Problemy z narkotykami są w prawie każdym gimnazjum

07.11.2013, 12:00

Pszczyna

Pszczyńska młodzież coraz częściej sięga po narkotyki oraz odurza się dostępnymi bez recepty lekami. Specjaliści podkreślają, że skala problemu jest ogromna.


Niedawno 13-latka z Pszczyny przedawkowała leki. Jak udało nam się ustalić, miała problem z narkotykami. Zanim do tego doszło, dopuściła się kradzieży, by zdobyć pieniądze na środki odurzające.
W czerwcu 12-latka poszukiwana przez policję straciła przytomność przed jedną z kamienic. Okazało się, że imprezowała ze znajomymi – pili alkohol i palili marihuanę. Kobiór, połowa września. Patrol policji zwraca uwagę na grupkę nastolatków, którzy zaczynają się nerwowo zachowywać. Przy 15-latku znaleziono ponad 3 gramy marihuany.

Od maja do września tego roku pszczyńska policja skierowała do sądu dla nieletnich sprawy dotyczące ok. 100 czynów związanych z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, których dopuściły się osoby małoletnie. To głównie posiadanie i proponowanie niedozwolonych środków. Mało czy dużo? Na pewno tylko ułamek problemu.

Młodzież pali marihuanę, sięga po amfetaminę, często też eksperymentuje. Np. z lekami na katar czy kaszel dostępnymi w każdej aptece bez recepty.

Monika Piontek, pedagog w jednej z pszczyńskich szkół oraz współprowadząca Punkt konsultacyjny „U”, zajmujący się problemem uzależnień (więcej na temat punktu na stronie 5) podkreśla, że już w gimnazjum, jest duży problem z nadużywaniem przez młodzież środków psychoaktywnych. - Sporo z nich ma styczność z narkotykami, wielu próbowało marihuany. Nieraz problem zaczyna się już na etapie VI klasy szkoły podstawowej… Tak jest w Pszczynie i w każdym innym polskim mieście – mówi i podkreśla, że młodzież, gdy skończy szkołę, w szczerej rozmowie przyznaje, że w gimnazjum była duża dostępność narkotyków, a pewna część z nich spotkała się z propozycjami dystrybuowania.

Rodzice to dinozaury!
Rodzice o tym, że ich dziecko przyjmuje narkotyki, dowiadują się najczęściej na policji. - Gdy przesłuchujemy dzieci, one twierdzą, że rodzice nic nie wiedzą o ich życiu, mówią, że to dinozaury. Rodzice powinni odrobić zadanie domowe, przyjrzeć się swoim dzieciom. Bo to nieraz ich niemy krzyk: rodzice, zainteresujcie się nami! – mówi mł. asp. Karolina Błaszczyk z pszczyńskiej policji.

Dodaje też, że młodzież marihuanę traktuje jak zwykłe ziółko. – Totalnie bagatelizują problem. Twierdzą, że to nic złego, bo inni też to robią. Ale palenie trawki uzależnia. Sięgają po nią, gdy się stresują. Ale największym zagrożeniem jest Internet. To tutaj zdobywają informacje i kupują. Komunikowanie się pomiędzy dostawcami a odbiorcami przestało być dzisiaj problemem – dodaje rzeczniczka policji. Podkreśla też, że i owszem, rodzice dzieciom ufać powinni, ale muszą też trzymać rękę na pulsie i sprawdzać, gdy tylko w ich zachowaniu coś ich niepokoi. – Są specjalne nakładki pozwalające prześledzić, na jakie strony internetowe wchodziło dziecko. W każdej aptece za kilkanaście zł można kupić narkotest – mówi rzeczniczka.

Kupowały leki w aptece przy szkole!
W październiku właściciele jednej z pszczyńskich aptek, położonej obok gimnazjum poinformowali dyrekcję, że uczniowie kupują w większych ilościach leki na katar czy kaszel. Przyjęcie dawki większej niż zalecana pozwala wprowadzić się na pewien czas w stan odurzenia. – Dzięki monitoringowi i współpracy z właścicielem apteki udało się nam ustalić, kto kupował te leki – mówi dyrektor szkoły. To sześć uczennic pszczyńskiego gimnazjum… Żadna z nich nie została złapana będąc pod wpływem środków odurzających. Z uczennicami rozmowy przeprowadził pedagog i psycholog, były też rozmowy z rodzicami i dyscyplinujące z policją. Dziewczyny prawa nie złamały. Leki są dostępne bez recepty, by je kupić nie trzeba nawet iść do apteki, bo są w każdym sklepie, supermarkecie…

Więcej na ten temat można przeczytać w najnowszym numerze Gazety Pszczyńskiej”. Tam m.in. rozmowa z licealistą, który mówi o dostępności narkotyków i środków odurzających w gimnazjum oraz prowadzącymi pszczyński punkt konsultacyjny U”.

Punkt konsultacyjny U” prowadzony przez Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Uzależnieniom Zmaganie”, finansowany przez gminę Pszczyna mieści się przy ul. Kilińskiego 3a w Pszczynie

Można tutaj uzyskać:
- profesjonalną, ANONIMOWĄ konsultację ze specjalistami terapii uzależnień z uwzględnieniem pełnej dyskrecji,
- informacje dotyczące terapii, grup samopomocowych oraz detoksykacji
- rozpoznawanie gotowości i chęci do zmiany oraz motywowanie do podjęcia terapii
- informacje i wsparcie dla bliskich uzależnionych

Punkt jest czynny w każdy wtorek, w godz. 15.30 - 17.30
tel. 667 828 988, email: punkt.u.pszczyna@vp.pl

ram

T G+ F

Zobacz także

Chciał połknąć woreczek z narkotykami!
Chciał połknąć woreczek z narkotykami!
Goczałkowice: Spotkanie, jak ustrzec dziecko przed alkoholem i narkotykami
Goczałkowice: Spotkanie, jak ustrzec dziecko przed alkoholem i narkotykami
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18