Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

23.03.2009, 09:21

Powiat

14 radnych było za, by szpital przekształcić w spółkę.


Przeciw było czterech radnych i Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych w Pszczynie. -Stanowimy połowę załogi szpitala i na takie działania nie wyrażamy zgody. Jesteśmy zaniepokojeni sytuacją.
O przekształceniu byliśmy poinformowani, ale to tylko rozważania i gdybania zamiast konkretów. Martwimy się, w jaki sposób będzie sprawowana opieka nad pacjentami – Bożena Fajfer, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Pszczynie wymienia tu obawy o to, czy pacjenci nie będą odsyłani do innych szpitali, ale i o to, jak będą wyglądały wynagrodzenia po przekształceniu, czy utrzymany zostanie pakiet socjalny.
O tym, by uchwały nie przyjmowac wypoiwadali się też:

Bogumiła Boba: Nie możemy się zgodzić na spółkę, która rządzi się tylko rachunkiem ekonomicznym. Szpital będzie ograniczał wszystkie kosztochłonne usługi. Nie możemy się zgadzać na to, że NFZ płaci o 10% mniej za punkt niż ten kosztuje, a z usług prywatnych dostaniemy 2%! Nie róbmy tego, nie musimy!

Waldemar Januszewski (który próbował doszukać się dokumentów zabezpieczających powiat w przekształceniowych działaniach. Ale nie znalazł): Takiego dokumentu nie ma. Powiedzmy sobie jasno, że skoro powiat przekształca szpital, nie będzie patrzeć na to, czy państwo da nam złotówkę, czy nie. My musimy wyjść od innego punktu, którym powinien być skutek finansowy dla powiatu. A jaki będzie? Nie wiemy. Nie wiemy też, ile będziemy mieć umorzonego długu, jak państwo będzie spłacało dług – prawny! - w naszym imieniu. W rządowym planie B szpitale powiatowe na pewno nie będą rozpatrywane, bo grupa trzymająca władzę w ogóle się tym nie przejmuje. Ich obchodzą szpitale kliniczne, wojewódzkie. Jest w kraju 500 szpitali, a mówi się o ok. 70, które załapią się na jakieś programy. Dlatego uważam, że ta spółka powinna jeszcze poczekać


Na te wątpliwości i pozostałe pytania ZZPiP na sesji odpowiedzi nie było, ale mają paść na spotkaniu z dyrekcją Zespołu Opieki Zdrowotnej, o które ZZPiP poprosiło. Kiedy by się jednak ono nie odbyło, uchwała o przekształceniu już została podjęta, 14 głosami za, trzema przeciw, zaś czterech radnych wstrzymało się od głosu.

Szpital stanie się spółką, która będzie odpowiadać za swoje zobowiązania. Jego kapitał, czyli 100 udziałów o wartości 50 zł każdy, zostały objęte w całości przez Starostwo Powiatowe.

agw

T G+ F

1

1

Zobacz także

"Spółka" z zarzutami
Spółka RWE Elektrownia Czeczott to już fakt
Spółka RWE Elektrownia Czeczott to już fakt
Przy Starym Dworcu stanie ławka solarna
Przy Starym Dworcu stanie ławka solarna
Nocny wypadek z udziałem pijanego kierowcy
Nocny wypadek z udziałem pijanego kierowcy
50% dofinansowania na wymianę nawierzchni Orlika
50% dofinansowania na wymianę nawierzchni Orlika

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18