Punkt zbierania elektrośmieci w Łące

20.10.2008, 15:10

Łąka

Od października w sołectwie funkcjonuje punkt zbierania elektrośmieci. Można tu bezpłatnie oddawać zużyte lub zepsute urzadzenia elektryczne i elektroniczne. Punkt znajduje się w Łące przy ul. Cieszyńskiej 35 i jest czynny od poniedziałku do piątku od godz. 7.00 do 18.00.


Postęp technologiczny sprawia, że niemal codziennie odbywają się premiery nowych, ulepszonych i bardziej nowoczesnych modeli urządzeń elektronicznych i elektrycznych. Szybko zamieniamy stare sprzęty na nowe, nowe na najnowsze…
Coraz więcej kupujemy i coraz więcej wyrzucamy. A co dzieje się ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym – zepsutymi pralkami, zmywarkami, starymi odtwarzaczami video, komputerami, sprzętem hi-fi, niepotrzebnymi telefonami komórkowymi, maszynkami do golenia, świetlówkami… czyli z tzw. elektrośmieciami…?

Aby ułatwić mieszkańcom Łąki w gminie Pszczyna pozbywanie się elektrośmieci w sposób zgodny z prawem, od października br. funkcjonuje punkt zbierania elektrośmieci, do którego można bezpłatnie oddawać zużyte lub zepsute urządzenia elektryczne i elektroniczne takie jak: sprzęt gospodarstwa domowego, sprzęt audiowizualny, komputerowy i oświetleniowy. Organizatorem tej formy zbierania elektrośmieci jest ElektroEko, największa w Polsce Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, która organizuje i finansuje na terenie całego kraju proces zbierania i przetwarzania zebranych elektrośmieci.

Punkt zbierania elektrośmieci w Łące działa jako firmowany przez ElektroEko i spełnia odpowiednie wymogi techniczne. Obsługiwany jest przez firmę Remondis Sp. z o.o., która zajmuje się odbiorem i transportem zebranych elektrośmieci do odpowiednich zakładów przetwarzania.

W województwie śląskim punkty zbierania ElektroEko funkcjonują także w: Katowicach, Gliwicach, Łaziskach Górnych, Rudzie Śląskiej, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu oraz Tarnowskich Górach.

Od 21 października 2005 r. obowiązuje w Polsce ustawa o Zużytym Sprzęcie Elektrycznym i Elektronicznym (ustawa o ZSEE z 29 lipca 2005 r.), według której, wszystkie zużyte urządzenia działające na prąd lub na baterie – m.in.: pralki, lodówki, miksery, mikrofalówki, golarki elektryczne, wiertarki, telefony komórkowe, telewizory, komputery, video, a także świetlówki i żarówki energooszczędne – to odpady, których nie można wyrzucać razem z innymi odpadami do śmietnika ponieważ zanieczyszczają środowisko. Grozi za to kara grzywny do 5 000 zł. Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie, elektrośmieci pochodzące z gospodarstwa domowego można oddać bezpłatnie
i w dowolnej ilości do specjalnego punktu zbierania, oraz w przypadku dokonywania zakupu nowego sprzętu, również do sklepu (w myśl zasady stary za nowy, bez względu na markę).

Elektrośmieci wyrzucone do śmietnika lub porzucone na łonie przyrody, bezpośrednio zanieczyszczają środowisko stwarzając tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi. Szkodliwe substancje (np. freon w lodówkach, rtęć w świetlówkach i kineskopach), mogą wydostać się na zewnątrz ze źle zagospodarowanych lub zdemontowanych zużytych urządzeń, następnie przenikają
z deszczem do gleby i wód gruntowych. W konsekwencji, niewłaściwe pozbywanie się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego może być w przyszłości przyczyną poważnych problemów zdrowotnych u ludzi i zwierząt.

Zużyty sprzęt RTV, AGD, IT i oświetleniowy, przekazany do przetworzenia, poddawany jest demontażowi, a pozyskane z niego surowce do odzysku i recyklingu. Selektywna zbiórka, demontaż
w wyspecjalizowanych zakładach przetwarzania oraz unieszkodliwienie niebezpiecznych substancji
i pierwiastków, chroni środowisko naturalne przed skażeniem. Natomiast odzysk surowców
i wykorzystanie ich do produkcji nowych urządzeń, zdecydowanie zmniejsza stopień wykorzystania zasobów naturalnych oraz przyczynia się do obniżenia kosztów technologicznych. Na przykład,
do wyprodukowania komputera konieczne było użycie nieodnawialnych paliw kopalnych, np. węgla lub ropy, dziesięciokrotnie więcej, niż wynosi masa naszego PC-ta. Z kolei, z przeciętnego zużytego komputera osobistego możemy odzyskać m.in. aluminium, którego recykling oszczędza produkty chemiczne oraz energię elektryczną.

Znak przekreślonego kontenera na śmieci zamieszczony na wszystkich sprzętach elektrycznych i elektronicznych symbolizuje, że nie wolno wyrzucać tych urządzeń do śmietnika razem z innymi odpadami.

Anika Pliszewska

ram

T G+ F

Zobacz także

Pozyskaj dotację unijną: mobilny punkt informacyjny 23 października w Pszczynie
Pozyskaj dotację unijną: mobilny punkt informacyjny 23 października w Pszczynie
Ograniczą działanie punktu paszportowego?
Ograniczą działanie punktu paszportowego?
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18