Rewitalizacja Suszca

02.10.2008, 11:02

Suszec

Gmina przymierza się do kolejnego, piątego już projektu, który miałaby dofinansować Unia Europejska. Będą mogli włączyć się do tego sami mieszkańcy, wypełniając specjalną ankietę.



Nowe plany przedstawia wydział promocji suszeckiego UG:
„Za unijne pieniądze można będzie odnowić stare budynki i obiekty, które utraciły dawne funkcje, pomóc ludziom i przywrócić życie naszym miejscowościom.
Termin rewitalizacja pojawił się najpierw w Europie Zachodniej, a mniej więcej w połowie lat 90. XX wieku zagościł w słowniku polskich architektów i urbanistów. Do szerszego grona odbiorców pojęcie rewitalizacji dotarło wraz z uruchomieniem unijnych środków na ten cel.
Wiedza o procesie rewitalizacji należy do grona nauk interdyscyplinarnych. Przedmiotem rewitalizacji jest bowiem przestrzeń, rozumiana bardzo szeroko: z jednej strony w sensie materialnym – jako obszar „wypełniony” obiektami o określonej strukturze i funkcjach, z drugiej strony w wymiarze społeczno-gospodarczym – jako zbiór zamieszkujących tę przestrzeń ludzi i prowadzonych przez nich w tej przestrzeni działalności.
Rewitalizacja skupia się na obszarze zdegradowanym, a więc takim, który w wyniku przemian społeczno-gospodarczych utracił swoje pierwotne funkcje. Proces rewitalizacji ma na celu przywrócenie tym terenom stanu pierwotnego i utraconych funkcji, bądź też znalezienie dla nich nowych funkcji i ponowne uczynienie tych terenów czy obiektów wartościowymi, zarówno pod względem przestrzenno-urbanistycznym, jak i społeczno-gospodarczym, kulturalnym, edukacyjnym, rekreacyjnym czy turystycznym. Rewitalizacja może obejmować całe miejscowości, poszczególne dzielnice, kwartały ulic, place, parki, poszczególne budynki, duże tereny poprzemysłowe czy popegeerowskie.
Wzorcowe projekty rewitalizacyjne to przedsięwzięcia, w które wpisuje się bardzo szerokie spektrum działań. Na przykład rewitalizacja centralnego placu miejscowości obejmować może nie tylko odnowienie fasad budynków znajdujących się przy tym placu, wymianę nawierzchni czy remont dróg dojazdowych, ale także szereg projektów skierowanych do mieszkańców tego obszaru, jak aktywizacja zawodowa, stworzenie atrakcyjnej oferty spędzania wolnego czasu czy odświeżenie zapomnianej tradycji związanej z obszarem.
Warunkiem koniecznym pozyskania środków na projekty rewitalizacyjne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 jest posiadanie tzw. Lokalnego Programu Rewitalizacji. Chcąc jak najlepiej wykorzystać wszystkie możliwe drogi pozyskania środków zewnętrznych władze Gminy Suszec przystąpiły do sporządzenia tego dokumentu, będącego programem wieloletnich działań w sferze przestrzennej, społecznej i gospodarczej. Lokalny Program Rewitalizacji ma obejmować swym zasięgiem obszar całej gminy, ze wskazaniem terenów, które w pierwszej kolejności wymagają rewitalizacji.
W ramach konsultacji społecznych Lokalnego Programu Rewitalizacji Wójt Gminy Suszec zachęca mieszkańców do wypełnienia krótkiej ankiety na temat potrzeb w zakresie rewitalizacji. W ankiecie zwracamy się do Państwa z prośbą o wskazanie w Gminie Suszec terenów bądź obiektów, które Państwa zdaniem utraciły swoje dawne funkcje. Prosimy również o wskazanie, czy warto przywrócić w nich dawne funkcje czy też należałoby nadać tym terenom/obiektom nowe funkcje. Prosimy także o opinię jakie funkcje obiekty te miałyby spełniać i jakie działania należałoby w tym kierunku podjąć.”


POBIERZ ANKIETĘ

Wypełnione ankiety należy składać w Urzędzie Gminy w Suszcu, ul. Lipowa 1, pokój nr 2 oraz u sołtysów. Odpowiedzi na zadane w ankiecie pytania można także wysyłać pocztą elektroniczną na adres promocja@suszec.pl

agw

T G+ F

Zobacz także

XIX Dni Suszca
XIX Dni Suszca
W walce z bezrobociem czy zanieczyszczeniami
W walce z bezrobociem czy zanieczyszczeniami
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18