Powiatowy Przegląd Małych Form Teatralnych „STOP”

29.03.2010, 13:43

Pszczyna

25 marca 2010r. w Powiatowym Zespole Szkół nr1 im. Generała Józefa Bema odbył się czwarty już Powiatowy Przegląd Małych Form Teatralnych o tematyce profilaktycznej „STOP”.

Żyjemy w czasach, w których trudno nie być od czegoś uzależnionym. Na liście najbardziej niebezpiecznych używek królują alkohol i narkotyki, lecz ludzie uzależniają się także od jedzenia, seksu, adrenaliny, leków, sekt, reklam, pornografii, a nawet codziennych zakupów.

Coraz bardziej znaczącym zagrożeniem staje się również komputer. Internet i gry stanowią bowiem atrakcję, która wielu ludziom skutecznie uniemożliwia funkcjonowanie w ramach rodziny. Najmocniej uzależnieni spędzają przy komputerze po 18 godzin dziennie, choć potrafią grać nawet i trzy dni bez przerwy. Nie ma miesiąca, by światowe media nie donosiły o kolejnej osobie, która zmarła z wyczerpania... siedząc na fotelu przed komputerem. Uzależnienie od alkoholu czy narkotyków stanowi radykalne zagrożenie dla człowieka. Odbiera wolność. Oddala od miłości i prawdy. Prowadzi do śmierci. Mimo tak dramatycznych konsekwencji coraz więcej polskich dziewcząt i chłopców wchodzi na drogę uzależnień. Łatwo wejść na tę drogę. Trudno natomiast temu zapobiegać.

Czym jest uzależnienie?

Uzależnienie i nałogi nie są wymysłem naszych czasów, towarzyszyły ludziom od dawna, ale nigdy w takich rozmiarach jak obecnie. Pragnienie dobrostanu, dobrego samopoczucia, pragnienie uśmierzania przykrych stanów zawsze było dążeniem człowieka. W przeszłości ludzie łatwiej godzili się z tym, że nie są szczęśliwi albo, że na szczęście długo im przyjdzie czekać. Z większą pokorą przyjmowali swoją rzeczywistość, niewielu chciało ją zmienić radykalnie. Współcześnie natomiast ludzie chcą być szczęśliwi, ale coraz trudniej jest się im pogodzić z faktem, że tego szczęścia nie mają i robią się coraz bardziej niecierpliwi.

W Polsce coraz więcej dzieci i młodzieży sięga po napoje alkoholowe czy narkotyki zaburzając swój rozwój fizyczny i psychospołeczny, wchodząc na drogę uzależnienia. Najbardziej rozpowszechnioną formą uzależnień w Polsce jest alkohol. Wielu młodych, którzy cierpią, chce poprawić sobie nastrój, bez poprawiania własnego życia i postępowania. Alkohol i narkotyki okazują się patologicznie atrakcyjne dla tych, którzy przeżywają stany lęku, niepokoju, rozgoryczenia, depresji. Dla tych, którzy cierpią na skutek kompleksów, wewnętrznej pustki, czy zaburzonych relacji międzyludzkich.
Innym zagrożeniem, którego często jesteśmy nieświadomi są reklamy, które manipulują naszym sposobem myślenia. Podobnie wszelkiego rodzaju organizacje, zwłaszcza sekty. Kuszą wizją pięknego, kolorowego życia, jednak odbierają wolność myślenia, swobodę działania, prawo wyboru.
Każde uzależnienie oddala człowieka od niego samego, od miłości i prawdy, od wolności i odpowiedzialności, od przyjaźni, od norm moralnych i podstawowych zasad uczciwego postępowania. W konsekwencji uzależnienia są rodzajem samobójstwa na raty.

W czasie przeglądu na scenie zaprezentowały się zespoły z trzech szkół naszego powiatu.
Jako pierwsza na scenie zaprezentowała się grupa teatralna z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1, która pod opieką Pani Mirelli Korczyk-Kaczmarek spotyka się w ramach koła teatralnego. Młodzież przygotowała przedstawienie pt. „Przerwa”. „Przerwa” to historia dziewczyny, która padła ofiarą przemocy w szkole. W szpitalu poznała Tomka. To właśnie dla niego chciała zmienić swoje życie. Niestety nie na lepsze...
Kolejnymi gośćmi była grupa z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Pszczynie. Zespół stanowiły uczennice II klasy liceum o profilu socjalnym. Młodzież pod opieką Pani Bogusławy Rudzińskiej przygotowała przedstawienie pt. „Pranie mózgu”, będące migawkami z życia nastoletniej bohaterki manipulowanej przez reklamę oraz sekty.

Na zakończenie zaprezentowali się przedstawiciele III Liceum Ogólnokształcącego .
Kabaret „KTOŚ” powstał w maju 2008r z inicjatywy występów charytatywnych oraz szkolnych. Opiekunem zespołu jest Pani Patrycja Englert-Kotzian. Zaprezentowane zostało przedstawienie pt. „ROZMOWA MISTRZA DEALERA ZE ŚMIERCIĄ”. Tytuł nawiązywał do średniowiecznego wiersza pt. „Rozmowa mistrza Polikarpa ze Śmiercią” o charakterze satyryczno-moralizatorskim i przedstawiał dyskusję między Kostuchą a jej współczesnymi rozmówcami – Narkomanką i Dealerem
Imprezę zorganizowano dzięki współpracy Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej, Powiatowego zespołu Szkół nr 1 oraz Starostwa Powiatowego w Pszczynie, a pomysłodawcami i organizatorami byli nauczyciele- p. Sabina Woch oraz p. Marek Czerwiński. Młodzi aktorzy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz zaproszenia do kina.

Sabina Woch

akm

T G+ F

1

1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1

Zobacz także

"ARLEKINADA” - X Przegląd Małych Form Teatralnych
Weekend na „małych boiskach”
Weekend na „małych boiskach”
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18