Polacy obchodzą Święto Niepodległości

11.11.2006, 13:13

Region

Dzień Niepodległości to nasze najważniejsze święto narodowe. Jak co roku wybucha dyskusja czy powinniśmy obchodzić je właśnie 11 listopada. My postanowiliśmy przypomnieć dlaczego w ogóle je obchodzimy....


To właśnie 11 listopada 1918 pod Paryżem delegacja niemiecka podpisała dokument o przerwaniu działań wojennych. W sześć godzin później wszedł w życie rozejm kończący I wojnę światową.W wojnie, która wybuchła 1 sierpnia 1914 roku, uczestniczyły 33 państwa. Zginęło w niej 9,5 mln ludzi, a 20 mln zostało rannych. Głównymi przeciwnikami Francji, Wielkiej Brytanii i ich sojuszników - były Niemcy i Austro-Węgry, które poniosły w wojnie klęskę. To właśnie ich przegrana spowodowała przyspieszenie działań niepodległościowych w Polsce.

Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski. Po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość. 10 listopada do kraju powrócił Józef Piłsudski, od lipca 1917 r. internowany przez Niemców w Magdeburgu. 11 listopada Rada Regencyjna przekazała mu naczelne dowództwo polskich sił zbrojnych. W Warszawie rozpoczęło się, trwające już w innych miastach, rozbrajanie wojsk okupacyjnych.

16 listopada 1918 r. Piłsudski wysłał, datowaną na 11 listopada, depeszę do USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i Niemiec informującą o powstaniu niepodległego państwa polskiego.

11 listopada był świętem narodowym w latach 1937-1939. Po wojnie przywrócono ten dzień jako święto państwowe dopiero w 1989 roku. Ten szczególny dzień skłania do refleksji na temat patriotyzmu. Centralne obchody Święta Niepodległości odbywają się w Warszawie. Oglądamy defilady wojskowe, słuchamy przemówień ważnych osobistości i widzimy, jak oficjalne delegacje składają kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. Modlitwy za poległych w obronie Ojczyzny zanoszone są w świątyniach w kraju i poza jego granicami. Organizowane są także uroczyste apele żołnierskie i harcerskie, pod pomnikami bohaterów narodowych składane są kwiaty i palone są znicze na grobach żołnierzy. Gmachy państwowe, domy oraz ulice dekorowane są polskimi flagami...

pin

T G+ F

Zobacz także

Tłumy na obchodach Święta Niepodległości w Pszczynie
Tłumy na obchodach Święta Niepodległości w Pszczynie
Tak uczcili Święto Niepodległości
Tak uczcili Święto Niepodległości
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18