Znów jeżdżą gminne autobusy

Pszczyna03.09.2018, 13:24

Burmistrz zachęca, by zostawić samochody i wsiąść do autobusu. Jak mówi, to rozwiązanie, które ograniczy korki i pozytywnie wpłynie na środowisko. 1 września ruszyła Pszczyńska Komunikacja Gminna.

Linia B to trasa Pszczyna – Jankowice – Studzienice, linia C – Pszczyna – Rudołtowice – Ćwiklice, a linia D – Pszczyna – Czarków – Piasek – Pszczyna. Tak wygląda komunikacja, która ruszyła 1 września. Wtedy na drogi w gminie Pszczyna po wielu latach powróciły autobusy w ramach komunikacji gminnej. A to oznacza, że w kilku sołectwach problem z dostaniem się do i z miasta będzie mniejszy.

Jak przyznaje burmistrz, linie miejskie są nałożone na plan transportowy powiatu i województwa, mają stanowić uzupełnienie funkcjonującej już komunikacji publicznej. - W pierwszym etapie powstały linie na trasach, o które najczęściej wnioskowali mieszkańcy na zebraniach. Największe zapotrzebowanie było w mieście, Czarkowie, Piasku plus kierunki Ćwiklice, Rudołtowice, Jankowice, Studzienice, bo stamtąd najwięcej osób przyjeżdża do Pszczyny. Myślę, że w połowie przyszłego roku uda się utworzyć linie w kierunku Wisły Małej, Wisły Wielkiej i Studzionki. Pracujemy też nad tym, by komunikacja gminna była bezpłatna dla seniorów oraz dla dzieci. Dziś i tak opłaty są dość niskie – przyznaje burmistrz Dariusz Skrobol.

Bilet jednorazowy kosztuje 1,50 zł (w granicach jednej miejscowości, ulgowy – 0,75 zł), 2,50 zł (w granicach dwóch miejscowości, ulgowy – 1,25 zł) lub 3,50 zł (w granicach trzech lub więcej miejscowości, ulgowy – 1,75 zł). Analogicznie bilet miesięczny kosztuje 49,50 zł (ulgowy – 25,25 zł), 82,50 zł (ulgowy – 42,08 zł) lub 115,50 zł (ulgowy – 58,91 zł).

Najwcześniej, bo o godz. 5.00 rusza autobus z ul. Sokoła w Pszczynie (przez Czarków i Piasek do Pszczyny). Ostatni autobus, na tej samej trasie, ale sprzed szpitala, wyrusza o godz. 20.58. Autobusy nie kursują w niedziele. 

Schemat trzech linii komunikacji gminnej

Na początku gmina będzie się przyglądała, jakie jest zainteresowanie komunikacją. Do mieszkańców trafiły już rozkłady jazdy autobusów. - Miasto jest bardzo ciasne w zakresie parkingów, dlatego zachęcam mieszkańców do korzystania z komunikacji gminnej. Umowa jest podpisana na stałe, nie ma niebezpieczeństwa, że któryś autobus nie przyjedzie – mówi burmistrz. Jak dodaje, zmiana samochodów na autobusy wpłynie też pozytywnie na środowisko.

Koszt funkcjonowania komunikacji na trzy lata to prawie 3,8 mln zł. Szczegółowy rozkład jazdy komunikacji gminnej dostępny jest TUTAJ.

 

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

pako

T G+ F

Zobacz także

System dynamicznej informacji pasażerskiej ułatwi życie pasażerom komunikacji powiatowej
System dynamicznej informacji pasażerskiej ułatwi życie pasażerom komunikacji powiatowej
Zmiana trasy linii D
Zmiana trasy linii D
Cykl spotkań „Dobra starość, długie życie” w Starostwie Powiatowym
Cykl spotkań „Dobra starość, długie życie” w Starostwie Powiatowym
Chochla 2019 z finalistą programu MasterChef
Chochla 2019 z finalistą programu MasterChef
Trwają zapisy na XVI Turniej Zespołów Ludowych w Suszcu
Trwają zapisy na XVI Turniej Zespołów Ludowych w Suszcu
Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej
Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Komentarze:

Ten, co się nie zna 2018-09-07 godz. 23:46
Cóż za profesnonalnie i bardzo zrozumiale wykonany schemat linii. Te schodki to po kiego grzyba? Pszczyna wymyśla sprawdzone rozwiązania na nowo - jak widać z mizernym skutkiem.
Pasażer 2018-09-04 godz. 08:15
Super, przewoźnik dostanie 3,8 mln zł z naszych podatków i do tego cały dochód ze sprzedaży biletów..
Mieszkaniec 2018-09-04 godz. 08:11
To jest już żałosne, aby na każdą ulotkę, każdą stronę internetową, gazetkę sfinansowaną ze środków gminy Pszczyna zamieszczane było zdjęcie burmistrza Darusza Skrobola.
Mieszkaniec 2018-09-04 godz. 08:08
Kolejny raz strona, która powinna służyć mieszkańcom, została wykorzystana również przez obecnego burmistrza do promocji własnej osoby. W poprzedniej kampanii obiecywał, ze komunikacja zostanie uruchomiona już 3 lata temu (2015). W sumie zajęło mu to 2 kadencje żeby uruchomić 3 linie...
DDD 2018-09-03 godz. 14:46
Podłączyć również Osiedle Piastów i Kolonię Jasną do tej komunikacji w przyszłości
treść:
autor:

SQL: 18