fot. archiwum

Apel do ministra: to inicjatywa Greenpeace

Region03.01.2018, 09:11, aktualizacja: 05.01.2018, 10:03

Apel do ministra energii, którzy wystosował burmistrz to inicjatywa Greenpeace. Organizacja zwróciła się w tej sprawie do samorządów wymienionych w raporcie Światowej Organizacji Zdrowia z 2016 r. jako obszary o najgorszej jakości powietrza w Unii Europejskiej.

Na początku tygodnia na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Pszczynie pojawiła się informacja, że 2 stycznia burmistrz Dariusz Skrobol wystosował apel do Krzysztofa Tchórzewskiego, ministra energii w sprawie wprowadzenia norm jakości węgla wraz z systemem kontroli i certyfikacji.

Można było z niej wywnioskować, że apel był inicjatywą burmistrza Pszczyny.

Informacja szybko zniknęła z oficjalnego serwisu ratusza. O powody spytaliśmy rzecznika urzędu. - Robimy to wspólnie z Greenpeace i innymi samorządami. Koordynatorem jest Greenpeace, przyłączyliśmy się do apelu - mówi Piotr Łapa.

Jak dodaje, informacja zniknęła ze strony, bo Greenpeace ma 9 stycznia poinformować o liczbie samorządów, które zaangażowały się w akcję.

Greenpeace w grudniu wystąpił z prośbą o poparcie apelu do samorządów wymienionych w raporcie Światowej Organizacji Zdrowia z 2016 r. jako obszary o najgorszej jakości powietrza w Unii Europejskiej. Publikujemy poniżej treść tego apelu.

 

Apel w sprawie wprowadzenia norm jakości węgla wraz z systemem kontroli i certyfikacji

Szanowny Panie Ministrze,

zwracamy się do Pana z apelem o niezwłoczne wprowadzenie norm jakości węgla oraz skutecznego systemu kontroli i certyfikacji tego paliwa.

Piszemy do Pana w imieniu mieszkańców miast i regionów wymienionych przez Światową Organizację Zdrowia jako obszary o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w całej Unii Europejskiej. Poprawa jakości powietrza jest kwestią nie tylko dotyczącą jakości życia, ale także zdrowia i bezpieczeństwa.

Świadomi wagi tego problemu, staramy się mu przeciwdziałać. Jednak bez zdecydowanych działań ze strony Ministerstwa Energii, nasza praca jest skazana na porażkę. Normy jakościowe dla paliw stałych - zgodnie z ogłoszonym w styczniu 2017 r. przez rząd programem „Czyste Powietrze” - miały zostać przyjęte jeszcze w tym samym kwartale. Niestety, do tej pory wciąż nie zostały wprowadzone.

Cieszy nas, że premier Mateusz Morawiecki postrzega poprawę jakości powietrza jako jeden z priorytetów swojego rządu, a sam problem określa jako "śmiertelnie poważny". W expose premier Morawiecki mówił m.in. że "czyste powietrze to wyzwanie cywilizacyjne" oraz że "współpraca rządu i samorządów będzie tu miała kluczowe znaczenie". Premier podkreślał, że co roku z powodu złej jakości powietrza umiera przedwcześnie 48 tysięcy Polek i Polaków. Słowa premiera Morawieckiego popierają także jego czyny - jako Minister Rozwoju określił rozporządzeniem normy jakości dla kotłów małej mocy. To z pewnością krok w dobrym kierunku, jednak nie przyniesie on spodziewanej poprawy sytuacji, jeśli nie zostaną również określone normy dla paliw, które będą w kotłach spalane.

Dzisiaj nadal można legalnie sprzedawać odpady węglowe, a także węgiel zasiarczony, zawilgocony oraz węgiel o wysokiej zawartości popiołu. Przyjęcie odpowiednich norm jakości węgla - których parametry będą podyktowane troską o zdrowie obywateli - oraz systemu kontroli i certyfikacji tego paliwa, jest koniecznym warunkiem do poprawy jakości powietrza w naszym kraju.

pako

T G+ F

Zobacz także

Czyste powietrze: wstrzymanie naboru
Czyste powietrze: wstrzymanie naboru
Wracają kontrole palenisk
Wracają kontrole palenisk
Złóż informację o dochodach i deklarację roczną w terminie
Złóż informację o dochodach i deklarację roczną w terminie
gorący temat
Uczniowie, nauczyciele, rodzice prosili. Radni nie posłuchali
Uczniowie, nauczyciele, rodzice prosili. Radni nie posłuchali
Odwołują wydarzenia w związku z żałobą narodową
Odwołują wydarzenia w związku z żałobą narodową
S1 przez gminę Miedźna: w tym roku ma być ogłoszony przetarg
S1 przez gminę Miedźna: w tym roku ma być ogłoszony przetarg

Komentarze:

DDD 2018-01-05 godz. 14:32
Kolejny przykład niekompetencji Urzędu. Za jakie grzechy jesteśmy na to narażeni się pytam
Ala 2018-01-05 godz. 10:46
Nie można oddychać tą siarą ,ile jeszcze musi ludzi poumierać żeby coś zmieniono.Szpitale zamykają a ludzie umierają na raki ,brakuje lekarzy a mówią im żeby wyjechali ,to taka dojna zmiana.
Płetwonurek 2018-01-04 godz. 14:26
Kolejna zagrywka burmistrza pod publiczkę cyt.: "We wtorek, 2 stycznia w związku z olbrzymim zanieczyszczeniem powietrza na terenie gminy Pszczyna, burmistrz Dariusz Skrobol wystosował do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego apel w sprawie konieczności kontroli jakości sprzedawanego opału." Proszę media i nasze władze o rzetelne przekazywanie informacji! Apel pod którym podpisał się burmistrz jest inicjatywą Fundacji Greenpeace Polska, która zwróciła się do Pszczyny z prośbą o poparcie jej apelu i w tym celu przesłała wzór apelu! Przekaz informacji winien brzmieć: "Burmistrz poparł/podpisał apel Fundacji Greenpeace Polska".
Chemik 2018-01-04 godz. 08:19
Jeżeli chcecie wprowadzać normę jakości węgla do użytku domowego, to jeszcze wprowadźcie maksymalną cenę ustalaną przez Prezesa URE. W przeciwnym wypadku po tygodniu od wprowadzenia norm cena węgla podskoczy dwukrotnie.
DDD 2018-01-03 godz. 15:13
Zaapelujmy i my o więcej rozumu i światłych pomysłów dla burmistrza i radnych.
Burakiewicz 2018-01-03 godz. 11:15
No przecież jeszcze niedawno pszczyńscy radni apelowali do wojewody o cofnięcie zakazu używania odpadów węglowych, więc o co tu chodzi ?
treść:
autor:

SQL: 18