fot. pixabay

Bądź czujny podczas świątecznych zakupów w sieci - garść praktycznych porad policji

Pszczyna06.12.2019, 06:21

Przedświąteczne zakupy w sieci są w ostatnich latach bardzo popularne. Niestety ten fakt próbują wykorzystać złodzieje. Ostatnio oszukanych zostało kilka osób z powiatu pszczyńskiego. Kupujący przez internet powinni pamiętać o kilku zasadach, które mogą uchronić ich przed nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Ostatnio na 450 zł został oszukany mieszkaniec Pszczyny, który chciał kupić części samochodowe. W podobny sposób ofiarą oszustwa padła mieszkanka Ćwiklic. Kobieta logując się na wybranym portalu aukcyjnym zakupiła zabawkę. Po kilku dniach okazało się, że wpłacona kwota 120 zł trafiła w ręce oszusta. Pokrzywdzona do dzisiaj nie otrzymała prezentu dla swojego dziecka, ani zwrotu pieniędzy. Policjanci apelują o zachowanie czujności do samego końca transakcji i sprawdzanie wszystkich przesyłanych danych. 

Podstawa to korzystanie z pewnych źródeł transakcji - takich portali internetowych, które cieszą się renomą, np. o znacznej liczbie użytkowników. Ważne jest, aby upewnić się, czy dany portal internetowy posiada odpowiednie zabezpieczenia. Połączenie w trakcie przesyłania danych osobistych powinno być szyfrowane. W przeglądarce, przy adresie strony powinien pojawić się skrót https, a w dolnej części przeglądarki lub na końcu paska adresu pojawia się żółta kłódka świadcząca o bezpiecznym połączeniu. Warto także sprawdzić, czy możliwy jest kontakt z administratorami serwisu lub osobami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo zakupów.

Zawsze trzeba pamiętać, że osoba sprzedająca może nie być tym, za kogo się podaje. Dlatego należy sprawdzić, czy sprzedający to osoba prywatna czy firma. Z reguły firmy oznaczone są logiem i nazwą firmy. Jeśli oferta jest opublikowana przez firmę, można wyszukać jej stronę internetową w sieci. Nieoceniony może być także kontakt telefoniczny z firmą i potwierdzenie w ten sposób zamieszczonej w sieci oferty. Wiarygodność sprzedającego zawsze jest większa, jeśli publikuje on swój adres, NIP lub numer wpisu do rejestru działalności gospodarczej.

Warto sprawdzić opinie na temat sprzedawcy oraz częstotliwość wystawiania towarów. Powinniśmy być czujni, gdy większość opinii jest negatywna lub gdy ilość opinii jest niewielka, co może świadczyć o małym zainteresowaniu ofertami sprzedającego.

Pamiętajmy, aby zawsze zachowywać wszelkie dokumenty związane z transakcją, takie jak korespondencja mailowa oraz dowód dokonania przelewu. Będą one potrzebne, jeśli kontrahent okaże się nieuczciwy. W przypadku problemów warto mieć też informacje takie, jak nazwa użytkownika portalu, który wystawia towar (nick), informacje na temat danej oferty, np. numer aukcji i wszelkie dane kontaktowe - adres e-mail i rzeczywisty adres firmy.

Sklepy wystawiające swoje artykuły często posiadają regulamin dotyczący zakupów. Warto się z nim zapoznać, aby uniknąć przykrych sytuacji. Oprócz niego sprzedawcy umożliwiają często kilka możliwości dokonania opłaty za towar - przelewem lub za pobraniem. Sprzedawca zgadzający się na zapłatę w momencie odbioru towaru jest bardziej wiarygodny.

Po dokonaniu zakupu z reguły otrzymuje się na maila potwierdzenie. Należy wówczas sprawdzić, czy nadesłane potwierdzenie dotyczy takiego towaru, jaki został zakupiony i czy warunki dostawy towaru są zgodne z oczekiwaniami. Jeśli nie, natychmiast powinno się skontaktować ze sprzedawcą lub z administratorami serwisu celem wyjaśnienia wątpliwości. Takie samo działanie należy podjąć zawsze, jeśli sprzedawca nie dotrzymuje terminu wysyłki lub gdy przesyłka nie dociera. Pamiętaj, zachowaj czujność klikając w podane w potwierdzeniu adresy internetowe, ponieważ mogą prowadzić do innych stron niż deklaruje sprzedawca.

Nie podawajmy za pośrednictwem e-maila swoich danych osobowych. Sprzedawca nasze dane osobowe zazwyczaj otrzymuje w momencie dokonania zakupu za pośrednictwem portalu. Pewniejsze jest korzystanie z formularzy kontaktowych obecnych na portalach internetowych lub kontakt telefoniczny. Jeśli już podajesz swoje dane osobowe to upewnij się, że otrzymana wiadomość pochodzi faktycznie od sprzedawcy, porównując adresy ze skrzynki mailowej z tymi podanymi na stronie.

Jeśli padniemy ofiarą przestępstwa należy niezwłocznie skontaktować się z serwisem zakupowym i powiadomić najbliższą jednostkę policji.

 

(źródło: KPP w Pszczynie)

ar

T G+ F

Zobacz także

Pszczyńska policja przypomniała dziś rowerzystom o zapinaniu rowerów
Pszczyńska policja przypomniała dziś rowerzystom o zapinaniu rowerów
Uwaga na aukcje internetowe!
Uwaga na aukcje internetowe!
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18