, na pewno nie przejdzie bez echa.
Ponad 21 tys. haseł w dwóch częściach słownika – „Z ogólnopolskiego na górnośląski” i „Z górnośląskiego na polski”. To zestawienie słownictwa z ok. 20 śląskich słowników. – Ten słownik powstał po to, by nasze dzieci miały z czego korzystać, bo nawet my z reguły zapominamy jak się godo. Trwa dyskusja czy to gwara, dialekt, czy język. A ten słownik to propozycja zapisu górnośląskij godki. Takiego zapisu, który nie powinien być trudny dla Polaków. Moja mama przyznała, że czytając ten słownik wróciła do dzieciństwa, przypomniała sobie, jak to się kiedyś w doma godało – mówi Andrzej Złoty.

Jak pisze we wstępie autor, wiele dzisiaj wskazuje, że mowa Górnoślązaków jest skazana na zapomnienie, że zepchnięcie śląskiego do roli „języka kuchennego” już stało się faktem. Do tej pory większość słowników jedynie tłumaczyła śląskie słowa na ogólnopolski język. W publikacji „Słownik górnoślonskij godki” jest też tłumaczenie ogólnopolskiego na śląski. – Nie dbamy o swoją mowę. Trzeba pisać słowniki w drugą stronę dla tych, którzy zapominają – apeluje Andrzej Złoty.

Autor proponuje specjalny zapis śląskiego – „szkryft ślonski” – cztery dodatkowe śląskie spółgłoski, specjalne zastosowanie apostrofu, czy stosowanie „u” zamiast „ł”. Przyjmuje najczęściej zapis wymowy w wersji centralnej odmiany śląskiego, którą posługuje się największa liczba osób. „Gabczok”, „jaźwiec”, „skudela”, „unterhouzy” – każdy, kto chciałby przypomnieć sobie czy poznać znaczenie tych i innych słów, powinien zapoznać się z tą publikacją.

Przyjdź na spotkanie z autorem „Słownika górnoślonskij godki”
Bogdan Kallus będzie gościem pszczyńskiej księgarni „Czartak” (ul. Piastowska). 27 września (czwartek) od 16.00 będzie odpowiadał na pytania wszystkich zainteresowanych swoją najnowszą publikacją.

ram

T G+ F

Zobacz także

Promocja
Promocja "Słownika zespołów ludowych..."
Spotkania z autorem
Spotkania z autorem
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18