Są jeszcze wolne miejsca

13.07.2010, 09:42


Powiat

Zakończyła się rekrutacja w szkołach ponadgimnazjalnych. Jednak większość z nich czeka jeszcze z zamknięciem naboru na poprawkowiczów.


Gimnazjaliści mogą składać dokumenty do trzech wybranych szkół, a w ich ramach do nieograniczonej liczby klas. Listy osób przyjętych zostały wywieszone 7 lipca o godz. 10.00 jednak uczniowie mogli także sprawdzić wyniki w systemie elektronicznego naboru.
W tym roku do I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego zgłosiło się 189 chętnych gimnazjalistów. Siedem osób nie zostało przyjętych ze względu na zbyt małą liczbę uzyskanych punktów. A tych można było uzyskać aż 200, w tym 100 z egzaminów wieńczących gimnazjum i 100 za udział w konkursach, olimpiadach itp. Uczniowie, którzy uzyskali około 140 punktów bez problemu dostali się do wymarzonej klasy. Największym zainteresowaniem w I LO cieszyła się klasa o profilu matematycznym oraz matematyczna z rozszerzeniem akademickim.

- Wybrałam Chrobrego, bo wydaje mi się, że cieszy się najlepszą renomą spośród okolicznych szkół. Poza tym namówili mnie znajomi, którzy również tutaj składali swoje podania. Awaryjnie składałam też do „21. Na szczęście udało mi się dostać do wymarzonej klasy o profilu biologicznym. Później chciałabym studiować medycynę - mówi Kasia ze Studzienic. Gosia z Radostowic również dostała się do I LO, gdzie wybrała klasę akademicką. Tutaj uczniowie mają wykłady z profesorami uniwersyteckimi.

- Rekrutacja, jak co roku, przebiegała burzliwie i nie można jeszcze powiedzieć, że została zakończona - mówi dyrektorka Powiatowego Zespołu Szkół nr 1, Aleksandra Marzec. - To do nas trafią uczniowie z sierpniowych poprawek. Nabór trwa stale i dopiero we wrześniu okaże się, ile i jakie klasy ostatecznie zostaną utworzone - dodaje. W Zasadniczej Szkole Zawodowej największym powodzeniem cieszy się fryzjerstwo (45 podań) oraz mechanika pojazdów samochodowych (42 podania). W szkołach dwuletnich jest sporo chętnych do nauki zawodu sprzedawcy oraz kucharza małej gastronomii. - Zostało nam jeszcze około 10 podań do pojedynczych specjalizacji - stolarz, murarz, monter instalacji, cukiernik. Jeśli nie pojawi się więcej chętnych to utworzymy klasę wielozawodową - mówi dyrektorka. W Technikum utworzono w tym roku jedną klasę - technik pojazdów samochodowych. Tutaj również są jeszcze wolne miejsca.

Powiatowy Zespół Szkół nr 2 wybrało 150 uczniów jako szkołę preferowaną, 142 z nich zostało przyjętych. Największe powodzenie miały profile - technik gastronomii oraz technik informatyk. - Ubolewamy nad tym, że tylko kilku uczniów zgłosiło się do technikum rolniczego i ta klasa nie została w tym roku utworzona - mówi dyrektorka Jadwiga Hławiczka. Miejsca są jeszcze w specjalizacjach: hotelarskiej, architektury krajobrazu i geodezyjnej.

W III Liceum Ogólnokształcącym najwięcej chętnych było do klasy o profilu europejsko-lingwistycznym oraz humanistyczno-artystycznym. Utworzono pięć klas, w sumie przyjęto 147 uczniów. Wolne miejsca są w klasie biologiczno-chemicznej.

Liceum Ogólnokształcące w Gilowicach utworzyło w tym roku trzy klasy (w zeszłym były dwie) o profilach - ogólny/biologiczny, ogólny/dziennikarski, ogólny/matematyczny. Przyjęto 64 uczniów. We wszystkich klasach są jeszcze wolne miejsca. - W tym roku było większe zainteresowanie niż w zeszłym - mówi dyrektorka Barbara Foltyn.

Do Zespołu Szkół Ekonomicznych zgłosiło się 57 uczniów, dla których szkoła ta była preferowana. 52 uczniów zostało przyjętych. Wybierali oni spośród trzech specjalności - technik ekonomista, technik logistyki i organizacji reklamy. I tutaj jest jeszcze sporo wolnych miejsc.

Szkoła w Pawłowicach utworzyła dwa oddziały technikum i trzy liceum ogólnokształcącego, w tym dwie klasy o profilu wojskowo-obronnym, który cieszył się największym zainteresowaniem. Powodzeniem cieszyło się tutaj także technikum górnicze. Szkoła przyjmowała uczniów, którzy uzyskali co najmniej 75 punktów, 40 z uczniów nie spełniło tego wymogu i do szkoły się nie dostało.

Szkoła w Woli przyjęła 21 osób do technikum i 13 osób do szkoły zawodowej. Utworzona więc zostanie jedna klasa wielozawodowa oraz jedna klasa technikum. Czekają jeszcze wolne miejsca.

mok

T G+ F

Zobacz także

Wolne miejsca na EDUS
Wolne miejsca na EDUS
Wolne miejsca na Sylwestra
Wolne miejsca na Sylwestra
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18