Pomogą, gdy owady zagrożą zdrowiu lub życiu ludzi

19.08.2009, 09:28

Pszczyna, powiat

Strażacy w okresie letnim wielokrotnie są wzywani przez mieszkańców do usuwania gniazd niebezpiecznych owadów. W lipcu komendant główny PSP wdrożył zasady mówiące o tym, jak postępować w takiej sytuacji. Strażacy będą mogli odmówić przyjazdu, jeżeli nie ma bezpośredniego zagrożenia życia domowników.
Jak czytamy na stronie internetowej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie, w dniu 10 lipca 2009r. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej wdrożył na obszarze całego kraju „Zasady postępowania podczas interwencji prowadzonych w związku ze zgłoszeniem wystąpienia zagrożeń od rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych”. Wprowadzone procedury mają za zadanie ujednolicenie w skali kraju zasad postępowania straży pożarnej, przy przyjmowaniu zgłoszeń i podejmowaniu ewentualnych interwencji związanych z zagrożeniami powodowanymi przez osy, szerszenie i roje pszczół.

W myśl wprowadzonych zasad, przyjmujący zgłoszenie, po analizie uzyskanych od osoby zgłaszającej informacji, może uznać interwencję zespołu ratowników straży pożarnej za bezzasadną, w przypadku braku bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzi. Zaproponuje wówczas zgłaszającemu alternatywne rozwiązanie, kierując go do wyspecjalizowanych firm zajmujących się likwidacją gniazd tych owadów.

Interwencje straży pożarnej związane owadami błonkoskrzydłowymi podejmowane będą wyłącznie w przypadku stwierdzenia bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi w obiektach, w których przebywają grupy dzieci lub osoby o ograniczonej zdolności poruszania się. W takich przypadkach przewiduje się doraźną ewakuację tych osób poza strefę zagrożenia i podjęcie niezbędnych działań zmierzających do usunięcia owadów.

W uzasadnionych okolicznościach prowadzone mogą być działania polegające m.in. na:
- ewakuacji osób ze strefy zagrożenia,
- oznakowaniu i zabezpieczeniu tej strefy,
- poinformowaniu właściciela, zarządcy lub użytkownika obiektu o wystąpieniu roju lub gniazda wraz z informacją o konieczności likwidacji gniazda przez specjalistyczną firmę dezynsekcyjną,
- pisemnym przekazaniu miejsca zdarzenia z zaleceniem (w myśl art. 61 ustawy Prawo budowlane”), - zapewnienia dalszego bezpiecznego użytkowania obiektu.

Pojawienie się gniazda owadów błonkoskrzydłych w budynku nie jest zdarzeniem nagłym, dlatego właściwie prowadzona administracja budynku może skutecznie uniemożliwić zakładanie gniazd przez te owady. Łatwiej bowiem jest zapobiegać, niż walczyć z założoną już „kolonią” szerszeni czy os. Dlatego, aby uniemożliwić owadom zakładanie gniazd, należy wiosną przeglądać szopy, altanki, poddasza budynków mieszkalnych i usuwać z nich zauważone zaczątki gniazd. Wszystkie otwory w budynku, którymi mogą przedostać się do środka owady należy zabezpieczyć siatką ochronną lub uszczelnić innym materiałem. (źródło: KPPSP Pszczyna)

ram

T G+ F

Zobacz także

Włamał się, gdy spali
Włamał się, gdy spali
Spotkanie o zdrowiu
Spotkanie o zdrowiu
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18