Ścieżki otwarte od listopada

21.10.2006, 15:31

Turystyka rowerowa stała się najpopularniejszą ogólnodostępną formą rekreacjii krajoznawstwa. Dlatego zaistniała konieczność stworzenia jak największej ilości bezpiecznych tras rowerowych wiodących w zielone ekologiczne tereny, a zarazem ciekawe pod względem regionalnej tradycji, historii i zabytków.

Rower to idealny środek lokomocji. Można dotrzeć nim w najodleglejsze miejsca. Jest to też najlepszy sposób zachęcenia gości do odwiedzin na swój obszar, ukazanie piękna swojej ziemi, wylansowanie wartości krajoznawczych i zagospodarowania turystycznego. Najpierw powstał przewodnik, w którym znalazły się wytyczone trasy i ścieżki rowerowe wraz z mapą. - Było to jedno z głównych założeń turystyki aktywnej w naszym regionie. Nasze przedsięwzięcie wypada dobrze na tle innych powiatów, bo praca była usystematyzowania. Najpierw było opracowanie samego przewodnika, w co zaangażował się sztab ludzi: przewodnicy PTTK, pasjonaci „dwóch kółek”, architekci i oczywiście wydział promocji. Od września prowadzone są prace w terenie. Pracowaliśmy nad tym od czterech lat – mówi Dariusz Skrobol, który wraz z Jarosławem Galuskiem koordynował cały projekt.

Przedmiotem projektu było stworzenie Systemu Turystycznych Tras Rowerowych po gminach Pawłowice, Suszec, Kobiór i Pszczyna w powiecie pszczyńskim. „Ścieżki rowerowe powiatu pszczyńskiego” są od dłuższego już czasu dostępne na rynku wydawniczym. Przyszła więc i kolej na oznakowanie tras. Jak zapewnia Dariusz Skrobol, projekt sfinalizowany zostanie w listopadzie, kiedy będzie można już w pełni korzystać z oznakowanych ścieżek.

Wspólną osią dla całego systemu będzie niebieska trasa rowerowa, określona nazwą „Plessówka” o długości ok. 44,5 km z Pawłowic przez Suszec, Kobiór do Pszczyny.W każdej z w/w gmin od „Plessówki” odgałęziać się będą lokalne trasy gminne w postaci okrężnych szlaków tematycznych lub łączników do atrakcyjnych miejsc oraz do innych wcześniej wyznakowanych tras rowerowych o znaczeniu regionalnym, krajowym i międzynarodowym.
Ogólnie cały system tras rowerowych wynosić będzie prawie 152 km.





W gminach Pawłowice, Suszec i Kobiór, oprócz „Plessówki” powstaną dodatkowo następujące turystyczne szlaki rowerowe:

· w gminie Pawłowice
- „Trakt Reitzensteinów” koloru czerwonego
- „Trakt Czarnego Skarbu” koloru czarnego
- „Trakt Cesarsko-Pruski” koloru zielonego
- „Trakt Książęcy” koloru żółtego
- „Trakt Żorski” koloru żółtego
· w gminie Suszec
- Okrężna Trasa „Rudziczka” koloru żółtego
- Okrężna Trasa „Suszec” koloru czarnego
- Łącznik Trasa „Zielona” koloru zielonego
· w gminie Kobiór
- Okrężna Trasa „Niedźwiedziówka” koloru żółtego
- Łącznik „Stara Piła” koloru czarnego
- Okrężna Trasa „Smolarnia” koloru żółtego


W większości trasy przebiegać będą przez przyjazne dla użytkowników kompleksy leśne m.in. Lasy Kobiórskie, Lasy Pszczyńskie i Kuziok a także obok użytków zielonych. Szlaki omijają duże aglomeracje miejskie, wkraczając na krótko w bardziej zwartą zabudowę wiejską. Przy trasach często występują zbiorniki wodne i płyną niewielkie rzeczki Pawłówka, Pszczynka, Nierad i Korzeniec (o ich czystości świadczy fakt, że niektóre z nich upodobały sobie nawet bobry).

Miejscowo z otwartych fragmentów tras roztaczają się piękne panoramy na Beskidy i Pogórze po obu stronach granicy polsko-czeskiej oraz czasami na interesujące duże przemysłowo-mieszkalne aglomeracje.

Należy podkreślić to, że Międzygminny System Tras Rowerowych będzie wkomponowany w sieć wcześniej oznakowanych szlaków rowerowych w programach: „Rowerem po Śląsku” i Regiotouru na Śląsku Cieszyńskim.



Dodatkowe oznakowania
Każda z tras będzie posiadać nazwę własną, dlatego oprócz konwencjonalnego oznakowania zastosowane będą dodatkowe tablice informacyjne typu RNW o wym. 200 x 400 mm.
Na tabliczce znajdować się będzie kolor szlaku, symbol roweru i herb właściciela szlaku (danego UG) oraz nazwa szlaku i nazwy końcowych punków trasy.


Tablice typu RNW rozmieszczone będą na wlotach i wylotach każdego szlaku oraz na ważnych skrzyżowaniach dróg i węzłach szlaków turystycznych.
System Tras Rowerowych będzie wyeksponowany poprzez duże Tablice – Makiety RTI o wym. 1800 x 2000 mm. Na RTI umieszczone będą wszystkie podstawowe dane o szlakach gminnych jak i również powiatowych. Ponadto informacje o walorach krajoznawczych, możliwościach turystyczno-usługowych oraz wiadomości z zakresu praktycznego.

Oprócz makiet RTI przy każdym szlaku gminnym będą umieszczone tablice informacyjne typu RTI-a o wym. 1000 x 1000mm, na których zamieszczone będą dane o tej trasie.

agw

T G+ F

Zobacz także

Jest szansa na budowę kolejnej ścieżki rowerowej
Jest szansa na budowę kolejnej ścieżki rowerowej
Rowerowa Aleja Dębowa
Rowerowa Aleja Dębowa
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18