Połączeni miłością do śląskiej ziemi

18.11.2009, 11:35

Suszec

Koło Związku Górnośląskiego w Suszcu obchodzi w listopadzie 20-lecie działalności. Jubileusz - 10-lecie - świętuje też teatr działający przy Kole ZG w Suszcu.


- Wszystko zaczęło się w 1989 r. w domu Państwa Marii i Fryderyka Szenderów. To tam odbyło się spotkanie inicjujące powstanie Koła Związku Górnośląskiego w Suszcu. Założono je 23 listopada tamtego roku - mówi Wojciech Lala, prezes Koła Związku Górnośląskiego w Suszcu. Podczas 20-letniej działalności Koło ZG w Suszcu było inicjatorem i organizatorem wielu imprez kulturalnych - sesji i seminariów naukowych czy wystaw fotografii („Suszec i jego mieszkańcy w starej fotografii”). W dorobku ma 4 konferencje naukowe (w tym ostatnią pt. „Kultura kultu religijnego na Śląsku - historia i teraźniejszość”). Owocem sesji naukowych są dwie publikacje: „W kręgu języka i kultury ziemi pszczyńskiej” oraz „Ziemia pszczyńska przez wieki. Stan badań, archiwalia, problemy badawcze.

Przełomowy był 1999 r. Wtedy to zapoczątkowano trwającą do dziś tradycję Dni Suszca. Z okazji 10-lecia Koła ZG w Suszcu zaplanowano trzydniowe uroczystości. Głównymi punktami obchodów była sesja naukowa pt. „W kręgu kultury i języka ziemi pszczyńskiej” oraz występ zespołu teatralnego przy Kole ZG w Suszcu, który wtedy rozpoczął działalność. Jego założycielką jest Anna Kine, która zebrała kilkunastu członków i sympatyków Koła, żeby wystawić sztukę Stanisława Ligonia pt. „Wesele na Górnym Śląsku”. Miał to być jednorazowy występ, ale ogromne zainteresowanie, jakim cieszył się spektakl, zaowocowało kolejnymi występami. Obecnie opiekę nad teatrem sprawuje Bogusław Musiolik, który jest reżyserem wielu ze sztuk.

- Teatr to nasza wizytówka - mówi z nieukrywaną dumą Wojciech Lala. - Do dzisiaj wystąpił ponad 80 razy na terenie Ślaska i nie tylko, a w repertuarze ma 11 sztuk. Tworzą go aktorzy amatorzy, którzy mają rodziny i pracę, a mimo to potrafią się zebrać i przygotować kolejne spektakle. Teatr zdobył wiele wyróżnień i nagród, wśród nich Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego – dodaje.

Więcej czytaj w najnowszym numerze Gazety Pszczyńskiej”

jack

T G+ F

Zobacz także

Z miłością w tle pod
Z miłością w tle pod "13”
Z miłością w tle
Z miłością w tle
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18