Prowadzą rozmowy w sprawie odkupienia „Palei”

25.04.2013, 10:30

Pszczyna

W Pszczynie powstała Fundacja Pamięci Pierwszej Wojny Światowej. Pasjonaci historii chcą pokazać, jak Pszczyna była ważnym historycznie miastem.


Rok temu Artur Dyna, właściciel „Palais” zlecił Arturowi Klisiowi z pszczyńskiego biura GK opracowanie koncepcji zagospodarowania obiektu. Ten zaproponował, by w „Palei” powstało muzeum I wojny światowej. Pomysł broni się sam, bo to właśnie w „Palais” zapadały kluczowe decyzje o działaniach wojennych (w latach 1914 – 17 książę pszczyński udostępnił obiekt na potrzeby sztabu Kwatery Głównej wojsk cesarza niemieckiego Wilhelma II).
Artur Dyna chciał sprzedać obiekt wraz z koncepcją jego zagospodarowania. W Internecie pojawiały się oferty sprzedaży opiewające na nawet kilkanaście mln zł (choć sam Dyna za Paleję zapłacił Starostwu Powiatowemu 1,5 mln zł po udzieleniu bonifikaty).

W ciągu niemal roku w sprawie niewiele ruszyło. Choć była mowa o potencjalnych inwestorach zainteresowanych wyłożeniem środków na zrobienie z obiektu muzeum I wojny światowej, do żadnych konkretnych działań nie doszło.

Końcem marca powstała w Pszczynie Fundacja Pamięci Pierwszej Wojny Światowej. Skupia pasjonatów historii z Górnego Śląska, którzy chcą doprowadzić sprawę odkupienia „Palais” do końca.

– Wszystkie dokumenty przekazaliśmy fundacji. Teraz to fundacja rozmawia z właścicielem o kupnie obiektu. Mamy inwestora, który chce go kupić – ponownie zapewnia Artur Kliś, który nadal zajmuje się projektem.

- Prowadzimy konkretne rozmowy z konkretnymi zainteresowanymi sponsorami. Nie stawiamy przed sobą żadnych kamieni milowych. Ale w przyszłym roku jest 100. rocznica wybuchu I wojny światowej i byłoby pięknie, gdyby udało nam się pozyskać obiekt przed tym wydarzeniem – mówi Mirosław Spisak, prezes fundacji. Równocześnie czynione są starania, by wpisać Paleję na powstający Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej (to projekt, w który zaangażowało się osiem województw, ma na celu wykorzystanie do celów turystycznych zachowanych miejsc walki, obiektów i materialnych śladów I wojny światowej na ziemiach polskich).

Więcej czytaj w najnowszym numerze Gazety Pszczyńskiej”

ram

T G+ F

Zobacz także

„Bliskie coraz bliżej” – „Kamojówka” w bibliotece
„Bliskie coraz bliżej” – „Kamojówka” w bibliotece
Artyści zespołu „Śląsk” prowadzą warsztaty w Pszczynie
Artyści zespołu „Śląsk” prowadzą warsztaty w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18